Prawo  »  Porady prawne  »  Jak sygnalizować awarię pojazdu na drodze?

W jaki sposób powinno się sygnalizować awarię pojazdu na drodze poza miastem?

W jaki sposób powinno się sygnalizować awarię pojazdu na drodze poza miastem?

Zgodnie z art. 50 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 - tekst jednolity), kierujący pojazdem ma obowiązek sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy, w razie uszkodzenia lub wypadku. Obowiązek ten dotyczy każdego przypadku postoju na autostradzie i drodze ekspresowej i wtedy postój taki należy sygnalizować przez:
  • włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a gdy pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
  • umieszczenie na jezdni lub poboczu (stosownie do miejsca postoju) w odległości 100 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego.
Na pozostałych drogach twardych postój uszkodzonego pojazdu należy sygnalizować:
  • poza obszarem zabudowanym, gdy pojazd pozostaje na jezdni, w miejscu zabronionym, a na poboczu, gdy nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
  • na obszarze zabudowanym, gdy pojazd unieruchomiony stoi na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, wówczas postój takiego pojazdu powinien być sygnalizowany poprzez:
    • włączenie świateł awaryjnych, a gdy ich brak należy włączyć światła pozycyjne,
    • umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 30 - 50 m za pojazdem na drogach poza obszarem zabudowanym a na obszarze zabudowanym za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
« wstecz


Newsletter
Galerie zdjęć