Portal V10  »  Aktualności policyjne  »  Świętokrzyskie obchody 90-tej rocznicy powstania Policji Państwowej

Świętokrzyskie obchody 90-tej rocznicy powstania Policji Państwowej

2009-06-21 - KGP     Tagi: Aktualności policyjne
W Kielcach zakończyły się dwudniowe obchody 90-tej rocznicy powstania Policji Państwowej. W uroczystościach wzięli udział m.in. Bronisław Komorowski - marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna - wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk.Piątkowe uroczystości rozpoczęło oddanie do użytku nowego budynek I Komisariatu Policji na osiedlu Na Stoku w Kielcach. Po przecięciu wstęgi i poświęceniu gmachu, komendant komisariatu komisarz Zbigniew Morgaś oprowadzał zaproszonych gości po jego wnętrzu. „To jedna z najważniejszych inwestycji (…). Godne warunki pracy funkcjonariuszy to przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla mieszkańców. To była priorytetowa inwestycja” - tak rozpoczął swoje wystąpienie Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Mirosław Schossler. Nowa siedziba komisariatu ma 2 tysiące metrów kwadratowych, w tym salę konferencyjną i przestronne pokoje dla funkcjonariuszy.

Następnie w Sali Portretowej Muzeum Narodowego w Kielcach w Pałacu Biskupim odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach wspólnie z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tematem konferencji była „Policja Państwowa w latach 1919-1945”. Jej uczestnicy rozmawiali między innymi o roli kobiet w Policji.

Po południu, na kieleckim deptaku na Placu Artystów, zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Muzycy w mundurach zaprezentowali także pokaz musztry paradnej wzbudzając duży aplauz wśród zgromadzonych przy placu kielczan.

Na koniec w katedrze odbyła się msza w obrządku policyjnym celebrowana przez ks. biskupa Kazimierza Ryczana. Msza została odprawiona w intencji policjantów zdradziecko zamordowanych w obozach w Miednoje, Charkowie i Ostaszkowie. Po jej zakończeniu orkiestra reprezentacyjna, kompania reprezentacyjna stołecznej Policji i kompania honorowa świętokrzyskiej Policji wraz z pocztami sztandarowymi garnizonu świętokrzyskiego oraz zaprzyjaźnionych służb przemaszerowała na plac Artystów.
Tam w strugach deszczu, odbył się Apel Pamięci, który poświęcony był policjantom poległym w obronie Ojczyzny. Głos zabrali Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Mirosław Schossler, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. W trakcie Apelu Pamięci została wyświetlona projekcja z nazwiskami funkcjonariuszy zamordowanych w obozach w Miednoje, Charkowie i Ostaszkowie z powiatu kieleckiego. Dodatkowo odczytany został rozkaz ostatniego Komendanta Głównego Policji Państwowej. Uroczystości zakończyła salwa honorowa.

Sobotnie uroczystości odbyły na leśnej polanie „Wykus” w obozie oddziału „Ponurego” (patrona świętokrzyskiej Policji). Przybyli przedstawiciele władz Polski: Bronisław Komorowski - marszałek Sejmu i Grzegorz Schetyna - wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji. W uroczystościach uczestniczyli także: Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk, kilkunastu posłów i senatorów, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, władze miast i gmin, Zdzisław Rachtan ps. „Halny” - przewodniczący Kapituły Honorowej „Policyjna Odznaka Zasługi im. Ponurego”, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Mirosław Schossler wraz ze swoim I zastępcą insp. Januszem Kawalcem, kombatanci, harcerze, Kielecki Szwadron Kawalerii oraz wielu policjantów.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji poległych policjantów i żołnierzy walczących za ojczyznę odprawiona przy kapliczce partyzanckiej na Wykusie. Po mszy, list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odczytał poseł Przemysław Gosiewski. Głos zabrał również Marszałek Bronisław Komorowski, który mówił o osobistych, rodzinnych odniesieniach partyzanckich. Wicepremier Grzegorz Schetyna podziękował kombatantom za walkę za wolność Polski.

W trakcie uroczystości sierżant sztabowy Wojciech Łazarski, bohaterski policjant, został odznaczony Odznaką Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”. Odznaka ta już od 7 lat jest przyznawana policjantom, którzy wykazali się szczególnym poświęceniem. Kilkanaście osób działających na rzecz pamięci narodowej otrzymało odznaczenia „Pro Memoria”. Na zakończenie zostały złożone kwiaty, zapalone znicze przy kapliczce-pomniku oraz oddana została salwa honorowa.

Tegoroczne data obchodów uroczystości związanych z 90-tą rocznicą powstania Policji Państwowej nie jest przypadkowa - w czerwcu bowiem przypada XXI rocznica sprowadzenia prochów mjr Jana Piwnika „Ponurego” do kraju. W obchodach tych rok rocznie udział biorą policjanci garnizonu świętokrzyskiego, dla których bohaterska postawa „Ponurego” jest wzorem do naśladowania w codziennej służbie. W ten sposób od 1990 roku funkcjonariusze garnizonu świętokrzyskiego oddają cześć swojemu patronowi.

(źródło: KWP Kielce)



źródło: KGP

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Świętokrzyskie obchody 90-tej rocznicy powstania Policji Państwowej