Portal V10  »  Aktualności  »  Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?
Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?

Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?

2011-02-03 - M. Zabolski     Tagi: Gry zręcznościowe, Bezpieczeństwo, Gry
Na temat tego, jak jeżdżą po ulicach ludzie, którzy grają w gry komputerowe (szczególnie samochodowe), krąży wiele mitów. Ostatnio przeprowadzono kilka badań dotyczących wspomnianego zagadnienia. Wnioski nie są jednoznaczne, ponieważ okazuje się, że kierowcy-gracze czerpią ze swojej ulubionej rozrywki zarówno dobre i złe nawyki. - Każda godzina spędzona w symulatorze powinna działać na naszą korzyść - twierdzi „FIA”, administrator E-RAJDY.PL, portalu skupiającego społeczność symulatora rajdowego „Richard Burns Rally”. - Podczas gry spotkamy się ze znacznie większą ilością tzw. "sytuacji" niż podczas prawdziwej jazdy. To powoduje, że możemy się na nie lepiej przygotować i szybciej podjąć właściwą decyzję. O powodzeniu mogą decydować ułamki sekund, a właśnie te ułamki można zyskać trenując regularnie na symulatorze - dodaje. Na potwierdzenie tej tezy można przytoczyć analizę amerykańskiego University of Rochester, który przebadał grupę ludzi w wieku 18-25 lat. Badanych podzielono na dwa zespoły. Jeden przez 50 godzin grał w wymagające szybkiej reakcji gry typu „Call of Duty 2” i „Unreal Tournament”, zaś drugi spędził czas przy spokojnej strategii „Sims 2”. Następnie obie grupy musiały wykonać serię trafnych i szybkich decyzji w kilku zadaniach. Okazało się, że Ci, którzy grali w gry akcji byli skuteczniejsi o 25 procent od tych z drugiej grupy.
Z kolei nieco mniej optymistyczne wnioski można wyciągnąć z badań, jakie zlecił producent opon Continental. Pod lupę wzięto 2000 osób z przedziału wiekowego 17-39, gdzie połowę stanowili gracze, a drugą osoby bez doświadczenia w tej sferze. W rezultacie wynikło, iż sympatycy zręcznościowych wyścigówek typu „Need for Speed”, znacznie częściej są zatrzymywani przez policję oraz powodują więcej niebezpiecznych sytuacji na drodze, niż osobnicy z przeciwnej grupy.- Wydaje się, że gracze mają przydatne umiejętności oraz są bardziej pewni siebie, ale jednocześnie potrzebują znacznie więcej rozsądku w ocenie ryzykownych sytuacji - powiedział Tim Bailey z firmy Continental.
Sonda: Jak granie w gry wpływa na zachowanie się na drodze?



Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
7

Komentarze do:

Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?

Schakal
Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?
Schakal 2011-02-03 20:37
Uważam, że takie gry jak Richard Burns, czy rfactor(i inne znane symulatory) poprawiają skuteczność kierowcy. Jednak co do NFS do mam mieszane uczucia bo to jest bardziej zręcznościówka i z prawdziwą jazdą ma nie wiele wspólnego( nie wiem jak nowe częsci NFS bo nie grałem, chodzi mi o starsze wersje typu underground, cardbon itp).
Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?
Rubinio 2011-02-03 21:58
jeżeli NFS miałby być wyznacznikiem moich umiejętności na drodze to dawno już bym nie żył...
Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?
Miko 2011-02-03 22:25
Jestem młodym kierowcą pod koniec tamtego roku zdobyłem prawo jazdy ( za pierwszym chodź na kursie pierwszy raz w realu prowadziłem auto xD ) staż ok. 1000km ;-) od 2007 roku jeżdżę w RBR chodź bardziej hobbystycznie niż ambicjonalnie, co dało mi granie w rbr czy rfactora, napewno jest mi dużo łatwiej odnośnie toru jazdy, poprostu potrafię sobie go wyobrazić podczas gdy wjeżdżam w jakiś ostrzejszy wiraż którego wcześniej nie można dostrzec, na pewno odpowiednie momenty hamowania, a przede wszystkim zimną krew w trudnych sytuacjach której u moich rówieśników próżno szukać.
ARON
Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?
ARON 2011-02-03 22:50
Od przeszło 10 lat gram sporadycznie w różne samochodówki i nic innego poza. Gry te naśladujące, czyli symulatory pozwalając zrozumieć fizykę i zachowanie się pojazdu, ale najlepiej jak mamy do tego kierownicę, choć ta NIGDY nie będzie działać identycznie jak samochodowa, lecz tylko na kierownicy podczas wyścigów możemy być cali mokrzy i zmęczeniu, gdy na padzie, czy klawiaturze sobie odpoczywamy... Tutaj polecałbym tytuły Forza Motorsport 2-3, czy serię Gran Turismo, choć mnie najwięcej nauczyło lekkie, tylnonapędowe auto bez jakiejkolwiek elektroniki - nie driftu itp. tylko wyczucia i rozwagi na co dzień.
Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?
Rubinio 2011-02-04 07:06
ARON...nigdy nie mów nigdy, tylko kup kiere za ok 1000-1500zł i wtedy coś mów na temat odwzorowania. Co do kolegi Miko - nie nabieraj zbyt dużej pewności siebie przy pomocy RBR bo cię real może nieprzyjemnie zaskoczyć. Przde wszystkim poza symulacjami każdy kto chce dobrze jeździć i rozumieć auto powinien poznać wykładniki teorii i sprawdzić je w bezpiecznych warunkach w praktyce. Tylko tak można zobaczyć róznice między tym co własciwe a tym co się tylko wydaje właściwym. Dobrze jest też wydac parę groszy i skorzystać z jednej ze specjalnych szkół jazdy jak Auto Szkoła Skody czy Szkoła Jazdy Subaru itp. W takich miejscach w ciągu paru godzin dowiecie się, jak wiele rzeczy tylko wam się wydawało. Dobra wiadomość jest taka, ze tym jeżdżacym w rFactor czy RBR wydaje się dużo mniej niż przeciętnemu mistrzowi prostej :-)
Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?
mirento 2011-02-04 11:08
Miko szkoda,że bez słowa zakończyłeś RZ.Można było chociaż powiedzieć wszystkim zainteresowanym sorry ale już mam te rajdy w du..pie. A co do zachowania na drodze to jak ktoś nie ma rozwagi to ,żadne symulatory mu nic nie dadzą.Pozdrawiam
Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie się na drodze?
pirat 2011-02-04 12:38
A mnie jazda na kierownicy w grach pomogła np w tym aby przez całą trasę np 300 km trzymać obie ręce na kierownicy :-) Fajne wyczucie autka ćwiczę sobie na placu zwłaszcza przy pierwszych opadach śniegu aby wiedzieć jakie są możliwości autka i w normalnym ruchu staram się ich nie przekraczać. I w pełni popieram wszelki jazdy doszkalające - fakt iż to kosztuje trochę kasy ale warto w to inwestować. Niedobrze jest tylko to iż takie działania mogą prowadzić do brawury na drodze i cwaniactwa i to ci kierowcy powodują największe zagrożenie bo znacząco przekraczają prędkość.