Portal V10  »  Warsztat  »  Wymiana filtra paliwa - proste?
Wymiana filtra paliwa

Wymiana filtra paliwa - proste?

2012-02-27 - B. Leszczorz     Tagi: Poradnik, Filtry
Podstawowym zadaniem filtra paliwa jest wychwytywanie zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się w paliwie i niedopuszczenie do ich przedostania się do układu zasilania. Tyle definicja. W praktyce, nieprawidłowe działanie filtra skutkuje m.in. nierówną pracą silnika lub jego obniżonymi osiągami, a także problemami związanymi z rozruchem jednostki napędowej pojazdu.
Wymiana filtra paliwaWymiana filtra paliwa
Kiedy wymieniać?
W zależności od modelu samochodu, producenci zalecają wymianę filtrów paliwa po przebiegach w granicach od 30 do 100 tys. km. Fachowcy doradzają jednak, aby nie trzymać się jedynie sztywnych terminów, ale zakładać nowe filtry w sytuacji kiedy np. eksploatujemy auto jedynie na krótkich dystansach. Z kolei w dieslach, filtry paliwa należy obowiązkowo wymieniać przed zimą.
Wymiana filtra paliwaWymiana filtra paliwa
Benzynowe - (prawie) bez problemu
Wymiana filtra paliwa nie jest skomplikowana i możemy dokonać jej sami. W większości samochodów z silnikami benzynowymi wystarczy zdjąć zaciski (opaski) ściskające przewody, a następnie zdjąć zużyty filtr i założyć nowy. Inaczej jest w przypadku filtrów montowanych w zbiornikach paliwa (np. w modelu Hyundai Elantra), gdzie do demontażu potrzebne są specjalne klucze.
Pamiętaj o odpowietrzeniu!
Po zamontowaniu nowego filtra należy odpowietrzyć cały układ wtryskowy. Jak to zrobić? Zazwyczaj wystarczy kilka razy przekręcić kluczyk w stacyjce w pozycję zapłon, bez uruchamiania silnika. Czasami trzeba również wcisnąć iglicę specjalnego zaworka odpowietrznika znajdującego się na listwie paliwowej łączącej wtryskiwacze, do momentu zauważenia wypływu paliwa.
Wymiana filtra paliwaWymiana filtra paliwa
W dieslach - z katalogiem
O wiele trudniej wymienia się filtry paliwa w samochodach z silnikami wysokoprężnymi - zarówno z mechanicznym układem wtryskowym, jak i common-rail. Dlaczego? W ich przypadku szczególnie ważny jest dobór filtra w zależności od typu silnika - najlepiej z katalogu producenta. Założenie niewłaściwego filtra paliwa może bowiem skutkować niestabilną pracą silnika, jego wyłączaniem się podczas jazdy lub przechodzeniem w tryb awaryjny.
Wymiana filtra paliwaWymiana filtra paliwa
Ręcznie lub elektrycznie
Podobnie jak benzyniaki, diesle wymagają również odpowietrzenia. W starszych typach z ręczną pompą powinno się napełniać paliwem cały układ do momentu, kiedy nie będzie już zasysane powietrze. Z kolei w silnikach z pompą elektryczną, odpowietrzenie przeprowadza się tak, jak w jednostkach benzynowych - poprzez kilkukrotne włączenie i wyłączenie zapłonu.
Wymiana filtra paliwaWymiana filtra paliwa
W LPG też są filtry paliwa!
Wbrew pozorom, nie jest to stwierdzenie wyważające tzw. otwarte drzwi. W starszych typach instalacji gazowych, o czym nie wszyscy wiedzą, nie było bowiem w ogóle fabrycznie montowanych filtrów paliwa! Ich brak powodował m.in. permanentne zabrudzenia parownika, co z kolei skutkowało licznymi awariami całego układu.
Wymiana filtra paliwaWymiana filtra paliwa
Magnetyczne, czy gazowe?
W obecnie montowanych sekwencyjnych instalacjach LPG, stosuje się głównie filtry z magnetycznymi separatorami zanieczyszczeń (głównie stalowych). W nowszych odmianach można również spotkać tzw. filtry w fazie gazowej, które lepiej od magnetycznych chronią elektrozawory i dysze gazowe. Niezależnie od rodzaju filtrów paliwowych stosowanych w instancjach LPG, fachowcy zalecają ich wymianę przed sezonem zimowym.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
6

Komentarze do:

Wymiana filtra paliwa - proste?

Wymiana filtra paliwa - proste?
MotoAutko_pl 2013-03-05 19:51
Wszystko jest względnie proste i wszystko da się wykonać. Moim zdaniem zależy to jednak tylko od tego jakie doświadczenie posiadamy,ponieważ jak wiadomo dla każdego początkującego wymiana nawet prostych elementów,części w samochodzie- będzie bardzo trudne.
Wymiana filtra paliwa - proste?
nikola 2015-10-05 09:59
Dobre filtry paliwa ma firma ASSO, po wymianie wszystko działa, gwarancja obejmuje spory okres a ceny są przystępne.
Wymiana filtra paliwa - proste?
Piotr Myzek 2015-10-06 12:03
wygląda na proste, ale nie wiem czy sam dałbym sobie z tym radę
Wymiana filtra paliwa - proste?
Autoswiatla_pl 2015-10-08 09:11
Nie jest to coś wybitnie skomplikowanego i nawet jeżeli sporadycznie sami naprawiamy swój samochód,to z wymianą filtra paliwa również sobie poradzimy. Jeżeli natomiast nie mamy doświadczenia- lepiej udać się do warsztatu.
Wymiana filtra paliwa - proste?
wojdab 2015-11-02 08:05
Proste dopóki człowiek sam się nie zabierze.
Wymiana filtra paliwa - proste?
PoDrodze_net 2015-11-18 12:20
Jak słusznie wspomnieli Przedmówcy,akurat to zależy w dużej mierze od naszego doświadczenia,nie zawsze wymiana filtra paliwa jest taka prosta jak mogłoby się wydawać,szczególnie w przypadku nowych samochodów o skomplikowanej budowie.