Portal V10  »  Warsztat  »  Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
Akumulator samochodowy w zimie - jak zadbać

Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?

2011-11-24 - B. Leszczorz     Tagi: Zima, Poradnik, Akumulatory
Na początek parę liczb. Zapewne niewielu użytkowników aut zdaje sobie sprawę z faktu, iż przy spadku temperatury otoczenia do 0 st. C, moc rozruchowa akumulatora samochodowego zmniejsza się o ok. 20 proc. Im zimniej, tym gorzej: przy minus 10 st. C traci on już 30 proc., a w czasie siarczystych mrozów sięgających -20 st. C, bateria dysponuje już tylko połową swojej nominalnej mocy rozruchowej. Jeśli dodamy do tego całodzienną jazdę na światłach, częste włączanie silnika podczas pokonywania krótkich dystansów, a także mnogość urządzeń elektrycznych w samochodzie, to nie powinniśmy się dziwić, że tak obciążony akumulator naszego auta odmówi posłuszeństwa.
Akumulator samochodowy w zimie - jak zadbaćAkumulator samochodowy w zimie - jak zadbać
Napięcie i elektrolit
Przed nastaniem prawdziwych mrozów, należy bacznie przyjrzeć się baterii samochodowej. W szczególności chodzi o skontrolowanie stanu zacisków (tzw. klem) oraz stwierdzenie ewentualnych wycieków elektrolitu. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do zmierzenia napięcia wytwarzanego przez akumulator. Dysponując woltomierzem możemy zrobić to sami (napięcie 12-woltowej baterii bez obciążenia powinno wynosić w granicach 12,6 V), warto jednak powierzyć tę czynność elektrykowi. Poza sprawdzeniem napięcia, zmierzy on bowiem również poziom oraz gęstość elektrolitu w akumulatorze.
Akumulator samochodowy w zimie - jak zadbaćAkumulator samochodowy w zimie - jak zadbać
Poziom elektrolitu sprawnej baterii samochodowej powinien sięgać do 10 mm ponad krawędzie płyt, zaś jego gęstość (bada się ją areometrem) oscylować w granicach 1,28 kg/l. Ta ostatnia wartość jest szczególnie istotna, ponieważ określa stopień bezpieczeństwa pracy akumulatora. Dla przykładu: spadek gęstości elektrolitu do 1,10 kg/l grozi jego zamarznięciem już przy minus 5 st. C, a co zatem idzie rozsadzeniem obudowy baterii. Uwaga! Wbrew obiegowym opiniom, poziom oraz gęstość elektrolitu należy kontrolować również w tzw. akumulatorach bezobsługowych. W nich również - mimo nazwy - są otwory wlewowe. Te ostatnie są jednak często przykryte samoprzylepną folią z logiem producenta.
Podładuj - nie żałuj!
Nawet już po kilkudniowej eksploatacji samochodu w niskiej temperaturze otoczenia może się okazać, iż konieczne będzie podładowanie prawidłowo dotąd funkcjonującego akumulatora. Dlaczego? Jednym z najistotniejszych powodów jest zastygnięcie olejów (w tym silnikowego) podczas parkowania auta „pod chmurką” w mroźne noce. Uruchomienie samochodu wymaga wtedy zwiększonej dawki energii pobieranej z akumulatora, ze względu na duże opory które musi pokonać rozrusznik. Jeśli przy tym odpalamy często auto w taki sposób, a na dodatek robimy w ciągu dnia tylko krótkie trasy, to szybko okaże się, że zużycie energii z baterii jest większe od wytwarzanej przez alternator.
Akumulator samochodowy w zimie - jak zadbaćAkumulator samochodowy w zimie - jak zadbać
Prawidłowe podładowanie akumulatora za pomocą prostownika powinno odbywać się w czasie nie krótszym niż 10 godzin. Należy przy tym pamiętać, iż wartość natężenia prądu doładowującego nie może przekraczać jednej dziesiątej pojemności baterii mierzonej w amperogodzinach. Przykładowo: dla akumulatora o pojemności nominalnej 45 Ah jest ona równa 4,5 A.
Akumulator samochodowy w zimie - jak zadbać
Najważniejsza pojemność
W wielu wypadkach, pomimo uporczywych prób „reanimacji” akumulatora w naszym samochodzie (szczególnie dotyczy to podładowywania kilkuletniej baterii), ten ostatni jest już tak zużyty, iż należy go wymienić na nowy. Jak zatem wybrać ten właściwy dla naszego auta? Tomasz Grabarczyk, właściciel firmy Batter-Pol: - Przede wszystkim pojemność akumulatora musi być dobrana do wydajności alternatora samochodu. W przypadku zbyt dużej pojemności akumulatora, alternator nie będzie w stanie właściwie go podładowywać w czasie jazdy, natomiast przy mniejszej pojemności od zalecanej bateria będzie stale przeładowana.
Przy okazji warto obalić jeden z krążących mitów. Wielu kierujących uważa, iż zamontowanie w samochodzie dodatkowych odbiorników prądu, np. nawigacji, ładowarek, czy CB-Radia, wymaga konieczności instalowania akumulatora o pojemności większej niż zalecana. Nic bardziej mylnego: w czasie normalnej eksploatacji samochodu przy włączonym silniku, za prawidłowe zasilanie wszystkich urządzeń elektrycznych odpowiada alternator a nie akumulator, który jest tylko jednym z odbiorników prądu - tłumaczy. Generalnie fachowcy doradzają kupno markowych akumulatorów, ponieważ w przeciwieństwie do tanich baterii dostępnych np. w hipermarketach, cechują się one znacznie dłuższą żywotnością. Baterie znanych marek wykonane są również z lepszych materiałów, m.in. odpornych na wstrząsy.

Samodzielnie? Nie zawsze
Wymiana akumulatora? Niby nic prostszego: wystarczy przecież odkręcić zaciski starej baterii, a następnie przykręcić je na nowej i gotowe. Ale uwaga! Aby prawidłowo wykonać tę operację powinniśmy trzymać się zasady, iż najpierw zdejmujemy klemę ujemną a dopiero potem dodatnią (podczas montażu nowego akumulatora kolejność działania jest odwrotna). Decydując się na wymianę akumulatora w bardziej zaawansowanym technologicznie samochodzie nowej generacji, powinniśmy raczej skorzystać z pomocy serwisu. - Przede wszystkim chodzi o to, aby podtrzymać prawidłowe napięcie w instalacji elektrycznej samochodu i nie utracić danych z komputera pokładowego. Wykasowanie tych ostatnich może skutkować np. niemożnością odpalenia silnika i koniecznością odholowania pojazdu - wyjaśnia T. Grabarczyk.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
16

Komentarze do:

Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?

Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
barteq7 2012-10-29 21:50
Jakie marki są w tym momencie najbardziej wytrzymałe?? Co sądzicie o polskim JENOXie??
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
Modigo_pl 2012-10-31 13:09
Szczerze mówiąc to nie miałem do czynienia z tą marką,więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć na jego temat. Moim zdaniem o każdy akumlator można zadbać np: wyjmując go na czas mrozów.
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
barteq7 2012-11-01 19:21
to już lekka przesada - codziennie wyjmować filtr powietrza i kilka elementów aby dostać się do aku. Kto ma na to czas?
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
ligget 2012-11-03 13:35
"Generalnie fachowcy doradzają kupno markowych akumulatorów, ponieważ w przeciwieństwie do tanich baterii dostępnych np. w hipermarketach, cechują się one znacznie dłuższą żywotnością." To akurat wiadomo, ale jak ktoś potrzebuje akumulatora do starego trupa to nie bardzo opłaca się w markowy inwestować.
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
barteq7 2012-11-05 23:29
ligget - nawet trup potrzebuje mocy, jak weźmiesz coś słabego to nie daj boże po pierwszej zimie Ci padnie i co dalej? znów udasz się do marketu po tani? Są tańsze polskie alternatywy Boscha jak np. Jenox - a są dobre i sprawdzone...
Dabtuner
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
Dabtuner 2012-11-09 15:48
Czas mają na to Ci ,którzy dbają o akumlator,to prosta odpowiedź. Poza tym wystarczy tylko ogrzewany garaż i po sprawie,nie mamy się wówczas czym przejmować w kwestii żywotności akumlatora.
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
fenix 2012-11-11 12:04
artykuł obala sporo mitów - niestety większość ekspertów m.in. na forach mówią, że więcej mocy to potrzeba większego aku... Ja ostatnio zmieniłem w moto na żelowy oraz w samochodzie na polskiej firmy Jenox i daje radę... nie spodziewałem się takiego jakości w stosunku do ceny:-)
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
Turbopama_pl 2012-11-21 13:25
To się mniej wiecej zgadza,im więcej mocy tym silniejszy akumlator jest potrzebny i najlepiej kupować dobrej,renomowanej firmy. Wtedy nie będziemy rozczarowani.
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
brabus 2012-11-26 11:55
Jeżeli akumulator to markowy, ew. sprawdzonej firmy, żeby nie ryzykować przykrych niespodzianek. Czasem lepiej zapłacić drożej niż dwa razy.
EricCartman
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
EricCartman 2012-11-27 15:23
Jestem takiego samego zdania lepiej jest zapłacić dwukrotnie niż później stracić. Zimy w naszym kraju potrafią być nieprzewidywalne.
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
Autoswiatla_pl 2013-01-10 15:40
Racja,ja po zakupie nowej Centry Plus od razu wyjmowałem przed dużymi mrozami. Nie ma sensu narażać akumlatora. Co innego w przypadku kiedy mamy ogrzewany garaż,ale nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus.
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
Tamlech85 2013-02-13 12:13
Zgadzam się dobrze jest wyjąć akumulator, zabrać do domu i ewentualnie podłączyć na noc pod prostownik i wtedy nie trzeba się będzie obawiać, że nam samochód nie odpali. Warto też zadbać o poziom płynów np. chłodzącego.
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
ZmienOlej_pl 2013-02-14 17:06
Jeżeli jest nowy to nie ma potrzeby podłączać go do ładowania na noc,ale wyjąć przy dużych mrozach- jak najbardziej. Na szczęscie tego roku zima nas oszczędziła.
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
elem 2013-11-05 22:34
No ja się właśnie zastanawiam nad jenoxem bo brat od 2 lat ma i mrozy przetrwał bez wyciągania bo akurat nie miał możliwości. centre miałem ale po roku jazdy się zaczęły
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
Twoje-Dywaniki_pl 2013-11-13 10:03
Ja po prostu wyjmuje akumlator jeżeli są duże mrozy,bo szkoda go tak po prostu zmarnować,dobrze wiemy że nie wpływa to na niego korzystnie,tym bardziej jeżeli temperatury dochodzą do -25 stopni.
Jak zadbać o akumulator samochodowy przed zimą?
Kebab 2014-02-16 23:28
Sam mam jenoxa, dokładnie model z serii gold. Uważam, że jest to dobry produkt, zimą nie musiałem go bardzo często ładować - robiłem to w sumie trzy razy. Jak ktoś szuka opinii to powiem krótko i zwięźle, ze polecam