Portal V10  »  Aktualności  »  Ford Bronco powraca. Rywal Wranglera już bez tajemnic

Ford Bronco powraca. Rywal Wranglera już bez tajemnic

2020-07-14 - R. Zakrzewski     Tagi:

Ford od dawna zapowiadał powrót swojej nieobecnej od 24 lat terenówki i w końcu ją zaprezentował. Bronco powraca jako dwu- lub czterodrzwiowa terenówka oraz zorientowany bardziej na asfalt model Bronco Sport. I naprawdę dobrze się zapowiada!

Podczas prezentacji modelu szef Forda Jim Farley zapowiedział, że Bronco będzie "solidny jak F-150 i dynamiczny jak Mustang". Pod spodem powracająca terenówka Forda w rzeczywistości będzie wspierała się jednak na podzespołach Rangera.

Z zewnątrz jednak nowy model nie pozostawia wątpliwości co do swojego związku z kultowym w pewnych kręgach poprzednikiem. Ford twierdzi, że jego zespół projektantów zaczął pracę nad nową generacją Bronco od zeskanowania oryginału i potraktowaniu jego bryły jako punktu wyjścia.

Efektem jest pudełkowata sylwetka o charakterystycznych detalach i z bardzo krótkimi zwisami. Prześwit wynosi blisko 30 cm, dzięki czemu kąt zejścia wynosi 37,2 stopnia, a głębokość brodzenia to aż 85 cm. Konstrukcja jest wsparta na stalowej ramie poprzez amortyzatory, które "dysponują o 17 procent większym skokiem niż u rywali". Ciekawe o jakie auto chodzi…

Standardowo zawieszenie będzie składało się z układu niezależnego z przodu oraz belki skrętnej na tylnej osi. Opcjonalnie będzie można wymienić je na wyczynowy zestaw Bilsteina oraz doposażyć się w hydrauliczny stabilizator, który ma jeszcze dodatkowo zwiększać możliwości auta w terenie.

Do napędu posłuży znana z Mustanga i Focusa RS czterocylindrowa jednostka 2.3 Ecoboost, która tu będzie generowała 270 KM i 310 Nm. Będzie ją można zastąpić na mocniejszą opcję V6 o pojemności 2,7 litra i zdrowych parametrach 310 KM oraz 542 Nm. Silniki z napędem będzie można połączyć przez ręczną skrzynię o siedmiu biegach lub dziesięciostopniowy automat, który pracuje już między innymi w Rangerze Raptorze.

Reduktor ma stanowić wyposażenie standardowe, ale klient będzie mógł wybrać spośród dwóch napędów na cztery koła. Dopiero drugi będzie posiadał elektromechaniczną skrzynię rozdzielczą (pierwszy w elektroniczną). Wszędobylskie tryby jazdy Ford zebrał w systemie, który określa łatwo zapadającym w pamięć określeniem GOAT. Po angielsku wyraz ten oznacza gęś, ale tu jest skrótem od Go Over All Terrain. W sumie do różnych warunków dostosowanych jest tu aż osiem trybów jazdy, podobnie zresztą jak w Rangerze Raptorze.

Ducha oryginalnego Bronco dobrze widać w kabinie, która, wedle samych twórców, jest przede wszystkim prosta i trwała. Nie przeszkodziło im to jednak w zainstalowaniu przepastnych ekranów o przekątnej ośmiu lub dwunastu cali, na których wyświetlany jest system Sync najnowszej, czwartej generacji. Co ciekawe, w Bronco wgrane są do niego mapy ponad tysiąca szlaków terenowych, na których nowy Ford niewątpliwie świetnie się sprawdzi.

Ford lubi w swoich modelach zawierać wywołujące uśmiech na twarzy detale i nie inaczej jest tym razem. Gdzieniegdzie w kabinie widać grafikę wierzgającego konia. Odnosi się ona do nazwy Bronco, która w USA oznacza na wpół dzikiego konia. 

Bronco 2020 będzie dostępny w trzech wariantach nadwoziowych. Krótszy wariant dwudrzwiowy już w standardzie będzie wyposażony w zdejmowalny dach i drzwi, tak by jego właściciel nie usłyszał od kolegi we Wranglerze, że nowy Ford czegoś nie umie. Po drugiej stronie gamy stoi z kolei Bronco Sport, które część swoich terenowych predyspozycji odda na rzecz większej wszechstronności i nowoczesnego wyglądu, trochę w stylu tego, co Land Rover zrobił z Defenderem.

Ceny modelu w USA będą zaczynały się od 29,995 dolarów, co przy obecnym kursie dolara oznacza niecałe 120 tys. złotych. Biorąc pod uwagę zaprezentowane informacje i kompetencje terenowe, jakimi cechuje się Ranger, Bronco nie ma wyjścia - musi stać się hitem Forda. 

Czy doczekamy się premiery Bronco w Polsce? Biorąc pod uwagę, że mamy już na naszym rynku Rangera Raptora i Mustanga V8, teoretycznie nie powinno być ku temu przeciwwskazań. Niestety wewnętrzne dokumenty Forda wskazują, że póki co Amerykanie przewidują sprzedaż tego modelu wyłącznie w Ameryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Ford Bronco powraca. Rywal Wranglera już bez tajemnic