Narzędzia  »  Fotoradary - mapa fotoradarów

Fotoradary

Mapa fotoradarów w Polsce
fotoradary
Kliknij na mapę, aby zobaczyć, jak są rozmieszczone fotoradary w Polsce »

Stan na 01.01.2007. Mapa © Komenda Główna Policji, podkład mapowy © PPWK S.A. Warszawa


fotoradar

Fotoradary - inna aktualna mapa

To chyba najpopularniejsza w polskim Internecie mapa fotoradarów. Zawiera informacje na temat lokalizacji fotoradarów przenośnych, stacjonarnych i atrap fotoradarów.

Fotoradary na tej mapie są szczegółowo oznaczone i opisane, dołączone są zdjęcia ich lokalizacji. Serwis jest aktualizowany przez użytkowników, każdy na bieżąco może podać miejsce instalacji nowego fotoradaru wraz ze zdjęciem. Polecamy »


Forum o fotadarach: http://www.fotoradary.prv.pl/


Kolejna mapa fotoradarów, na której znajdziemy fotoradary naniesione na mapę Polski: http://www.fotoradary.com/


Fotoradary to urządzenia służące do pomiaru prędkości pojazdów. Występują w wersjach: mobilnej (montowanej na statywie i zasilane z akumulatora), stacjonarnej (montowanej w obudowie, najczęściej na słupie, zasilane z miejskiej sieci energetycznej).

Fotoradary wykonują fotografię pojazdów przekraczających zdefiniowaną prędkość. Najczęściej zamontowane są tak, aby mierzyć wykroczenia zbliżających się pojazdów, istnieje jednak możliwość pomiaru prędkości pojazdów oddalających się.
Fotografie zapisywane są na kliszy fotograficznej lub w formie cyfrowej na nośniku danych.

Fotoradary najczęściej rejestrują następujące dane: wizerunek samochodu wraz z tablicą rejestracyjną i naklejką z numerem rejestracyjnym na przedniej szybie pojazdu, portret kierującego, datę i godzinę popełnienia wykroczenia, prędkość poruszania się pojazdu, prędkość dozwoloną w miejscu zdarzenia. Informacje te zostają naniesione na fotografię.

Po zarejestrowaniu zdarzenia dane trafiają do jednostki policji, która następnie wzywa sprawcę wykroczenia do jednostki w celu potwierdzenia tożsamości i nałożenia mandatu karnego. W przypadku, gdy samochód prowadziła inna osoba niż właściciel, właściciel zobowiązany jest wskazać kierującego.

Oprócz przekroczenia prędkości na fotografii zarejestrowane mogą być inne wykroczenia: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, brak włączonych świateł, rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy. W takim przypadku punkty za wszystkie wykroczenia są sumowane, a grzywna może wynieść maksymalnie 1000 zł.