Prawo  »  Porady prawne  »  Sprowadzanie samochodu z Wielkiej Brytanii - procedura

Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii?


Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii?

Procedura z prawnego punktu widzenia nie jest zbyt skomplikowana. Zastanowić się należy nad opłacalnością sprowadzenia auta, ze względu na wysokie koszty transportu i przystosowania pojazdu do poruszania się po polskich drogach.
  1. Wielka Brytania
    1. Wypełniamy ze sprzedawcą następujące dokumenty:
      • Dwujęzyczną umowę kupna/sprzedaży pojazdu - musi ona zawierać wyszczególnioną cenę oraz adresy sprzedawcy i nabywcy, przy czym adres nabywcy powinien być w Polsce - jeśli go nie będzie, powstaje problem przy rejestrowaniu w polskim wydziale komunikacji; Sama umowa nie jest potrzebna na terenie Wielkiej Brytanii - przydaje się dopiero przy rejestrowaniu w Polsce;
      • Odpowiednie odcinki odpowiednika dowodu rejestracyjnego - "certyfikatu rejestracyjnego" ("Registration Certificate"). Występują trzy rodzaje certyfikatów rejestracyjnych:
        • Dwuczęsciowy certyfikat V5 - sprzedający wypełnia dolną część, zatytułowaną "Informacja o sprzedaży lub przekazaniu" ("Notification of sale or transfer"), a następnie wysyła ją do brytyjskiego odpowiednika Wydziału Komunikacji (DVLA - Driver and Vehicle Licensing Agency). Kupujący otrzymuje górną część dokumentu;
        • Trzyczęściowy certyfikat V5 - sprzedający wypełnia całą niebieską sekcję dokumentu, obie strony ją podpisują, a następnie sprzedający wysyła ją do DVLA. Kupujący otrzymuje od sprzedającego wypełnioną zieloną sekcję dokumentu.
        • Certyfikat V5C - Sprzedający wypełnia sekcję 6 "Nowy właściciel / nowe dane adresowe" ("New keeper or new name/new address details"). Obie strony wypełniają i podpisują sekcję 8, którą sprzedający wysyła do DVLA. Kupujący otrzymuje zieloną sekcję 10 "Odcinek dla nowego właściciela" ("New keeper supplement").
    2. DVLA wysyła nowemu właścicielowi nowy certyfikat V5. Czeka się na niego od 2 tygodni do miesiąca.
    3. Jeśli nie będziemy poruszać się po drogach GB (np. auto zawieziemy do Polski na lawecie), wypełniamy formularz V890 - powiadomienie o usunięciu z dróg ("Statutory Off Road Notification") i omijamy punkt "d" niniejszej instrukcji;
    4. Wypełniamy formularz rejestracyjny V10 ("Vehicle license application"). Opłacamy podatek samochodowy ("Vehicle tax"). Wysokość podatku jest zależna od emisji CO2, standardowo między 63 a 112 GBP. Dokładne stawki podatku można znaleźć na stronie DVLA. Otrzymujemy specjalne okrągłe poświadczenie zapłaty podatku ("Tax Disc");
    5. Udajemy się na przegląd techniczny MOT, który jest wymagany do poruszania się po drogach Wielkiej Brytanii. Opłata za badanie dla samochodu osobowego to 50 GBP. Bieżące koszty dla innych pojazdów można znaleźć na stronie DVLA. Otrzymujemy Certyfikat testu MOT ("MOT Test Certificate").
    6. Ruszamy w drogę do kraju.
  2. Polska
    1. Na każdym etapie rejestracji sprowadzonego pojazdu wymagane jest badanie techniczne, więc sugerujemy najpierw udać się do najbliższej uprawnionej Stacji Kontroli Pojazdów i przeprowadzić wymaganą diagnostykę. Po poprawnym przejściu badań otrzymujemy "zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu". Żeby jednak przejść poprawnie badania techniczne, pojazd należy przystosować do poruszania się w ruchu prawostronnym (przełożenie kierownicy, modyfikacja reflektorów itd.). Pojazdu z kierownicą z prawej strony NIE MOŻNA LEGALNIE ZAREJESTROWAĆ W POLSCE.
      Koszty:
      • Pierwsze badanie techniczne na terytorium Polski - 169 zł
    2. Następnie udajemy się do Urzędu Celnego. W urzędzie celnym nie wymagają tłumaczeń - składa się tam ksero certyfikatu V5, przeglądu technicznego, 2 wypełnione formularze oraz dowód wpłaty wyliczonej przez Urząd Celny akcyzy. Trzeba mieć ze sobą wszystkie dokumenty w oryginale do wglądu. W Urzędzie Celnym otrzymujemy potwierdzenie przyjęcia akcyzy.
      Koszty:
      • Akcyza - jeśli samochód ma pojemność do 2000 cm3 - 3,1% ceny pojazdu (przeliczonej z GBP na PLN po kursie NBP z danego dnia);
      • Akcyza - jeśli samochód ma pojemność ponad 2000 cm3 - 18,6% ceny pojazdu (przeliczonej z GBP na PLN po kursie NBP z danego dnia);
      • Opłata skarbowa za akcyzę - 17 zł
    3. Z potwierdzeniem przyjęcia akcyzy udajemy się do Urzędu Skarbowego. Tu będzie potrzebny wypełniony wniosek o zwolnienie z podatku VAT (formularz VAT-24). W US trzeba przedstawić kserokopie dokumentów, razem z ich tłumaczeniami, koniecznie opatrzonymi pieczęcią tłumacza przysięgłego. Otrzymujemy zaświadczenie o zwolnieniu z podatku VAT (formularz VAT-25).
      Koszty:
      • Tłumaczenie dokumentów - ok. 200 zł
      • Koszty wydania zaświadczenia - 160 zł
    4. Ostatnim etapem jest wizyta w Wydziale Komunikacji. Składamy tam wszystkie zebrane dokumenty, oraz wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. Zdajemy tam oryginalne tablice rejestracyjne pojazdu. Otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice i naklejkę na szybę.
      Koszty:
      • Pozwolenie czasowe - 12 zł
      • Tablice rejestracyjne - 80 zł
      • Komplet nalepek legalizacyjnych na tablice - 11 zł
      • Nalepka kontrolna na szybę pojazdu - 17 zł
      • Karta pojazdu - 75 zł
      • Opłaty ewidencyjne - 5 zł
      • Opłata ekologiczna - 500 zł - wpłacamy ją na konto NFOŚiGW w BGK III Oddział Warszawa Nr 65 1130 1062 0000 0109 9520 0014, a do WK przynosimy tylko dowód wpłaty.
    5. Cieszymy się nowo sprowadzonym autem :)

Procedura i koszty sprowadzenia samochodu z Wielkiej Brytanii są aktualne na dzień 20.08.2007. Zespół V10.pl dołoży wszelkich starań, żeby procedura ta była stale aktualna. Jeśli widzisz jakiś błąd, napisz do redaktora działu.


Galerie zdjęć
Newsletter