Portal V10  »  Aktualności  »  Tak możesz ominąć korki na bramkach na autostradzie. Szybko i legalnie!

Tak możesz ominąć korki na bramkach na autostradzie. Szybko i legalnie!

2021-08-11 - R. Zakrzewski     Tagi:

Długie korki do bramek to niestety częsty widok na płatnych odcinkach autostrad. Tymczasem w wielu miejscach stojące auta można ominąć i skorzystać z triku, którego nie znają inni kierowcy na drodze.

Informacja ta dotyczy autostrad zarządzanych przed GDDKiA, czyli odcinków A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Na początku tych odcinków zbudowane są bramki służące do poboru biletu, na końcu - do opłaty za przejechaną drogę.

Na jednych i drugich dwa prawe pasy zarezerwowane są dla kierowców korzystających z płatności elektronicznych (viaAuto, viaToll oraz e-Toll). Dla jasności pasy te oznaczone są dodatkowo czerwonymi strzałkami na powierzchni, a szlabany na tych pasach są uniesione w górę (dotyczy punktów poboru biletów). Wszystko po to, by nikt nie pomylił drogi, a ruch przebiegał w dobrze zorganizowany, szybki sposób.

Żeby jednak ruch przebiegał naprawdę sprawnie, na dwóch pasach przeznaczonych dla płatności elektronicznych również można pobrać bilet i tradycyjnie zapłacić za niego na bramkach wyjazdowych. To fakt, o którym wie niewielu kierowców. W dni o dużym natężeniu ruchu wszyscy trzymają się lewych pasów i stoją w korkach. Ci, którzy znają ten trik, mogą oszczędzić nawet kilkadziesiąt minut!

Pozostaje jeszcze pytanie czy takie zachowanie jest w porządku. Otóż, jak się okazuje - jak najbardziej jest legalne. Informuje o tym sam administrator drogi. Na stronach GDDKiA można przeczytać: "W okresie wzmożonego wakacyjnego ruchu pojazdów, od piątku od godz. 15.00 do niedzieli do godz. 24.00, wprowadzona zostanie tylko na Placach Poboru Opłat możliwość pobierania na pasach dedykowanych dla użytkowników e-TOLL biletów wjazdowych przez kierowców, którzy nie opłacają jeszcze przejazdów w nowym systemie".

W praktyce jednak bilet można pobrać na tych pasach również przez pozostałą część tygodnia. Tu jednak zdarzają się przypadki, że drukarka jest wyłączona. Co w takim przypadku? Na bramce, na której zamierzamy płacić, wystarczy powiedzieć, że przejechaliśmy drogę bez biletu. Wtedy, zgodnie z regulaminem, zostanie pobrana opłata za najdłuższy możliwy odcinek. Jeśli i tak planowaliśmy przejazd pełnego odcinka nie ma żadnej różnicy pod względem kosztu, a oszczędność czasowa może być bardzo duża.
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Tak możesz ominąć korki na bramkach na autostradzie. Szybko i legalnie!