Portal V10  »  Aktualności  »  Zmiana oznakowania paliw na stacjach. Wiemy jakie będą nowe oznaczenia

Zmiana oznakowania paliw na stacjach. Wiemy jakie będą nowe oznaczenia

2020-06-20 - R. Zakrzewski     Tagi:

Dni znaków ON i Pb na stacjach paliw są już policzone. Ministerstwo Klimatu ma już gotowe rozporządzenie, które zastąpi je nowymi symbolami. Zmiana jest związana z rozpoczęciem obowiązywania normy Unii Europejskiej.

Ministerstwo Klimatu zakończyło już prace nad projektem rozporządzenia, który wprowadzi nowy sposób oznaczania dystrybutorów paliw i podłączonych do nich pistoletów. Od początku lat 90. Polscy kierowcy przywykli do przekreślonych liter Pb oznaczających benzynę bezołowiową oraz skrótu ON wskazującego na olej napędowy.

Zmiany w tym zakresie można było obserwować już od października 2018 roku, kiedy na wybranych stacjach nowe oznaczenia zaczęły być dodawane jako uzupełnienie do tych znanych. Teraz czas na  przyzwyczajenie się do nowych symboli już się kończy, i choć zdecydowana większość kierowców nie nauczyła się jeszcze nowych oznaczeń, wkrótce nie będą mieli wyboru. Po wejściu nowego rozporządzenia na stacjach będą mogły występować już wyłącznie nowe oznaczenia paliw.

Jak wyglądają nowe oznakowania paliw na stacjach?

Na pierwszy rzut oka nowe symbole są niejasne, dlatego warto je wytłumaczyć. Olej napędowy będzie oznaczony identyfikatorem o kwadratowym kształcie, w środku którego znajdzie się literka B oraz jedna cyfra. Benzyna z kolei rozpozna się po okrągłym identyfikatorze z literką E i cyfrą.

Cyfra w nowych oznaczeniach odwołuje się do zawartości biokomponentów (lub eterów w benzynie). Na przykład oznaczenie E10 informuje, że jest to benzyna, w której 10 procent stanowi ekologiczna domieszka. Identyfikatory będą miały średnicę co najmniej 13 mm na pistolecie i 30 mm na dystrubutorze.

Analogiczne oznaczenia znajdą pod klapkami wlewów paliwa kierowcy najnowszych aut. Ujednolicone symbole są w końcu elementem strategii Unii Europejskiej, która chce w ten sposób uporządkować kwestię różnych nazw i oznaczeń kolorystycznych w różnych krajach członkowskich. Nic niemówiące nazwy czy wprowadzające w błąd kolory przez cały czas są powodem wielu pomyłek i utrudnień dla zagranicznych kierowców podczas europejskich wojaży, argumentują unijni inicjatorzy projektu.

Póki co zaskoczeni będą chyba zgodnie wszyscy kierowcy w Unii Europejskiej. Po oswojeniu się ze zmianami jazda po Europie powinna być jednak przynajmniej w tym zakresie łatwiejsza. Polskie stacje benzynowe będą miały jeszcze sporo czasu na przygotowanie nowych oznaczeń, ponieważ po wprowadzeniu zmian w sejmie będzie obowiązywał jeszcze trwający trzy miesiące okres notyfikacji Komisji Europejskiej. Zmiany do polskich kierowców dotrą więc zapewne jesienią.
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Zmiana oznakowania paliw na stacjach. Wiemy jakie będą nowe oznaczenia