Portal V10  »  Aktualności  »  Od dzisiaj na stacjach zimowe paliwo. Zobacz czym się różni i gdzie jest najlepsze

Od dzisiaj na stacjach zimowe paliwo. Zobacz czym się różni i gdzie jest najlepsze

2022-11-16 - R. Zakrzewski     Tagi:

16 listopada to już tradycyjnie w polskim kalendarzu dzień, w którym na stacjach benzynowych pojawiają się paliwa o zmienionych właściwościach, przystosowane do pracy przy niższych temperaturach. Z poniższego tekstu dowiesz się, czy warto je kupować i na których stacjach się to najbardziej opłaca.

Zmiana składu paliwa dostępnego na stacjach benzynowych od 16 listopada wynika oczywiście z niższych temperatur - ma zagwarantować prawidłowe uruchamianie i funkcjonowanie samochodu w takich warunkach oraz niepogorszenie składu spalin. Zmianę tę normuje rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych.

Paliwa zimowe - czym się różnią?

Pewne modyfikacje dotyczą wszystkich paliw dostępnych na stacjach, choć w różnym stopniu. Benzyna bezołowiowa wymaga najmniejszej ingerencji: najważniejszą z nich jest podwyższenie parametru prężności par, co ułatwia rozruch silnika przy niskich temperaturach.

W przypadku LPG przez okres zimowy stosowana jest mieszanka o zwiększonej zawartości propanu dla utrzymania pożądanego poziomu ciśnienia par. Taki ruch powoduje obserwowane każdej zimy podwyżki cen LPG, ale jest on potrzebny dla utrzymania pożądanej sprawności silnika i układu zasilania.

Najwięcej dodatków do składu przy niskich temperaturach wymaga olej napędowy. Przy ujemnej temperaturze powietrza może się z nim dziać szereg niepożądanych rzeczy, jak mętnienie, które wpływa na pracę silnika i osiągi samochodu. Kluczowym parametrem, na podstawie którego powinniśmy rozróżniać dostępną zimą ofertę olejów napędowych, jest temperatura zablokowania zimnego filtra (znana też pod skrótem CFPP - ang. Cold Filter Plugging Point). Określa ona punkt, po przekroczeniu którego w paliwie wytrącają się kryształy parafiny, które blokują przepływ paliwa przez filtr, a w efekcie - unieruchomienie silnika.

Czy to oznacza, że 16 listopada powinniśmy od razu dążyć do pozbycia się "letniego" paliwa z baku i wymiany go na zimowy odpowiednik? Nie ma co od razu popadać w skrajności. Warto pamiętać, że nawet to paliwo sprzedawane od 16 kwietnia do 1 października gwarantuje utrzymanie poprawnych parametrów do temperatury 0° C. Paliwo przejściowe, sprzedawane na stacjach od 1 października do 15 listopada i od 1 marca do 15 kwietnia, ma ten punkt przeniesiony na -10° C.

Jednocześnie warto jednak pamiętać, że jazda na zimowym paliwie latem też może być niekorzystne dla silnika: jeśli prężność par przy danej temperaturze powietrza jest zbyt wysoka, to w układzie paliwowym mogą pojawić się korki parowe, które będą doprowadzały do przerw w pracy silnika.

Zimowe paliwo: gdzie najlepsze?

Obowiązujące w Polsce przepisy wymagają, by paliwo zimowe gwarantowało prawidłowe funkcjonowanie samochodu przy temperaturach do -20° C. Ten parametr spełniają m.in. (w kolejności alfabetycznej) Cirkle K, Orlen, Shell i Orlen.

Niektóre sieci decydują się jednak na oferowanie paliw o składzie gwarantującym prawidłową pracę przy jeszcze niższych temperaturach. Nawet jeśli do Polski nie dotrą tej zimy aż tak arktyczne mrozy, to na podstawie tego parametru można choć pobieżnie stwierdzić skład którego paliwa jest bogatszy w pożądane o tej porze roku składniki. Takimi paliwami są na przykład te z linii V-Power na stacjach Shell, gdzie temperatura zablokowania zimnego filtra jest obniżona do aż -33° C.

Podobną (dobrą praktyką) przez wiele lat wyróżniał się Lotos, którego olej napędowy Premium Dynamic wyróżniał się CFPP -32° C. Niestety wraz z niedawną fuzją kolejne stacje Lotosu zmieniają barwy na Orlen, a wraz z tym tracą tę pożądaną zimą pozycję na stacjach.




Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Od dzisiaj na stacjach zimowe paliwo. Zobacz czym się różni i gdzie jest najlepsze