Portal V10  »  Warsztat  »  Uwaga na upały! Mogą wyrządzić sporo szkód w samochodzie

Uwaga na upały! Mogą wyrządzić sporo szkód w samochodzie

2021-06-20 - R. Zakrzewski     Tagi:

Wszyscy wyczekują cieplejszych dni, ale gdy te już przyjdą, to okazuje się, że przynoszą one też problemy. Przez Polskę przetacza się fala upałów, która może przynieść zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i… samochodów. Zobacz, co powinni wiedzieć kierowcy, by ustrzec się przed negatywnymi konsekwencjami wysokiej temperatury.

Polskę zdominowały wysokie temperatury, które stanowią szczególne obciążenie dla układów chłodniczych. Ryzyko przegrzania silnika jest najwyższe dla starszych samochodów, które nie mają zapewnionego odpowiedniego dopływu powietrza, na przykład podczas jazdy w zakorkowanych miastach.

Przegrzanie nietrudno zidentyfikować: po przejściu wskaźnika temperatury cieczy na czerwone pole nieuchronnie pojawia się para spod maski i nieprzyjemny zapach. Konsekwencje mogą być opłakane, włącznie z wypaleniem uszczelki pod głowicą. Jak zapobiec takiej sytuacji? Oczywiście regularnie kontrolować i dbać o układ chłodzenia w swoim samochodzie, bo właśnie na takie wypadki jest on w samochodzie potrzebny.

Co jednak można zrobić w podbramkowej sytuacji, gdy temperatura cieczy zaczyna się niebezpiecznie podnosić? Na pewno nie należy wyłączać silnika ani nie podnosić maski (ta jest już nagrzana i można się poparzyć). Zaskakującym, choć sprawdzonym sposobem jest… włączenie ogrzewania kabiny na pełną moc. W ten sposób nagrzewnica przejmie część ciepła. Jeśli to możliwe, warto również uzupełnić płyn chłodniczy. Jeśli nie mamy go pod ręką, ostatecznie można użyć wody (tylko nie zimnej!).

Wysokie temperatury stanowią jednak obciążenie i przyczyniają się do szybszej degradacji nie tylko silnika. Podczas upałów warto pomyśleć na przykład o ochronie opon, które podczas długiego pobytu na słońcu tracą swoje właściwości. Mieszkańcy południowych krajów radzą sobie z tym domowymi sposobami, choćby przez zasłonięcie kół kartonami.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia mycia auta latem. Gdy tylko pogoda się poprawi, wielu kierowców szturmem udaje się na myjnie. To błąd, który może co prawda nie zepsuje lakieru w przypadku nowych, odpowiednio zabezpieczonych karoserii, ale też nie przyczyni się do poprawy prezencji auta. Zostawienie szamponu na karoserii spowoduje bowiem powstanie brzydkich smug.

Podczas upałów powinno się również zwrócić uwagę na mycie szyb z wszelkimi pęknięciami i odpryskami. Kontakt z zimną wodą doprowadzi do naprężeń, które mogą powiększyć takie ubytki. 
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Uwaga na upały! Mogą wyrządzić sporo szkód w samochodzie