Portal V10  »  Aktualności  »  Prototyp Volvo do zobaczenia w Polsce. Tak z grubsza będzie wyglądał następca XC90

Prototyp Volvo do zobaczenia w Polsce. Tak z grubsza będzie wyglądał następca XC90

2023-02-11 - R. Zakrzewski     Tagi:

W czerwcu 2021 roku Volvo zaprezentowało model koncepcyjny, który był zapowiedzią następcy modelu XC90. Teraz przybył on do Polski i pozwala zobaczyć, czego będzie można się spodziewać po wkrótce debiutującym na naszym rynku EX90.

Volvo EX90 pojawi się na polskich drogach w połowie 2023 r., jednak model ten już można zamawiać. W pełni elektryczny, siedmioosobowy SUV, który docelowo zastąpi XC90 (przez pewien czas obydwa modele będą oferowane równolegle) startuje od ceny 479 900 zł za podstawową wersję z dwoma silnikami o łącznej mocy 402 KM.

Nim ktokolwiek - nawet sami zamawiający - zobaczą go na własne oczy, póki co mogą poznać model koncepcyjny, który powstał w 2021 roku w charakterze jego zwiastuna. Volvo Recharge Concept można obecnie oglądać na pierwszym piętrze flagowego salonu Volvo Car Warszawa przy ulicy Marszałkowskiej.

Volvo EX90 będzie pierwszym z serii elektrycznych modeli marki powstałych na nowej płycie podłogowej. Od 2030 roku szwedzka firma będzie produkowała auta wyłącznie z takim napędem. EX90 wyznacza więc nowy standard dla całego grona modeli. Wiele z jego cech jest już widocznych w Recharge Concept.

Projekt nadwozia rozwija dobrze znane motywy pokroju świateł w kształcie "młotów Thora", ale prowadzi go w jeszcze bardziej minimalistycznym kierunku. Z nadwozia usunięto wszelkie zbędne elementy, wliczając w to grill, po którym został tylko relikt w postaci tarczy zachowującej charakterystyczne motywy stylistyczne marki.

Elektryczny napęd pozwolił maksymalnie wykorzystać długość całego nadwozia do zapewnienia jak największej ilości miejsca w środku. Zwisy z obydwu stron zostały ograniczone do minimum. Efekt w modelu koncepcyjnym jest podkreślony przez połączenie tylnej pary drzwi otwieranej pod wiatr i usunięcie słupka B, choć rozwiązanie to nie trafiło do produkcyjnego EX90.

Seryjny model zyskał również bardziej tradycyjną formę SUV-a, podczas gdy prezentowane studium nawiązuje do podwyższonych kombi typu V70 Cross Country i XC70. Być może jeszcze zobaczymy w przyszłości modele elektryczne kontynuujące tę ciekawą niszę.

Ważna innowacja, która za to przedostała się do produkcji, to laserowy czujnik LiDar zamocowany nad przednią szybą. To zaawansowane rozwiązanie póki co kojarzone z samochodami autonomicznymi według inżynierów z Volvo pozwoli wnieść poziom bezpieczeństwa w EX90 na całkiem nowy poziom i utorować drogę do dalszej autonomizacji prowadzenia.

Równie minimalistycznie zaprojektowane zostało również wnętrze, w którym główną platformę kontaktu użytkownika z autem stanowi duży ekran dotykowy o przekątnej 15 cali, wyposażony w najnowszą odsłonę systemu multimedialnego opracowanego przez Szwedów wspólnie z Googlem. Kabinę pokryto wyłącznie ekologicznymi, pozyskanymi w zrównoważony sposób materiałami, co jest potwierdzone w dalszych działaniach Volvo prowadzących do całkowitego odejścia od tapicerek skórzanych również w modelach produkcyjnych.

Radykalnie uproszczono projekt nawet samej kierownicy, choć w kabinie nie brakuje wygód godnych luksusowego auta, pokroju głośników wbudowanych w fotele. Przypatrzcie się dobrze zdjęciom - tak wygląda przyszłość nie tylko SUV-ów Volvo, ale całego rynku premium motoryzacji.
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Prototyp Volvo do zobaczenia w Polsce. Tak z grubsza będzie wyglądał następca XC90