Portal V10  »  Warsztat  »  Nie wszystkie naklejki możesz pokazywać na aucie. Za niektóre nawet 1500 zł kary

Nie wszystkie naklejki możesz pokazywać na aucie. Za niektóre nawet 1500 zł kary

2021-05-03 - R. Zakrzewski     Tagi:

Nawet jeśli Twój samochód jest Twoją twierdzą, to nie możesz w jego przypadku stosować zasady "wolnoć, Tomku, w swoim domku". Za prezentowanie obraźliwych słów i symboli można otrzymać dużą karę. Policja może zwrócić również uwagę na błędne oznaczenie kraju.

Nasze samochody mają nas wyrażać, więc wiele osób wykorzystuje je jako nośniki swoim przekonań lub sympatii. Ostatnio częściej na naszych drogach można zobaczyć rysunki, czy choćby symboliczne gwiazdki, manifestujące przywiązanie do jednej ze stron krajowej sceny politycznej. Wśród nich pojawiają się również hasła obraźliwe lub wulgarne.

Nie tylko zresztą przy tam. Naklejki z hasłami "Lubię za***lać" lub z obietnicą ciastka za pokazanie pewnej części ciała widać na wielu autach. Warto zwracać jednak uwagę na to, co się nakleja. Policja nie może ukarać za mało wyszukane poczucie humoru, ale może już za brzydkie słowo umieszczone w widocznym miejscu.

Informuje o tym taryfikator mandatów. Za "umieszczenie w miejscu publicznym nieprzyzwoitego ogłoszenia, napisu lub rysunku albo używanie słów nieprzyzwoitych" policjant może nałożyć grzywnę od 50 do 100 zł. Nie brzmi groźnie, ale jeśli właściciel auta odwoła się od decyzji policjanta, ten może skierować sprawę do sądu. Tam na podstawie Kodeksu Wykroczeń za taki występek sędzia może nałożyć grzywnę w wysokości nawet 1500 zł.

Tyle przepisy prawa. W praktyce funkcjonariusze zajmują się takimi sprawami rzadko i nawet ostre hasła polityczne wiezione na autach przy okazji różnych manifestacji z reguły przysparzają właścicielom aut co najwyżej upomnień. Kierowcy muszą wystrzegać się bardziej naklejek innego typu. Przede wszystkim ci, którzy właśnie sprowadzili swoje używane auto z zagranicy.

Naklejki z krajem rejestracji: zdejmij nieaktualną

Wydaje się, że naklejki informujące o kraju rejestracji auta odeszły już do lamusa, ale nic z tych rzeczy. Dziś nie są już one wymagane w wielu przypadkach, z których najważniejszym jest obecność symbolu kraju na samej tablicy rejestracyjnej. Przy starszych typach tablic takie naklejki przez cały czas są jednak jak najbardziej niezbędne. Wymóg ten utrzymuje się również w wielu krajach poza Unią Europejską.

Nawet jeśli nie planujesz wycieczki swoim autem poza UE, to kłopoty możesz ściągnąć na siebie również w Polsce. Do tych mogą przyczynić się naklejki wskazujących na rejestrację w innym kraju, w którym auto spędziło pierwsze lata swojego życia. Do najczęściej powtarzających się na naszych drogach należą oznaczenia z Niemiec, Francji, czy też Szwajcarii.

Właściciele zostawiają je na swoich importowanych wozach z różnych powodów. Niektórzy chcą w ten sposób pokazać ciekawą historię swojego auta. Inni podjęli próbę zdjęcia naklejki, ale im się to nie udało ze względu na jej wiek, albo się poddali, gdy zobaczyli różnicę w odcieniu wyblakłego lakieru.

Powyższe tłumaczenia mogą nie wystarczyć jednak policji. Zgodnie z art. 60.1.4 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym funkcjonariusze mają prawo ukarać kierowcę za taką wprowadzającą w błąd naklejkę mandatem w wysokości 100 zł.

W praktyce częściej skończy się na prośbie policjanta o zdjęcie takiej naklejki, ale, jak widać, zrealizowanie tej prośby może okazać się trudne. Dlatego tematem starej naklejki na klapie bagażnika warto zająć się jak najszybciej.
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Nie wszystkie naklejki możesz pokazywać na aucie. Za niektóre nawet 1500 zł kary