Portal V10  »  Aktualności  »  Kierowcy wyjeżdżają na majówkę. Powinni szczególnie zwrócić uwagę na jedną rzecz - ryzyko mandatu 500 zł!

Kierowcy wyjeżdżają na majówkę. Powinni szczególnie zwrócić uwagę na jedną rzecz - ryzyko mandatu 500 zł!

2023-04-30 - R. Zakrzewski     Tagi:

W 2023 r. majówka ułożyła się bardzo dogodnie pod względem terminu, co oznacza wzmożony ruch na drogach. Coraz więcej z nich to autostrady i drogi szybkiego ruchu. Warto poznać sobie poniższe cenne uwagi, by w najbliższych dniach oszczędzić czas i pieniądze.

 

Kierowców na majówkę przygotowuje GDDKiA, która przypomniała 10 zasad rozsądnego kierowcy. Z kilkoma z nich kierowcy nadal mają ewidentny problem. Na uwagę zasługują zwłaszcza punkty: "lewego pasa używam tylko do wyprzedzania". Tyczy się to również pasa środkowego, którego kierowcy na nowych drogach trzypasmowych z lubością się trzymają i pomijają pas prawy.

 

Warto również przypomnieć sobie - lub innym - o korzystaniu z całej długości pasa rozbiegowego. Pasy te mają długość nawet kilkuset metrów nie bez przyczyny i wykorzystanie ich do rozpędzenia się poprawia komfort i bezpieczeństwo wszystkich na drodze.

 

Polacy powoli zapominają też o tworzeniu korytarzy życia. O ile swego czasu mocno promowany pomysł rzeczywiście na drogach był obecny, o tyle początkowy zapał już chyba minął i podczas zatorów na drogach szybkiego ruchu nie wszyscy stosują się do tego dobrego zwyczaju - a przecież może on przesądzić o czyimś życiu.

 

Pozostałe zasady przypominane przez GDDKiA nie są odkrywcze, ale jednak, jak widać, nadal trzeba je wpajać do głowy prowadzącym pojazdy: nie korzystam z telefonu podczas prowadzenia, zachowuję bezpieczną odległość od poprzedzającego auta i zabezpieczam bagaże. Ta ostatnia rada ma rzeczywiście sens podczas majówkowych wypraw, gdy w aucie może znajdować się więcej przedmiotów. Podczas zderzenia nawet pozornie niezbyt ciężkie przedmioty mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów.

 

Uwaga na autostradach z e-Toll: KAS bierze się za kontrole

 

Wiele z podróży na majówkę 2023 r. odbędzie się autostradami A2 na odcinku Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Choć od wprowadzenia na nich państwowego systemu elektronicznych płatności minęło już półtora roku, to nadal wywołuje on emocje. Kierowcy nie potrafią z niego korzystać, a wielu nawet nie jest świadomych wymogu ponoszenia opłat: w końcu na wszystkich innych odcinkach podniesione szlabany oznaczają darmowy przejazd.

 

Opłaty na tych drogach jednak obowiązują, choć każdy ze sposobów ich poniesienia nie jest intuicyjny. Można ich dokonać w kilku aplikacjach bądź poprzez zakup biletu na stacjach Orlenu - i to nawet do dwóch dni po fakcie. Absurd polega jednak na tym, że pomimo tej możliwości kierowcy mogą otrzymać mandat za brak wniesionej opłaty już podczas samego przejazdu!

 

Do tej pory na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 gapowicze byli traktowani pobłażliwie. KAS wystawiało około 100 mandatów co miesiąc, co wobec milionów przejazdów odbytych w tym czasie oznacza znikomą skuteczność. Teraz ma się to jednak zmienić: samochody do kontroli opłat na odcinkach Konin-Stryków i Wrocław-Sośnica wyjeżdżają na drogi i z pomocą nowoczesnego systemu Vitronic mają wlepiać nieuważnym - lub nieświadomym - kierowcom mandaty po 500 zł.

 

Ja zaplanować podróż na majówkę?

 

Podczas podróży na majówkę weź pod uwagę odpowiedni czas na odpoczynek i realnie oceniaj swoje możliwości, biorąc pod uwagę na przykład potrzebę snu. Sprawdź również warunki atmosferyczne, ponieważ najbliższa majówka nie zapowiada się w całości słoneczna.

 

Przy planowaniu wyjazdu warto uwzględnić również ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych podczas majówki 2023 r. Jak informuje GDDKiA, ruch ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton zostanie ograniczony w niedzielę 30 kwietnia i we wtorek 2 maja w godzinach 18 - 22. W dniach 1 i 3 maja zakaz będzie obowiązywał w godzinach 8 - 22.
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Kierowcy wyjeżdżają na majówkę. Powinni szczególnie zwrócić uwagę na jedną rzecz - ryzyko mandatu 500 zł!