Portal V10  »  Warsztat  »  Co oznacza zielona kropka na szybie auta z Niemiec? Przewodnik po plakietkach ekologicznych z Europy

Co oznacza zielona kropka na szybie auta z Niemiec? Przewodnik po plakietkach ekologicznych z Europy

2021-08-25 - R. Zakrzewski     Tagi:

Już od kilku lat na używanych autach sprowadzanych z Niemiec można spotkać okrągłą, zieloną etykietkę zamieszczoną w prawym, dolnym rogu szyby. Są to tak zwane naklejki emisyjne, które w różnych formach występują w wielu krajach Europy.

W Niemczech funkcjonują one od 2007 roku jako Umweltplakette. Nie spotyka się ich na wszystkich samochodach, ponieważ korzystanie z nich obowiązuje tylko w określonych obszarach wybranych miast w tym kraju. Oznaczone są one kwadratowymi tablicami drogowymi z napisem Umwelt i podpisem Zone.

Naklejki Umweltplakette nie posiadają terminu ważności, choć przypisane są do konkretnych numerów rejestracyjnych (trzeba je zmienić po przerejestrowaniu). Zakup jednej wiąże się obecnie z kosztem ok. 14 euro (stan na 2021 rok).

Naklejka emisyjna, jak sama nazwa wskazuje, określa ważny na niemieckich drogach czynnik: na ile ekologiczne jest dane auto. Na podstawie koloru takiej dobrze widocznej plakietki policja i inne służby mogą bez problemu skontrolować, czy samochód wypełnia normy emisji spalin narzucone w danym miejscu.

Niemieckie prawo wyszczególnia trzy kolory naklejek: czerwone, żółte i zielone. Na czerwoną kwalifikują się modele ze starymi dieslami bez filtra DPF, które wyprodukowane były po roku 1997 (początek obowiązywania normy emisji spalin Euro II). Na żółtą kwalifikują się diesle wyprodukowane między 1 stycznia 2001 roku a 31 grudnia 2005 roku.

Jak na niemieckie warunki, również przepustka do ścisłych centrów miast, czyli naklejka zielona, nie jest trudna do uzyskania. Jeśli chodzi o napędy wysokoprężne, to przysługuje ona zarówno autom osobowym, jak i ciężarowym, wyprodukowanym po 1 stycznia 2006 roku. W przypadków silników benzynowych wystarczy data produkcji po 1 stycznia 1993 roku.

Odpowiadając więc na pytanie z tytułu: zielona naklejka w swoim pierwotnym założeniu wskazuje na poziom emisji spalin auta, na którym jest zamieszczona. W przypadku zakupu używanego samochodu z Niemiec pozwala ona jednak wydedukować jeszcze kilka czasem ważnych dla nabywcy informacji: zweryfikować datę produkcji, typ silnika, z jakim auto opuściło fabrykę, i, do pewnego stopnia, historię użytkowania (w mieście lub poza nim).

Podobne rozwiązania można znaleźć również w innych europejskich krajach. W Austrii takie naklejki na szyby nazywają się Umwelt-Pickerl i jest ich sześć (powiązane bezpośrednio z normami Euro 1 - 6). We Francji nazywają się one Crit'Air i również jest ich sześć, choć innych (pięć klas czystości spalin + szósta dla aut elektrycznych). Z czterech różnych korzysta się w Hiszpanii.

Niezależnie od wyżej wymienionych, ze swoich własnych wzorów korzysta jeszcze kilka kolejnych europejskich miast, jak Antwerpia czy Gandawa. Nieuchronnie z podobnych rozwiązań skorzystają również polskie miasta. I to szybciej, niż komukolwiek się wydaje…
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Co oznacza zielona kropka na szybie auta z Niemiec? Przewodnik po plakietkach ekologicznych z Europy