Portal V10  »  Warsztat  »  Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?
Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?

Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?

2012-05-11 - B. Leszczorz     Tagi: Poradnik, Szyby
Uderzenie małego kamyczka w przednią szybę - niby nic, a efekt prawie taki jak po wystrzeleniu pocisku, czyli niewielkie pęknięcie i nierzadko odprysk szkła. Cóż, „czołówka” do wymiany, a wraz z nią spory wydatek finansowy. Jednak nie zawsze tak musi być. Na terenie całego kraju działają warsztaty specjalizujące się w regeneracji różnego rodzaju drobnych uszkodzeń, stąd przed podjęciem decyzji o kupnie nowej szyby warto zapoznać się z ich ofertą.
Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?
Żywica na „rany”
W przypadku niewielkich uszkodzeń powstałych na szybie czołowej - najczęściej pęknięć o średnicy do 25 mm - proces regeneracji odbywa się dwuetapowo. Najpierw w miejsce ubytku wtłaczana jest pod ciśnieniem specjalna masa żywiczna. Po wyrównaniu powierzchni, tę ostatnią utwardza się za pomocą promieni ultrafioletowych (UV).
Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?
Nie w polu widzenia
Czy można w ten sposób naprawiać wszystkie drobne uszkodzenia na przedniej szybie samochodu? Okazuje się, że nie. Przepisy prawa o ruchu drogowym zabraniają tego typu regeneracji w przypadku pęknięć powstałych bezpośrednio w polu widzenia kierującego. Metody napraw za pomocą masy żywicznej nie powinno się też stosować, kiedy od powstania uszkodzenia upłynęło już dużo czasu i w tym miejscu zebrały się trudne do usunięcia zanieczyszczenia.
Eksperci na „tak” ...
Specjaliści w dziedzinie motoryzacji są podzieleni w podejściu do wymienionej powyżej metody napraw. Zdaniem entuzjastów, jej największą zaletą jest możliwość szybkiej i stosunkowo trwałej regeneracji uszkodzeń. W ich opinii, można również w ten sposób naprawiać przednie szyby wyposażone w ogrzewanie, bez pogorszenia właściwości grzewczych.
Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?
… eksperci na „nie”
Przeciwnicy stosowania mas żywicznych negują trwałość tak zregenerowanych uszkodzeń, sugerując przy tym możliwość pogorszenia widoczności kierującego oraz pracy systemu grzewczego szyby. Wycieraczki samochodowe przesuwając się po ubytku wypełnionym masą żywiczną, będą stopniowo ją rozmazywać, na szybie zaś pojawią się smugi. Z kolei samo „zaklejenie” pęknięcia spowoduje nierównomiernie ogrzewanie całej szyby.
Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?
Dobra szyba = sztywne nadwozie
Argumenty zwolenników i przeciwników napraw drobnych uszkodzeń stają się bezzasadne w sytuacji, kiedy powstałe pęknięcie jest zbyt duże i trzeba wymienić całą szybę czołową. W specjalistycznym warsztacie ta ostatnia jest montowana do podszybia przy użyciu poliuretanu. Ważne jest, aby przy wymianie stosować szyby przeznaczone do danego modelu samochodu ze względu na to, iż te ostatnie mają duży wpływ na właściwą sztywność całego nadwozia.

Wolno, szybko, kwadrans
Do montażu szyb czołowych najczęściej stosuje się standardowe kleje poliuretanowe, które łączą je z podszybiem w czasie ok. czterech godzin. Warsztaty używają również klejów szybkowiążących: szyba przednia jest zespolona z nadwoziem w czasie o połowę krótszym, niż w przypadku kleju standardowego. Niektórzy fachowcy stosują też poliuretan aplikowany na gorąco - zabieg ten pozwala na związanie klejonych elementów już po kwadransie.

Szkło z elektroniką
Samo wklejenie przedniej szyby to jednak w niektórych przypadkach dopiero połowa pracy. Dlaczego? W droższych modelach aut w szybach czołowych montowane są m.in. czujniki deszczu oraz różnego rodzaju systemy antenowe (np. GPS). Aby mogły one prawidłowo funkcjonować, konieczne jest ich podłączenie oraz zintegrowanie z układem elektronicznym samochodu.



Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Pęknieta szyba - wymieniać czy naprawiać?