Portal V10  »  Aktualności  »  Od morza do Czech autostradą: droga A1 na ostatniej prostej po kilku dekadach oczekiwania

Od morza do Czech autostradą: droga A1 na ostatniej prostej po kilku dekadach oczekiwania

2022-11-27 - R. Zakrzewski     Tagi:

GDDKiA pochwaliła się zakończeniem kolejnego etapu budowy autostrady A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem. Z liczącego 7 km odcinka zniknęło zwężenie. Co prawda prace nie zakończyły się jeszcze całkiem, ale w końcu można przejechać całą drogę Trójmiasta do południowej granicy kraju autostradą. Przynajmniej w kierunku południowym.

Na jezdni prowadzącej w kierunku Łodzi prace są przez cały czas bowiem na wcześniejszym etapie: przez cały czas obowiązuje na niej ograniczenie do 70 km/h, a pasy są zwężone tak, by drogowcy mogli prowadzić ostatnie prace. Wykończenie drogi ma im zająć jeszcze około miesiąca, co oznacza, że cały odcinek budowany przez Mirbud uzyska swoją docelową przepustowość trzech pasów w każdym kierunku jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Kierowcy będą mogli pojechać tym fragmentem drogi z prędkością 140 km/h jednak dopiero na wiosnę. GDDKiA uczula, że do tego czasu pozostaje on jeszcze placem budowy z obowiązującym ograniczeniem do 100 km/h. Wykonywany jest szereg prac, między innymi montaż ekranów dźwiękochłonnych i ogrodzenia oraz wykańczanie dróg serwisowych i reszty infrastruktury potrzebnej do obsługi drogi.

Oddanie pełnej szerokości drogi choćby w jednym kierunku jest już jednak dużym ułatwieniem dla kierowców i kamieniem milowym w historii przebudowy DK nr 1 do standardu autostrady. Prace na tym liczącym 81 km długości odcinku trwały od roku 2019 i pochłonęły blisko 3,5 miliarda złotych, z czego blisko 1,7 miliarda dołożyła Unia Europejska.

Autostrada A1: historia budowy drogowego kręgosłupa Polski

Wykonane prace zbliżają GDDKiA do ukończenia autostrady A1. Bardzo potrzebny Polsce korytarz tranzytowy rodził się długo i w bólach. O konieczności jej budowy przekonywano już w latach 60., gdy miała stanowić ważny element Transeuropejskiej Autostrady Północ-Południe łączącej Skandynawię z krajami basenu Morza Śródziemnego.

Peerelowska rzeczywistość zweryfikowała jednak te plany i odcinek pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową, który właśnie staje się autostradą, w latach 70. XX wieku zbudowano jako drogę krajową z dwoma pasami, ale kolizyjnymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych.

Pierwszy odcinek prawdziwej autostrady został oddany do użytku w roku 1989. Budowa liczącego 17,5 km długości fragmentu pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Tuszynem jeszcze bez żadnych węzłów drogowych zajęła 11 lat. W latach 1992 - 1998 wybudowano wschodnią obwodnicę Torunia z przeprawą mostową przez Wisłę i Drwęcę. Zarówno ten odcinek, jak i pomiędzy Piotrkowem a Tuszynem w kolejnych latach zostały gruntownie zmodernizowane.

Prawdziwe przyspieszenie prac nad budową autostrady A1 nastąpiło po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Pod koniec roku 2007 do użytku oddano pierwszy odcinek na Pomorzu (25 km pomiędzy obwodnicą Trójmiasta a węzłem Swarożyn), a w 2008 roku - kolejne 89,5 km do węzła Nowe Marzy w okolicach Grudziądza. Do Torunia drogę dociągnięto w roku 2011.

Równolegle trwały prace na Śląsku nad południowym odcinkiem autostrady. W latach 2009 - 2012 zaczęto oddawać do użytku pierwsze fragmenty na północ i południe od Gliwic (do Pyrzowic i do Rybnika). Do granicy z Czechami udało się dotrzeć w roku 2014 (jednym z największych wyzwań wpływających na opóźnienia w pracach było ukończenie mostu w Mszanie).

W tym samym roku 2014 można już było przejechać autostradą A1 z Łodzi nad Bałtyk, a w 2016 roku ominąć to miasto jego wschodnią obwodnicą. Od 2015 roku skupiono się więc na budowie ostatniego brakującego ogniwa, czyli odcinka z Piotrkowa Trybunalskiego do Pyrzowic (na bazie DK1 do Częstochowy i nowym śladem od zachodniej obwodnicy tego miasta). Prace na tym odcinku są właśnie finalizowane.
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Od morza do Czech autostradą: droga A1 na ostatniej prostej po kilku dekadach oczekiwania