Prawo  »  Porady prawne  »  Porady prawne

Porady prawne

Porady prawne
 1. Sprowadzanie samochodu z Niemiec - Jak sprowadzić auto z Niemiec? Jak obliczyć koszty? Jakie dokumenty przygotować?
 2. Sprowadzanie samochodu z Wielkiej Brytanii - Jak sprowadzić auto z wysp? Jak obliczyć koszty? Jakie dokumenty przygotować?


Często zadawane pytania o Kodeks Ruchu Drogowego

Znajdziesz tu odpowiedź na wiele pytań, które mogą się nasunąć zarówno świeżo upieczonym, jak i doświadczonym kierowcom. Zbiór został stworzony przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu i będzie na bieżąco rozbudowywany o kolejne zagadnienia.
Jeśli masz ciekawy problem, możesz zadać pytanie na naszym forum prawnym.

  Uprawnienia do kierowania pojazdami

 1. Mam 17 lat. Kiedy mogę przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii A i B?
 2. Jakie wymogi stawia Prawo o ruchu drogowym przed kierowcą aby mógł on wykonywać zawód kierowcy, czy musi posiadać świadectwo kwalifikacji?
 3. Czy posiadając prawo jazdy kat. B mogę ciągnąć lawetę?
 4. Czy wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii A lub A1 do kierowania skuterem o pojemności 125 cm3?
 5. Czy wymagane są dodatkowe uprawnienia do kierowania skuterem o poj. 45 ccm, jeżeli mam prawo jazdy kat. B? Czy konieczne jest używanie kasku podczas jazdy?
 6. Kilka dni temu upłynął orzeczony wobec mnie 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów. W jaki sposób mogę odzyskać zatrzymane prawo jazdy?
 7. Czy mając prawo jazdy kat. B mogę prowadzić zespół pojazdów o DMC równej 4250 kg? Zespół ten składałby się z pojazdu o dmc 3500 kg i przyczepy lekkiej.
 8. Kierowanie pojazdem bez właściwych uprawnień - Co grozi kierowcy, który kieruje pojazdem, dla którego wymagana jest kategoria B, posiadając tylko kategorię B1?
 9. Ile osób mogę przewozić samochodem, posiadając prawo jazdy kategorii B?
 10. Czy pojazdem uprzywilejowanym, który ma zakryte światła błyskowe może kierować każdy kierowca posiadający kat. B, czy jest to nadal pojazd uprzywilejowany?
 11. Jaki jest minimalny wiek kierującego motorowerem, wymagany do przewożenia pasażerów?

 12. Wyposażenie, oznaczenia i warunki techniczne pojazdów

 13. Czy na terytorium Polski kierowca ma obowiązek posiadania w pojeździe kamizelki odblaskowej?
 14. Chciałbym kupić do swojego samochodu żarówki H4 imitujące światła ksenonowe, czy jest to dopuszczalne mając na uwadze obowiązujące przepisy dot. wyposażenia pojazdów?
 15. Kilka dni temu wyprzedził mnie motorower, jadąc z prędkością około 70 km/h. Czy dozwolone są modyfikacje, powodujące zwiększenie dopuszczalnej prędkości w motorowerach?
 16. Chciałbym zakupić przyczepkę kempingową. Jak w świetle obowiązujących przepisów wygląda kwestia montażu haka służącego do ciągnięcia przyczep?
 17. Kupiliśmy dziecku motorower, czy syn musi uzyskać kartę rowerową mając 16 lat, ponadto proszę o informację czy skuter ten podlega badaniom technicznym?
 18. Widziałem samochód podświetlony od spodu neonami, czy właściciel tego auta dokonał montażu dodatkowego oświetlenia zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi wyposażenia pojazdów?
 19. Czy można montować halogeny na dachu samochodu?
 20. Czy obowiązkowe jest zastosowanie przedłużeń lusterek bocznych podczas ciągnięcia przyczepy?
 21. Jakie pojazdy upoważnione są do używania żółtych sygnałów błyskowych?
 22. Czy istnieją jakieś ograniczenia w używaniu świateł przeciwmgłowych?
 23. Mam 10-miesięczne dziecko. Czy mogę przewozić je na przednim siedzeniu pasażera?
 24. Czy zawsze w przypadku stwierdzenia przez policjanta podczas kontroli drogowej braku ubezpieczenia OC pojazdu, musi on być usunięty na parking strzeżony?
 25. Jak powinno wyglądać prawidłowe oznakowanie pojazdów podczas holowania?
 26. Czy mogę pojechać samochodem na stację diagnostyczną w celu przeprowadzenia badania, gdy upłynął już termin ważności badań technicznych?
 27. W jaki sposób powinienem sygnalizować awarię pojazdu na drodze poza miastem?
 28. Czy policjant może ukarać kierowcę za posiadanie na wyposażeniu pojazdu gaśnicy z przekroczonym terminem ważności określonym przez producenta?
 29. Moje dziecko ma ukończone 11 lat. Czy może samodzielnie dojeżdżać rowerem na zajęcia pozalekcyjne?
 30. Czy muszę mieć naklejkę "PL" jeżeli mam nowe tablice rejestracyjne pojazdu?
 31. Proszę o wyjaśnienie przepisów i zasad obowiązujących przy przewożeniu długiego ładunku.
 32. Sprowadziłem samochód z Włoch (gdzie został on wyrejestrowany) i nie dopełniłem jeszcze formalności z rejestracją pojazdu w Polsce. Z jakimi konsekwencjami muszę się liczyć w przypadku kontroli drogowej przez Policję?
 33. Podczas opadów śniegu policjant ukarał mnie mandatem za to, że w samochodzie miałem nieodśnieżoną tylną szybę. Czy rzeczywiście miał do tego prawo?
 34. Kilka dni temu zostałem skontrolowany przez patrol Policji. Podczas kontroli funkcjonariusz zwrócił mi uwagę dotyczącą dodatkowego oświetlenia mojego pojazdu, jakim były zielone diody Led zamontowane w światłowodowej rurce, dające efekt lampy neonowej (...). Funkcjonariusz, powołując się na Kodeks Ruchu Drogowego, stwierdził, że posiadanie dodatkowego oświetlenia fabrycznie niemontowanego to powód do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Mam więc pytanie dodatkowe: czy montowane (niefabrycznie) halogeny też są powodem do zatrzymania dowodu? W Kodeksie wyczytałem, że zabrania się używania dodatkowego oświetlenia błyskowego w kolorach niebieskim i czerwonym.
 35. Prawidłowe rozmieszczenie tablic rejestracyjnych? Konstruuję showcar, i nie chciałbym, żeby umiejscowienie rejestracji psuło ogólny wygląd auta. Jakie są obowiązki umiejscowienia rejestracji w Polsce? Czy można włozyć ją np. za szybę tylną? Czy musi być na zewnątrz? Jakie są ograniczenia? Minimalna wysokość, odległość od boku auta itd.?

 36. Kodeks ruchu drogowego

 37. Czy znak B-43 "strefa ograniczonej prędkości" informuje, że wjeżdżamy do strefy, w której wszystkie skrzyżowania są równorzędne?
 38. Czy znak drogowy A-32 "oszronienie jezdni" nakłada na kierującego obowiązek używania na kołach pojazdu łańcuchów przeciwpoślizgowych?
 39. Proszę o przybliżenie przepisów obowiązujących w strefie zamieszkania (czy mogę zaparkować samochód poza wyznaczonymi miejscami parkingowym)?
 40. Jak powinien się zachować rowerzysta i pieszy korzystający z drogi dla rowerów i pieszych?
 41. Mieszkamy w centrum miasta, gdzie jest bardzo duży ruch pojazdów i nie ma wyznaczonych dróg dla rowerów. Obawiamy się o bezpieczeństwo naszego 8 letniego syna, z którym często jeździmy na rowerach. Czy w tej sytuacji możemy korzystać z chodnika?
 42. Dlaczego symbole roweru i pieszych na znakach drogowych "droga dla pieszych i rowerzystów", czasami są oddzielone poziomą, a czasami pionową kreską?
 43. Słyszałem, że niepełnosprawny kierowca może być zwolniony z przestrzegania pewnych znaków drogowych. Jakie są to znaki i kiedy inwalida może się do nich nie stosować?
 44. Jestem inwalidą i posiadam kartę parkingową zwalniającą z obowiązku stosowania się do niektórych znaków drogowych. Jakie znaczenie ma dla mnie treść umieszczona na tablicy znaku B-39 (strefa ograniczonego postoju)?
 45. Mieszkam na osiedlu X w mieście Y. Wyjeżdżając z ulicy Z w ulicę A, opuszczam strefę zamieszkania oznakowaną znakami D-40. Czy mam w takiej sytuacji obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na tej ulicy? Jakie zasady obowiązują w strefie zamieszkania?
 46. Często na trasie spotykam się z sytuacją, gdzie dwie lub nawet trzy ciężarówki jadą jedna za drugą, uniemożliwiając innym pojazdom wyprzedzenie. Czy dozwolona jest taka jazda w kolumnie?
 47. Czy mogę ominąć autobus, który zatrzymał się na jezdni na przystanku autobusowym, jeżeli podczas omijania musiałbym przekroczyć podwójną linię ciągłą?
 48. Osiedle, na którym mieszkam oznaczone jest jako strefa uspokojonego ruchu. Czy w związku z tym obowiązują na nim jakieś szczególne zasady parkowania pojazdów?
 49. Czy dopuszczalna jest jazda rowerem po jezdni prowadząc psa na smyczy?
 50. Czy można wyprzedzać inny samochód z prawej strony?
 51. Słyszałem, że są jakieś przepisy zobowiązujące pieszych do noszenia światełek odblaskowych. Czy to prawda?
 52. Kto poniesie odpowiedzialność za nie zapięcie pasów przez pasażera, on sam czy kierowca pojazdu?
 53. Czy w obowiązujących przepisach ruchu drogowego jest mowa o tym, na jaki pas ruchu możemy wjechać opuszczając skrzyżowanie?
 54. W lecie, a szczególnie w czasie wakacji na drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów, chciałbym prosić o przybliżenie przepisów, dotyczących ruchu rowerów.
 55. Czy rowerzysta poruszający się ścieżką dla rowerów ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym, idącym tą ścieżką?
 56. Czy dozwolone jest zawracanie na skrzyżowaniu, gdy na sygnalizatorze wyświetlana jest wspólnie z czerwonym sygnałem zielona strzałka w lewo?
 57. Jaka jest dopuszczalna prędkość pojazdu na drodze dwujezdniowej o dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla każdego kierunku, poza miastem?
 58. Czy dozwolone jest poruszanie się zorganizowanej grupy pieszych po jezdni?
 59. Niedawno brałem udział w zdarzeniu drogowym, które rozwiązywali policjanci ruchu drogowego. Mam pytanie, czy w sytuacji, kiedy na miejscu nie ma Policji mogę wymagać od sprawcy kolizji danych potrzebnych do zgłoszenia kolizji w firmie ubezpieczeniowej?
 60. Niedawno wracałem autokarem z wakacyjnego wypoczynku. W czasie podróży kierowca często palił papierosy podczas kierowania autobusem. Czy przepisy odnoszą się do takiego zachowania kierowców?
 61. Kiedy kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa tramwajowi? Jak powinien zachować się kierowca, znajdujący się na jezdni z torowiskiem, gdy nadjeżdża tramwaj?
 62. Czy wolno wjechać na przejazd kolejowy, jeżeli sygnalizator świetlny przestał nadawać czerwony sygnał w trakcie podnoszenia zapór?
 63. Proszę o wyjaśnienie obowiązujących zasad parkowania pojazdów na chodnikach.
 64. Czy przepisy zezwalają na zawracanie z pasa ruchu wydzielonego do skrętu w lewo, oznaczonego znakiem F-10 lub F-11?
 65. Zbliżając się do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, zdarza mi się często, że w ostatniej chwili zauważę, jak zielone światło zmienia się na żółte. Czy przejeżdżając przez skrzyżowanie w takiej sytuacji naruszam przepisy ruchu drogowego?
 66. Czy dozwolony jest manewr zawracania na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną S-3, jeżeli na sygnalizatorze jest strzałka pozioma w lewo a na jezdni za sygnalizatorem po lewej stronie znajduje się przerywana biała linia?
 67. Zatrzymanie i postój po lewej stronie jezdni - Czy jest jakiś przepis, który mówi o zakazie zatrzymywania się lub postoju na ruchliwej jezdni (dwukierunkowej po jednym pasie ruchu w każdą stronę) po lewej stonie jezdni?
 68. Od dnia 17.04.2007 trzeba jeździć na światłach mijania przez całą dobę. Moja Honda to wersja skandynawska i posiadam swiatła do jazdy w dzień - czy mogę na nich jeździć i ew. na jaki przepis się powoływać jakby jakiś nadgorliwy policjant mnie zatrzymał?
 69. Minimalny wiek pasażera motoroweru - Od jakiego wieku mogę przewozić dziecko na skuterze, na który nie jest wymagane prawo jazdy? Zaznaczam, iż jestem osobą pełnoletnią.
 70. Kolizja pomiędzy samochodem i małoletnim rowerzystą w strefie zamieszkania - kto jest winny?

 71. Inne zagadnienia

 72. Kilka dni temu jadąc poza obszarem zabudowanym nagle z lasu wyskoczyła na drogę sarna. Szczęśliwie udało mi się uniknąć zderzenia. Zastanawiam się, jak wyglądałaby moja sytuacja, gdyby do zderzenia doszło, kto wówczas pokrywa szkody spowodowane przez zwierzęta dzikie?
 73. Jakie należy spełnić wymogi prawne by sprawdzić samochód w policyjnych kartotekach pojazdu pod kątem legalności jego pochodzenia?
 74. Czy istnieje możliwość przedłużenia ważności pokwitowania w zamian za zatrzymane prawo jazdy z powodu jego nieczytelności?
 75. Czy możliwe jest sprawdzenie liczby posiadanych punktów za wykroczenia drogowe?
 76. Czy podczas kontroli drogowej policjant może kierować kontrolowanym pojazdem?
 77. Ile punktów otrzymam za jazdę w stanie po użyciu alkoholu?
 78. Jakie przepisy regulują zasady poruszania się nieoznakowanego radiowozu z wideoradarem?
 79. Jaka jest dozwolona ilość przewożonego alkoholu w samochodzie prywatnym na potrzeby własne (wesele)? Czy w razie kontroli drogowej trzeba mieć dowód zakupu?