Portal V10  »  Aktualności  »  Nadchodzi zmiana malowania wozów policji. Nowe barwy i hasło jak u amerykańskich szeryfów

Nadchodzi zmiana malowania wozów policji. Nowe barwy i hasło jak u amerykańskich szeryfów

2020-07-25 - R. Zakrzewski     Tagi:

Polscy policjanci chcą być jak ich koledzy po fachu z USA. Na nowych wozach policji jeszcze w tym roku pojawią się nowe, odblaskowe barwy, policyjna gwiazda i hasło "Pomagamy i chronimy".

Nietrudno dostrzec inspirację sloganem "to serve and protect", który niewątpliwie dodaje amerykańskim radiowozom szacunku i charyzmy. Wprowadzane zmiany mają jednak nie tylko charakter wizerunkowy, ale i funkcjonalny. Nowe malowanie ma sprawić, że auta policji będą lepiej widoczne na drodze.

Pomóc ma w tym wprowadzenie nowego koloru oklejenia. Na srebrnych autach obok niebieskiego pojawi się także odblaskowy żółty. Co prawda ta zmiana nie została jeszcze opisana w rozporządzeniu, ale rzecznik Policji komisarz Robert Opas potwierdził kilku mediom, że obecność żółtego koloru także jest już przesądzona.

Prezentowane zdjęcia policji pochodzą z targów branżowych z 2019 roku i przedstawiają jedną z proponowanych wersji malowania, które może wejść w życie. Ostateczne malowanie będzie się jednak różniło jeszcze kilkoma szczegółami.

Jakie dokładnie zmiany wprowadza rozporządzenie?

  • Napis POLICJA na masce samochodu oraz policyjna gwiazda z wpisanym w nią numerem alarmowym 112
  • Możliwość stosowania lustrzanego odbicia napisu POLICJA
  • Napis nad gwiazdą "POMAGAMY i CHRONIMY"
  • Numer taktyczny jednolity w skali całego kraju (w celu ułatwienia działań operacyjnych) 

Radiowozy w zmienionej specyfikacji pojawią się na drogach jeszcze przed końcem tego roku. Zmiany będą wprowadzane stopniowo: dla oszczędzenia kosztów malowanie będzie wprowadzane tylko na nowych autach, a to na istniejących nie będzie wymieniane.
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Nadchodzi zmiana malowania wozów policji. Nowe barwy i hasło jak u amerykańskich szeryfów