Portal V10  »  Warsztat  »  Generatory HHO - auto na wodę?
generator HHO

Generatory HHO - auto na wodę?

2012-04-11 - B. Leszczorz     Tagi: Poradnik, HHO
Rosnące wciąż ceny benzyny i oleju napędowego, wymuszają poszukiwania alternatywnych źródeł zasilania silników samochodów. Jednym z najbardziej futurystycznych i wciąż nie zrealizowanych pomysłów, jest użycie zwykłej wody jako paliwa w jednostkach napędowych pojazdów. Próbę zbliżenia się do tej koncepcji stanowią tzw. generatory HHO (z ang. Hybrid Hydrogen Oxygen), stosowane już od wielu lat w samochodach jeżdżących m.in. w USA. HHO - czyli co?
Jak sama nazwa wskazuje, generator HHO jest urządzeniem pozwalającym na spalanie - oprócz właściwego dla danego silnika paliwa (najczęściej jest to olej napędowy), mieszaniny wodoru i tlenu. Z tego też względu, oczywiście w największym skrócie, można taki rodzaj napędu nazwać hybrydowym. Od elektrolizy …
Zasada działania generatora HHO jest stosunkowo prosta: po doprowadzeniu do niego prądu z alternatora, następuje elektroliza wody pobieranej ze zbiornika samochodowego. W wyniku tego procesu powstaje niewybuchowa mieszanka wodoru i tlenu, określana mianem gazu HHO.
… do komory spalania
Kolejny etap to doprowadzenie mieszanki wodoru i tlenu do układu dolotowego silnika. Ta ostatnia, wraz z zasysanym powietrzem oraz klasycznym paliwem (olejem napędowym), trafia następnie do komory spalania jednostki napędowej. Ilością gazu doprowadzanego do układu dolotowego silnika (w zależności od jego pojemności skokowej i mocy) zawiaduje odpowiedni sterownik.Co na to fachowcy?
Na terenie całego kraju działają warsztaty montujące generatory HHO. Grzegorz Stowski, współwłaściciel warsztatu Auto-Gaz ATES: - Do tej pory zakładaliśmy te urządzenia wyłącznie w autach z silnikami wysokoprężnymi. W opinii klientów, którzy jeżdżą już tak zmodyfikowanymi samochodami, generatory HHO pozawalają na ograniczenie spalania oleju napędowego o ok. 25% - informuje.Czy to bezpieczne?
Specjaliści zajmujący się montażem generatorów HHO przekonują, że są one bezpieczne i nieszkodliwe dla silnika samochodu, pod warunkiem odpowiedniego ich serwisowania. Co ok. 1 tys. km należy dolewać do zbiornika wody destylowanej, a co 25 tys. km dokonywać przeglądu generatora wraz z jego dokładnym czyszczeniem.Ile to kosztuje?
Instalacja generatora HHO wraz z odpowiednim sterownikiem nie jest tania. W samochodach osobowych należy liczyć się z wydatkiem w granicach 1.600 - 2.600 zł (w zależności od pojemności skokowej silnika i stopnia skomplikowania montażu). Jeszcze drożej wyniesie nas przystosowanie vana: tu ceny zaczynają się od ok. 2 tys. zł i mogą sięgać nawet 3,5 tys. zł.

(Na razie) tylko z olejem?
Generatory HHO stanowią kolejny krok w kierunku urzeczywistnienia marzenia o samochodzie napędzanym zwykłą wodą. Na chwilę obecną nie jest jednak możliwe wytworzenie takiej ilości prądu, aby znacząco zwiększyć proces elektrolizy, a co za tym idzie „wyprodukować” wystarczająco dużo wodoru i tlenu do napędu silnika samochodu bez wspomagania się klasycznym paliwem, czyli w praktyce olejem napędowym.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
8

Komentarze do:

Generatory HHO - auto na wodę?

Schakal
Generatory HHO - auto na wodę?
Schakal 2012-04-11 13:48
Bardzo ciekawy artykuł. Ma już ktoś( z użytkowników v10.pl) podobną instalację w swoim aucie? Jest zadowolony i to poleca? Jak wrażenia?
Generatory HHO - auto na wodę?
waldi 2012-04-14 11:54
Ciekawe, to ma jakiś atest, homologację, dopuszczone do użytkowania na terenie kraju? Nie będą się czepiać i wlepiać kary - woda jako paliwo ... Trzeba by jakąś akcyzę zapłacić? Jak to jest regulowane prawnie? Tak tylko pytam bo tu nikt na te pytania nie odpowie
Generatory HHO - auto na wodę?
Kalamazoo 2014-02-14 12:22
Waldi, nikt nie może zabronić wykonywać zmian w Twoim aucie, chyba że masz auto na gwarancji i serwis gwarancyjny odmówi naprawy bo były przeróbki. Natomiast, przeróbki tutaj są prawie kosmetyczne i nieszkodliwe dla samochodu. Dziwi mnie jedynie jeszcze koszt wykonania takiego systemu skoro na Ebay.com można kupić cały zestaw za ok. 100 dolarów włącznie z elektroniką (sterownik, żeby nie wariował komputer podający mieszankę). W Stanach warsztaty instalują cały system za 200-300 dolarów.
Generatory HHO - auto na wodę?
zgodson 2014-03-28 00:41
Mam pewne doświadczenie z tym urządzeniem i jestem sceptycznie nastawiony. Energia elektryczna potrzebna do elektrolizy pochodzi z akumulatora co obciąża alternator. W aplikacji z jaką ja miałem do czynienia nie było elementów współpracujących ze sterownikiem silnika - sonda lambda wykryje więcej tlenu i dawka paliwa zostanie zwiększona. Teoretycznie z tym gazem mieszanka powinna być bardziej energetyczna i powodować lepsze parametry spalania co objawiało by się zwiększoną mocą i mniejszą emisją np węglowodorów w spalinach. Spadku spalania spodziewałbym się w prostych silnikach np. gaźnikowych. Do sprawdzenia w dłuższej trasie.
Generatory HHO - auto na wodę?
Mak 2014-04-16 19:16
Układy HHO to cuda wianki. Jeżeli ktoś twierdzi, że pozwala to zaoszczędzić paliwo to powinien wrócić do szkoły na zajęcia z fizyki bo niestety pierwsza i druga zasada termodynamik działa wszędzie. Niestety bilans takich przemian energetycznych jest zawsze ujemny. Ludzie nie dajcie się naciągać.
Generatory HHO - auto na wodę?
Twoje-Dywaniki_pl 2014-04-22 15:28
Może i jest to opłacalne,ale różnice będą naprawdę bardzo małe pomiędzy HHO a np zwykłym lpg i pytanie o zasadność jego montażu tak generalnie rzecz biorąc. Spora część użytkowników ma jednak negatywne opinie na temat HHO.
Generatory HHO - auto na wodę?
Hi 2016-12-21 19:55
We want make hho power
Generatory HHO - auto na wodę?
SpaCar_pl 2017-01-05 10:49
Niestety to wciąż bardzo niszowe rozwiązanie w naszym kraju i bardzo mało osób decyduje się na instalację HHO w swoim samochodzie, chyba nie bez powodu bo nie do każdej wersji silnikowej hho podejdzie, plus trudno o jej dobry serwis w przeciwieństwie do zwykłej instalacji lpg.