Prawo  »  Porady prawne  »  Zachowanie rowerzysty i pieszego korzystających z drogi dla rowerów i pieszych

Zachowanie rowerzysty i pieszego korzystających z drogi dla rowerów i pieszych

Jak powinien się zachowywać rowerzysta i pieszy korzystając z drogi dla rowerów i pieszych?

Zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 108 z 2005r., poz 908 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami), kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Jeżeli droga oznakowana jest symbolami znaków C-13 i C-16 umieszczonymi na jednej tarczy, to wówczas ruch pieszych i rowerzystów odbywa się: na całej szerokości drogi, jeżeli symbole oddzielone są kreską poziomą, natomiast jeżeli symbole oddziela kreska pionowa, to wówczas ruch odbywa się odpowiednio po stronach wskazanych na znaku.
W sytuacji, gdy ruch na drodze jest odseparowany (kreska pionowa), nie powinno mieć miejsca przebywanie pieszego na części drogi przeznaczonej dla rowerzystów.
Zwrócić należy jednak uwagę, że przepisy mówią o obowiązku ustąpienia pieszemu miejsca, a nie pierwszeństwa na drodze dla rowerów i pieszych. Jest to istotne o tyle, że ustąpienie pierwszeństwa wiąże się z pewnymi obowiązkami. Zgodnie z definicją ustawową jest to "powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego - do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku".

W świetle powyższego należy uznać, że pieszy przebywający na części drogi dla rowerzystów popełnia wykroczenie, co jednak wcale nie zwalnia rowerzysty z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania mu miejsca w celu uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa.
« wstecz