Prawo  »  Porady prawne  »  Kierowanie pojazdem uprzywilejowanym z zakrytym sygnałem świetlnym

Czy posiadając prawo jazdy kategorii B, mogę kierować pojazdem uprzywilejowanym z zakrytymi urządzeniami sygnalizacyjnymi?

Czy pojazdem uprzywilejowanym, który ma zakryte np. pokrowcem światła błyskowe może kierować każdy kierowca posiadający kat. B, czy jest to nadal pojazd uprzywilejowany? W myśl art.60. zabrania się wogóle zakrywać znaki sygnalizacyjne, więc czy to jest prawnie dozwolone?

Aby kierować pojazdem uprzywilejowanym, trzeba mieć odpowiednie dokumenty wydane przez pracodawcę, czyli tzw. "wkładkę", będącą potwierdzeniem zatrudnienia w danej instytucji i przejście badań lekarskich.

Pojazdem uprzywilejowanym w myśl Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. nr 58, poz. 515 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami) nie nazywamy pojazdu, który ma zainstalowane urządzenia do wysyłania niebieskich sygnałów świetlnych i modulowanego sygnału dźwiękowego, ale taki, który w danym momencie używa tych urządzeń. W momencie wyłączenia któregokolwiek z nich przestaje być pojazdem uprzywilejowanym.

W związku z tym, pojazdem z wyłączonymi lub zakrytymi urządzeniami sygnalizacyjnymi, o których mowa w definicji pojazdu uprzywilejowanego może kierować kierowca, posiadający prawo jazdy kategorii właściwej dla warunków technicznych danego pojazdu.

« wstecz