Prawo  »  Porady prawne  »  Dopuszczalne modyfikacje powodujące zwiększenie prędkości w motorowerach

Dopuszczalne modyfikacje powodujące zwiększenie prędkości w motorowerach

Kilka dni temu wyprzedził mnie motorower, jadąc z prędkością około 70 km/h. Czy dozwolone są modyfikacje powodujące zwiększenie dopuszczalnej prędkości w motorowerach?

Zgodnie z art. 2 pkt 46 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 - tekst jednolity) "motorower" to pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Przytoczony przepis określa jednoznacznie warunki - parametry techniczne, jakim winien odpowiadać motorower. Z tego też względu przeprowadzanie wszelkich zmian konstrukcyjnych, mających na celu zwiększenie dopuszczalnej prędkości tego pojazdu powyżej 45 km/h jest zabronione (jeśli ma zachować status motoroweru).

Należy zauważyć, że ingerencja w układy (zasilania, napędowy czy wydechowy) motoroweru jest dopuszczalna w granicach przewidzianych przez producenta. Jeżeli jednak pojemność skokowa silnika zostanie zwiększona powyżej 50 cm3 lub dopuszczalna prędkość tego pojazdu będzie wynosiła więcej niż 45 km/h, to zgodnie z cyt. ustawą pojazd zostanie zakwalifikowany jak motocykl, do prowadzenia którego wymagane będzie prawo jazdy kat. A.

W przypadku gdy policjant ujawni wykroczenie popełnione przez kierującego motorowerem, polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, nałoży na kierującego grzywnę. W sytuacji gdy zmierzona prędkość będzie przekraczała 45 km/h, funkcjonariusz dodatkowo zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje pojazd na badanie techniczne do stacji kontroli pojazdów w celu stwierdzenia czy odpowiada on warunkom technicznym przewidzianym dla motoroweru.
« wstecz


Newsletter
Galerie zdjęć