Prawo  »  Porady prawne  »  Zastosowanie żarówek H4 imitujących światła ksenonowe

Zastosowanie żarówek H4 imitujących światła ksenonowe

Chciałbym kupić do swojego samochodu żarówki H4 imitujące światła ksenonowe, czy jest to dopuszczalne mając na uwadze obowiązujące przepisy dot. wyposażenia pojazdów?

Wyposażenie pojazdu w tego typu żarówki jest możliwe w przypadku, gdy zostaną spełnione stosowne warunki prawne i techniczne w tym zakresie. Prawidłowe oświetlenie drogi przed pojazdem istotnie wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zapewniając dobrą widoczność dla kierującego tym pojazdem. Należy podkreślić, że dobre oświetlenie drogi zależy nie tylko od rodzaju zastosowanych żarówek, ale i prawidłowo ustawionych świateł oraz czystości szyb reflektorów. Oświetlenie zewnętrzne pojazdów powinno spełniać wymagania techniczne określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002r. Dz.U. Nr 32 poz. 262 z 26 lutego 2003r. z późniejszymi zmianami.

Żarówki H4 są to żarówki żarnikowe, dwuwłóknowe. Źródłem światła jest w nich żarnik wykonany z drutu wolframowego, który jest umieszczony w bańce szklanej wypełnionej gazem. Zwykłe żarówki są wypełniane argonem, natomiast halogenowe (oznaczane literą H) gazem, zwanym halogenem, powstałym ze związków jodu i bromu.

Sprzedawane na Polskim rynku motoryzacyjnym żarówki H4 o poświacie niebieskiej to nic innego jak zwykła żarówka H4 z tym tylko, że do atmosfery żarnika dodany jest szlachetny gaz ksenon, ponadto na niektórych żarówkach bańkę pokrywa się dodatkowo niebieskim filtrem, co w konsekwencji sprawia wrażenie niebieskiej poświaty. Emitowane przez tę żarówkę światło nie jest tak naprawdę niebieskie ale białe - zgodnie z międzynarodowymi specyfikacjami dotyczącymi światła białego. Światło tylko wygląda na niebieskie w porównaniu z cieplejszym i bardziej żółtym światłem emitowanym przez żarówki bez domieszki ksenonu. Światło to wydaje się wyraźnie bielsze w porównaniu ze światłem dziennym.

Należy zaznaczyć, że wszystkie wymienne żarówki używane jako oświetlenie zewnętrzne pojazdów muszą spełniać warunki zawarte w regulaminie europejskim 37 (R37) ECE (Europejskiego Komitetu Elektrotechnicznego). Wszystkie rodzaje światła (reflektorowe, sygnalizacyjne i żarówki), które posiadają homologację ECE są oznaczone znakiem E (E1, E2, ...) oznaczając kraj, w którym żarówka jest dopuszczona do stosowania. Żarówki posiadają ponadto numer certyfikatu homologacji, np. E1 - 2AB. Żarówki wymienne, które nie mają homologacji nie są dopuszczone do stosowania w reflektorach samochodowych w normalnym ruchu drogowym. Zamontowanie tych żarówek w ostateczności może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej przez policjantów oraz niedopuszczeniem do ruchu przez uprawnionego diagnostę podczas przeprowadzanego okresowego badania technicznego pojazdu.
« wstecz


Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
24h Le Mans 2018 - highlights