Portal V10  »  Warsztat  »  Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?

Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?

2012-01-03 - B. Leszczorz     Tagi: Paliwa, Poradnik, CNG
Rosnące wciąż ceny benzyny i oleju napędowego, a także pojawiające się coraz częściej informacje na temat możliwości znacznego podniesienia akcyzy na LPG, zmuszają do zastanowienia się nad alternatywnymi paliwami. Jednym z nich jest sprężony gaz ziemny, oznaczany skrótem CNG (z ang. Compressed Natural Gas). W Polsce jest on wciąż mało popularny ze względu na znikomą liczbę stacji jego tankowania: w całym kraju CNG zatankujemy tylko w ok. 50 punktach! Inaczej jest m.in. w krajach Europy Zachodniej, a także w Argentynie, Kanadzie i USA, gdzie stosuje się go z powodzeniem do napędu pojazdów.
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
Jeden do jednego
Czy gaz ziemny nadaje się jako paliwo do wszystkich samochodów? Tak, CNG może być stosowany zarówno w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym (benzynowych), jak i samoczynnym (wysokoprężnych). Tankowanie gazu ziemnego odbywa się w postaci sprężonej, pod ciśnieniem ok. 25 MPa. Warto wiedzieć, iż wartość energetyczna 1 metra sześciennego CNG, odpowiada w przybliżeniu 1 litrowi benzyny.
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
Więcej oktanów - lepsze spalanie
Jednym z najważniejszych atutów gazu ziemnego jest najwyższa liczba oktanowa wśród paliw silnikowych, wynosząca 120 (dla porównania LPG - 90). W praktyce wpływa to na równomierny proces spalania w komorze silnika oraz ochronę gniazd zaworowych przed wypalaniem, co często dzieje się w instalacjach LPG. CNG zapewnia też dłuższą żywotność silnika - gaz ziemny nie niszczy np. filmu olejowego na ściankach cylindra, jak ma to miejsce w przypadku pracy na mieszance propanu i butanu.
Bezpieczny i ekologiczny
Wysoka temperatura zapłonu CNG (rzędu 540 st. C) oraz fakt, iż jest on lżejszy od powietrza powodują, że gaz ziemny jest paliwem bezpiecznym. Dlaczego? W razie nieszczelności instalacji, CNG natychmiast się unosi i nie gromadzi się jak LPG, co zapobiega ryzyku eksplozji. Poza tym w spalinach gazu ziemnego nie ma szkodliwych dla środowiska cząstek stałych znajdujących w produktach uzyskiwanych z rafinacji ropy naftowej, w tym również LPG.
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
Ciężkie butle i … ceny
Gaz ziemny to jednak nie tylko same zalety. Podstawowym minusem jest koszt montażu samej instalacji CNG, który może wynieść nawet przeszło 6 tys. zł (dla porównania LPG jest o połowę tańszy). Dlaczego tak drogo? W przypadku gazu ziemnego cenę windują specjalne wysokociśnieniowe butle (stalowe lub kompozytowe), które muszą wytrzymywać ciśnienie sprężanego gazu sięgające 250 atmosfer.
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
Daleko nie pojedziesz …
Kolejny mankament stanowi mała pojemność wymieniowych powyżej butli: w 45-litrowym zbiorniku mieści się bowiem zaledwie 10 m sześc. CNG. Aby zapewnić możliwość przejechania dystansu ok. 400 km, w mniejszych autach montuje się trzy takie zbiorniki (każdy o masie 50 kg), zaś w większych autach, np. typu SUV jest ich aż 5! Dwa dodatkowe, o łącznej pojemności 50 litrów, są „podpinane” pod progami.

… ale za to ekonomicznie!
Pomimo wymienionych powyżej mankamentów, coraz więcej producentów samochodów decyduje się na fabryczne wyposażanie niektórych modeli swoich aut w instalację CNG. Powód? Według wyliczeń fachowców, eksploatacja takiego pojazdu jest o przeszło 30 proc. tańsza od napędzanego LPG i aż o 60 proc. w stosunku do benzyny! Liczby mówią zatem same za siebie.

Tam „wlejesz” CNG
Gaz ziemny da się zatankować m.in. do Opla Zafiry 1.6 CNG, Volvo S60 2.4 Bi-fuel, Volkswagenów Golfa Varianta 2.0 Bi Fuel oraz VW Tourana 2.0 CNG, Fiata Punto 1.2 Natura Power, Forda Focusa 2.0 C-max CNG, a także Mercedesa E200 1.8 NGT.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
8

Komentarze do:

Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?

Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
lazupa 2012-01-03 18:20
Nie cieszcie się. Donek i przyjaciele prędzej czy pozniej i na to podniosa akcyzę.
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
4wheel 2012-01-05 22:41
Zastanawiam się nad zakupem Fiata Punto. chyba trzeba pomyśleć nad 1.2 Natura Power. CNG wydaje się świetnym pomysłem na oszczędzenie kasy. W ostatnich latach wdać ze Fiat inwestuje w nowe technologie i rozwija swoje auta pod każdym względem. Włoska marka staje się moim zdaniem bardo przyjazna kierowcom. Nowe technologie, promocje, akcje promocyjne itd. Wielki plus.
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
radush 2012-01-08 18:20
Fiat jest koncernem który chyba najwięcej uwagi przykłada do rozwiązań innych niż Diesel czy benzyna. W jego gamie mamy kilka modeli które naprawdę robią wrażenie dzięki możliwości zakupu z fabrycznie zamontowanym LPG. Mam nadzieję że z CNG pójdzie równie dobrze.
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
Asik 2012-01-09 12:01
Nie polecam Fiata, niby malo pali, ale jak podliczysz ile wydasz na naprawy, to wyjdzie na 0.
Marsellus
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
Marsellus 2012-01-09 13:31
prędzej samochody o napedzie elektrycznym staną się popularne - tym bartdziej że teraz każdy producent rozszerza swoją ofertę o tego typu modele
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
radush 2012-01-09 17:30
Nie wiem na czym opierasz swoje twierdzenie. Fiat bardzo dobrze wypada w rankingach solidności samochodów. Opinie kierowców też dobrze o nim świadczą, więc raczej skłaniałbym się ku temu że są to samochody solidne, a nawet jeśli się popsują, to naprawa jest dużo tańsza niż u konkurencji.
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
AlbiNOS 2012-01-10 17:02
Pozwolę sobie tylko zauważyć, że LPG ma więcej oktan niż benzyna 98. Wartość ta przekracza 100 oktan. To nawet słychać, na wolnych obrotach silnik z LPG pracuje ciszej.
Paliwo CNG - alternatywa dla LPG?
tm 2012-09-17 09:07
to CNG na więcej oktan, a LPG mniej - mylisz pojęcia. CNG ma najkorzystniejszą wartość stukową i dlatego silnik pracuje bardzo równomiernie i jest bardziej długotrwały