Portal V10  »  Warsztat  »  Naprawa tapicerki samochodowej - poradnik
Naprawa tapicerek samochodowych - poradnik

Naprawa tapicerki samochodowej - poradnik

2011-11-08 - B. Leszczorz     Tagi: Tuning, Poradnik, Tapicerka samochodowa
Długotrwałe użytkowanie auta wpływa niekorzystnie na jakość tapicerki użytej do wykończenia jego wnętrza. Dotyczy to w szczególności foteli kierowcy i pasażera oraz tylnej kanapy: częste wsiadanie i wysiadanie powoduje bowiem przecieranie się ich poszyć. Do uszkodzeń tapicerki dochodzi również na skutek nieuwagi podróżujących, np. podczas palenia lub spożywania posiłków. Zetknięcie się żaru papierosowego z obiciami skutkuje wypalaniem się w nich dziur, resztki jedzenia zaś pozostawiają trudne do usunięcia plamy. Po latach eksploatacji samochodu, warto zatem pomyśleć o odnowieniu jego wnętrza w specjalistycznym warsztacie. Koszt kompleksowej wymiany poszyć foteli i kanapy nie jest wprawdzie tani, waha się bowiem w zależności od użytych materiałów tapicerskich od 2 do 4 tys. zł, za to satysfakcja z wykonanej usługi gwarantowana.
Naprawa tapicerek samochodowych - poradnikNaprawa tapicerek samochodowych - poradnik
Stelaż i gąbka

Przed przystąpieniem do właściwej naprawy tapicerki, należy sprawdzić stan techniczny stelaży foteli. Po długotrwałej eksploatacji, regulacji wymagają często ich oparcia. Należy również zwrócić uwagę na działanie mechanizmów podnoszenia foteli. W niektórych wypadkach trzeba też wymienić naciągnięte lub pęknięte sprężyny. Kolejny krok to wymontowanie zużytej gąbki (pianki) siedzisk i oparć, którą należy zastąpić nową. Po odpowiednim przycięciu, podkłada się pod nią specjalny materiał, aby zapobiec jej wykruszaniu się w kontakcie ze sprężynami. Ostatnim etapem przygotowawczym przed właściwą naprawą tapicerki, jest przyklejenie na gąbkę lub piankę tzw. formatki. Zadaniem tej ostatniej jest zapewnienie fotelowi samochodowemu odpowiedniej trwałości.  
Naprawa tapicerek samochodowych - poradnikNaprawa tapicerek samochodowych - poradnik
Francusko-włoski problem
Najszybciej i najłatwiej wymienia się tekstylne poszycia foteli. W opinii tapicerów operacja ta nie jest specjalnie skomplikowana, ponieważ materiał daje się łatwo naciągnąć i uformować na stelażu fotela. Staranności wymaga natomiast końcowe obszycie materiału obiciowego: długość ściegu i rodzaj szwu muszą bowiem odpowiadać fabrycznemu. Podobnie ma się rzecz z poszyciami wykonanymi z weluru lub alcantary. Znacznie trudniej przedstawia się natomiast wymiana tapicerki skórzanej. Poza doborem jej odpowiedniego odcienia zgodnego z oryginalnym, należy zwrócić uwagę na to, a by w widocznych miejscach nie było przebarwień, które mogłyby popsuć efekt końcowy.
W niektórych przypadkach, w szczególności gdy wymieniane skórzane poszycie było pokryte pleśnią, trzeba koniecznie zastosować środek przeciwpleśniowy na całej powierzchni fotela, czyli na stelażu i wypełnieniu. W przeciwnym wypadku niebezpieczny nalot dość szybko objawi się na świeżo położonym poszyciu. Uwaga! Nie we wszystkich autach można wymienić poszycia ich foteli. - W niektórych modelach samochodów francuskich i włoskich, takich jak m.in. Citroen C5 czy Lancia Phedra, poszycia foteli są wulkanizowane razem z pianką - wyjaśnia Jarosław Warzecha, właściciel specjalistycznego warsztatu tapicerki samochodowej Sitzcar - Jedynym wyjściem jest zatem wymiana całych siedzisk lub oparć foteli.
Naprawa tapicerek samochodowych - poradnikNaprawa tapicerek samochodowych - poradnik
Ekspresem na dziury
W niektórych przypadkach kiedy uszkodzenia tapicerki są niewielkie, nie opłaca się wymieniać całych poszyć foteli. Chodzi tu m.in. o dziury wypalone żarem papierosowym, czy drobne ubytki i przetarcia. Uszkodzenia takie da się naprawiać korzystając z metody ekspresowej regeneracji tzw. Smart Repair, oferowanej przez niektóre specjalistyczne warsztaty. W przypadku tapicerki materiałowej, welurowej lub z alcantary, uszkodzenie jest najpierw czyszczone i odtłuszczane. Następnie wypełnia się je nakładanymi po sobie kolejnymi warstwami specjalnych włókien. Cały proces kończy zabieg utrwalania.
Naprawa tapicerek samochodowych - poradnikNaprawa tapicerek samochodowych - poradnik
Nieco inaczej wygląda naprawa drobnych uszkodzeń w tapicerce skórzanej. Są one najpierw usuwane za pomocą elastycznego wypełniacza (tzw. płynna skóra), a następnie pokrywane warstwą specjalnego pigmentu. Dobór tego ostatniego jest szczególnie istotny, ponieważ musi on odpowiadać pierwotnemu kolorowi skóry tapicerki. Renowację kończy położenie specjalnej, bezbarwnej warstwy zabezpieczającej.  
Naprawa tapicerek samochodowych - poradnikNaprawa tapicerek samochodowych - poradnik
Kierownica i deska (też) jak nowe
Poza kompleksową regeneracją poszyć, specjalistyczne warsztaty tapicerskie oferują również możliwość odnowienia kierownicy i deski rozdzielczej samochodu. Pierwszą z nich zazwyczaj pokrywa się skórą, a następnie obszywa. Natomiast deska rozdzielcza może zostać poddana regeneracji na dwa sposoby: poprzez pomalowanie jej farbą lub obszycie specjalnym materiałem. Natomiast dla koneserów zarezerwowana jest najdroższa metoda odnowienia tego elementu wnętrza samochodu - na życzenie deska rozdzielcza może zostać obszyta skórą.   
Naprawa tapicerek samochodowych - poradnikNaprawa tapicerek samochodowych - poradnik



Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
3

Komentarze do:

Naprawa tapicerki samochodowej - poradnik

Naprawa tapicerki samochodowej - poradnik
dudzik87 2016-03-14 20:32
Sprzedam Trimrite Profesjonalny zestaw do naprawy i malowania skór, do naprawy elementów winylowych i elementów plastikowych. http://allegro.pl/show_item.php?item=6054350463
Naprawa tapicerki samochodowej - poradnik
Lorekk 2017-08-23 09:25
ooo przyda mi się coś takiego. Z zewnątrz zastosowałem ochronę ceramiczną http://k2.com.pl/produkty/k2-gravon?utm_source=b2cms&utm_medium=ko i jestem bardzo zadowolony, teraz pora poprawić stan środka
Naprawa tapicerki samochodowej - poradnik
CSturboserwis_pl 2017-09-04 13:33
W wielu przypadkach samodzielna naprawa tapicerki samochodowej po prostu nie jest możliwa i dlatego musimy podejść do tematu dosyć ostrożnie, bo zamiast pomóc tylko zwiększymy szkody. Może lepiej zdać się na profesjonalna firmę z tego zakresu?