Portal V10  »  Warsztat  »  Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?

Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?

2011-12-19 - B. Leszczorz     Tagi: Zima, Poradnik, Klimatyzacja
Czas zerwać raz na zawsze ze stereotypem mówiącym o tym, iż klimatyzator jest urządzeniem służącym wyłącznie do chłodzenia wnętrza pojazdu, a zatem używa się go tylko w lecie. Nic bardziej mylnego. Ważną, a jednocześnie niedocenianą funkcją klimatyzacji (zarówno manualnej, jak i automatycznej), jest bowiem utrzymanie odpowiedniej wilgotności w kabinie pasażerskiej również w sezonie zimowym.
Odparowanie bez grzania
W jaki sposób skutecznie pozbyć się pary z szyb w chłodne dni? Najlepiej zrobić to właśnie przy użyciu klimatyzacji. W tym celu należy włączyć przycisk A/C i ogrzewanie wnętrza auta (bez kierowania nawiewu na przednią szybę). Powietrze zasysane do wnętrza pojazdu przez wentylator zostaje szybko osuszone i podgrzane, a nadmiar wilgoci usunięty na zewnątrz. Fachowcy określają tę czynność terminem odparowania szyb klimatyzacją. Jest to znacznie szybszy i skuteczniejszy sposób od standardowego podgrzewania szyb.
Z czystym filtrem
Aby jednak wilgoć mogła być szybko usuwana z wnętrza samochodu, niezbędna jest prawidłowa praca kabinowego filtra powietrza (przeciwpyłkowego). Zanieczyszczony, a przez to niedrożny, uniemożliwia funkcjonowanie klimatyzatora, który miesza tylko wilgotne powietrze w kabinie pasażerskiej. Kabinowy filtr powietrza powinien być wymieniany raz do roku lub w przypadku stwierdzenia spadku skuteczności wentylacji.
Dezynfekcja przed zimą
Pamiętajmy, że klimatyzacja samochodowa mająca w swoim założeniu uprzyjemniać podróżowanie, może być również szkodliwa dla zdrowia. Dzieje się tak na skutek jesiennego zawilgocenia parownika, na którym mogą rozwijać się niebezpieczne pleśnie i grzyby. Co wtedy robić? W specjalistycznym warsztacie należy zlecić usługę dezynfekcji, popularnie nazywaną odgrzybianiem. W największym skrócie polega ona na oczyszczeniu specjalnymi środkami chemicznymi powierzchni parownika oraz kanałów rozprowadzających powietrze.
Ozon, czy ultradźwięki?
Odgrzybianie może być przeprowadzone na dwa sposoby. Obecnie najczęściej stosowana jest tzw. metoda ultradźwiękowa. Jej nazwa bierze się z tego, iż właśnie za pomocą ultradźwięków wprowadza się specjalną substancję czynną do układu klimatyzacji. Natomiast rzadziej używa się drugiej metody, tzw. ozonowej. Dezynfekcja klimy w tym wydaniu polega na zamknięciu małej wytwornicy ozonu we wnętrzu auta (15-30 minut), przy jednoczesnym ustawieniu dmuchawy nawiewu na maksimum.
Istotny czynnik
Przed zimą należy również skontrolować poziom tzw. czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji. Jego spadek poniżej minimalnego może doprowadzić do rozszczelnienia tego ostatniego i w konsekwencji do awarii agregatu. Co dwa lata powinno się wymieniać czynnik chłodzący (w układzie klimatyzacji mieści się go ok. 0,8 kg). Zabieg ten nazywany potocznie nabijaniem, kosztuje w granicach 200 zł.

Prześwietlanie ultrafioletem
Po wymianie czynnika chłodzącego dokonuje się testu szczelności całego układu klimatyzacji. Za pomocą promieni UV sprawdzane są ewentualne wycieki z elementów najbardziej narażonych na uszkodzenia w czasie eksploatacji, m.in. skraplacza, czyli tzw. chłodnicy klimatyzacji. Następnie dokonuje się pomiaru ciśnienia w układzie oraz przeglądu stanu i napięcia pasków napędu klimatyzacji.

Co tydzień na kwadrans
Fachowcy radzą, aby nie zapominać o włączaniu klimatyzacji przynajmniej raz w tygodniu, na minimum 15 minut i to niezależnie od temperatury otoczenia. Dlaczego to takie istotne? Przede wszystkim chodzi o właściwe smarowanie olejem sprężarki klimatyzacji, a co za tym idzie zapobieżenie rozszczelnienia się jej osi. Warto o tym pamiętać, ponieważ wymiana uszkodzonej sprężarki wydatnie uszczupli nasz portfel: nowa może bowiem kosztować nawet 8 tys. zł, regenerowana zaś w granicach 2-3 tys. zł.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
16

Komentarze do:

Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?

Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
czytelnik 2013-05-14 14:51
Jeśli ktoś pisze o właczaniu klimatyzacji zimą to chyba nigdy nie posiadał samochodu z klimą. Gdy temp. otoczenia spadnie poniżej kilku stopni żadna klima po prostu się nie właczy bo by się uszkodziła zresztą jej sprawność i skuteczność jest zerowa w takich warunkach.
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
sokoloko 2013-08-11 12:02
Klima działa też w zimie, ja cały czas jeżdżę na A/C W każdym nowym aucie klima w temp. poniżej 0 włącza się bez problemu, sami producenci zalecają jeździć z nią non stop a w niektórych drogich autach domyślnie nie da się jej wyłaczyć. Jak mamy klimę to na niej jeździmy ;-)
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
Eizzy 2013-08-13 09:55
zgadzam się z przedmówcą :-)
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
Turbopama_pl 2013-08-19 18:47
Ja nie musze jeździć cały czas na klimie podczas zimy,mija się to z celem ,a jeżeli parują nam szyby to ewidentnie mamy problem ze szczelnością. Poza tym przed okresem zimowym warto ja po prostu serwisować i odgrzybić.
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
mickey 2013-09-01 13:42
@czytelnik a orientujesz się jeszcze mniej; poczytaj sobie trochę jak działa klimatyzacja - to nie boli; jakbyś nie wiedział niektóre klimatyzatory (splity) potrafią również ogrzewać pomieszczenia (pompa ciepła)
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
blanek 2013-09-03 18:32
Co jakiś czas w zimie należy włączać na full chłodzenie... tak wyczytałem w jakimś artykule, chociaż nie zawsze w zimie da się ją u mnie włączyć.
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
Tamlech85 2013-10-01 01:16
Dorze jest tez zadbać o olej. Interesującym portalem, który pomoże nam znaleźć niezłej jakości oleje i filtry jest zmienolej.pl. Polecam zajrzeć.
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
speedman 2013-10-10 15:37
ja tak do konca nie przepadam za klima - złwasza jezeli ktos obniża sobie temp. o 8 stopni i potem jak się wychodzi z auta to nadchodzi fala gorąca :/
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
Turbopama_pl 2013-10-11 10:38
No tak,nie jest to zbyt rozsądne,dlatego jeżeli już to pamiętajmy aby klimatyzacja miała ustawioną rozsądną temperaturę bo potem nie trudno o przeziębienie. Tak czy inaczej serwisować ją przed zimą koniecznie trzeba.
Dabtuner
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
Dabtuner 2015-01-29 14:27
Wystarczy jedynie serwisować klimę przed zimą,odgrzybić i nie będzie żadnego problemu,an wiosnę ewentualnie nabić,nie jest to jakoś szczególnie wymagające zajęcie i koszt około 100-120zł..
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
bradley 2015-02-01 04:17
Niemniej nadal sporo osób temat olewa.
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
MotoAutko_pl 2015-03-02 12:05
Zgadza się w efekcie czego zamiast sprawnej klimy mamy zagrzybiony układ który trzeba potem naprawiać,odpowietrzać itd,wiec rosną koszty utrzymania klimatyzacji. serwisowana na bieżąco nie wzbudza obaw.
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
kapamata 2015-03-20 08:58
Według mnie, żeby o nią zadbać trzeba po prostu robić często przeglądy. Ja robie swoje nawet kilka razy w roku na zaufanej stacji ReadyCar ze Szczecina. Przynajmniej zawsze 100% przygotowania przed sezonem, rzadko mam dzięki temu jakiekolwiek problemy.
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
Avde_pl 2015-03-25 09:53
Kilka razy w roku i to przesada,ja zawsze serwisuję klimatyzację przed i zaraz po sezonie,właśnie teraz zbliza się ten czas kiedy będziemy używać jej częściej więc warto ja nabić i odgrzybić.
vi-tus
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
vi-tus 2015-07-09 19:32
Macie u siebie nabity już ten nowy czynnik 1234yf? jak wrażenia? ja przymierzam się do zakupu Cx-5 a wiem, że tam jest już nowe chłodziwo i zastanawiam się jak wygląda sprawa z serwisowaniem... W Wawie jest na pewno PerfectClima.pl gdzie można jechać, a coś poza tym???
Klimatyzacja w zimie - jak o nią zadbać?
Robbret 2015-07-31 06:07
Większość zakładów pewnie i tak nabija stare. Kolejne idiotyczne przepisy