Portal V10  »  Co na drogach, z ostatniej chwili  »  Pijany przyjechał na policję zgłosić uszkodzenie pojazdu

Pijany przyjechał na policję zgłosić uszkodzenie pojazdu

2013-02-08 - KGP     Tagi: Co na drogach
Rok 2012, to dla mieszkańców województwa dolnośląskiego mniej przestępstw, w tym przestępstw szczególnie uciążliwych i mniej ofiar śmiertelnych na drogach. Dla policjantów z regionu to codzienna, sprawna praca, której efektem jest dalsze ograniczanie przestępczości przy jednoczesnym utrzymaniu, a w wielu kategoriach wzroście ich wykrywalności. Miniony rok, to także wzrost m.in. aktywności w ujawnianiu przestępstw gospodarczych ich sprawców, a także kontynuacja dużej aktywności dolnośląskiej Policji w zakresie realizacji projektów i wykorzystywania środków unijnych.

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu odbyła się odprawa służbowa, która była okazją do podsumowania stanu bezpieczeństwa na terenie Dolnego Śląska oraz pracy funkcjonariuszy i pracowników Policji na rzecz bezpieczeństwa. Oprócz kierownictwa dolnośląskiej Policji, komendantów miejskich i powiatowych, naczelników komórek organizacyjnych komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, w spotkaniu udział wzięli także Komendant Główny Policji - nadinspektor Marek Działoszyński, Wojewoda Dolnośląski - Aleksander Skorupa, Wicewojewoda Dolnośląski - Ewa Mańkowska oraz Rzecznik Dyscyplinarny Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu - Sędzia Marcin Cieślikowski i Zastępca Prokuratora Apelacyjnego we Wrocławiu - Prokurator Wiesław Bilski.
 
Podczas spotkania Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu - nadinsp. Dariusz Biel podsumował działania dolnośląskiej Policji w 2012 roku. Pracę i wyniki osiągnięte w ubiegłym roku przez poszczególne piony  garnizonu dolnośląskiego przedstawili nadzorujący je zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu: insp. Zygmunt Skwierawski - pion kryminalny, insp. Artur Falkowski - pion prewencji oraz odpowiedzialny za pion logistyki insp. Andrzej Łuczyszyn. Odprawa była także okazją do uhonorowania dwóch policjantów z Komisariatu Kolejowego we Wrocławiu. St. post. Bartosz Braniewski i st. sierż. Paweł Fryda udzielili na dworcu pomocy ciężko choremu mężczyźnie. Dzięki szybkiej reakcji uratowali mu prawdopodobnie życie. Podziękowania i nagrody wręczyli im Komendant Główny Policji i Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu. Na ręce Komendanta Komisariatu Kolejowego wcześniej wpłynęły także podziękowania dla wymienionych funkcjonariuszy od rodziny mężczyzny.
 
Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński i Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Biel podziękowali funkcjonariuszom i pracownikom dolnośląskiej Policji za wkład wniesiony w uzyskane w ubiegłym roku dobre efekty pracy. Wskazali też na wysoką ocenę społeczną ich służby. Patrząc w przyszłość, Komendant Główny Policji podkreślił priorytety działań jakie stawia przed sobą Policja na lata 2013 - 2015, w tym m.in. wynikające z oczekiwań społecznych doskonalenie obsługi obywatela poprzez szybką i skuteczną reakcję na zdarzenie, działania skierowane na wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach czy też skuteczną walkę z przestępczością gospodarczą i działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych.
 
Wojewoda Dolnośląski w swoim wystąpieniu podziękował dolnośląskiej Policji za współpracę w 2012 roku, w szczególności za działania podczas EURO 2012, które w jego ocenie miały istotny wpływ na pozytywną opinię o naszym regionie. Zwrócił też uwagę na to, że dla mieszkańców Dolnego Śląska bezpieczeństwo to fundamentalna sprawa, dlatego podkreślił z uznaniem bardzo ważną rolę, jaką Policja odgrywa w działaniach Zespołu Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Za dobrą współpracę podziękowali również zaproszeni goście reprezentujący Sąd i Prokuraturę Apelacyjną we Wrocławiu. Zwrócili oni też uwagę na wzrost świadomości i oczekiwań społecznych, które daje się zaobserwować na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
 
W ubiegłym roku dolnośląscy policjanci wyjaśnili wiele poważnych przestępstw i trudnych spraw. Rozbito m.in. grupę przestępczą zajmującą się działaniem na szkodę spółek i praniem pieniędzy. Zatrzymano 26 osób. Zabezpieczono mienie o wartości 18 milionów złotych. W tej sprawie zastosowano poręczenia majątkowe w łącznej wysokości ponad 2 mln. 120 tys. złotych. Wytrwała i konsekwentna praca policjantów doprowadziła też do ustalenia i zatrzymania 2 osób, podejrzanych o przebranie się za pracowników firmy ochrony i pobranie z sortowni, na podstawie podrobionych dokumentów, pieniądze w kwocie około 5 mln złotych. Funkcjonariusze zlikwidowali także pierwszą w Polsce linię do produkcji urządzeń służących do pełnego skimmingu na wszystkie typy bankomatów. Zatrzymano na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa 5 obywateli Bułgarii i Słowacji.
 
Policjanci rozwiązali również sprawę napadów na stacje paliw, placówki finansowe i handlowe. Sprawcy działali na styku województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Podejrzanych o napady zatrzymano. W toku prowadzonego wspólne z Prokuraturą Okręgową śledztwa funkcjonariusze ustalili także uczestników zdarzeń: z sierpnia 2012 r. w rejonie ul. Świeradowskiej we Wrocławiu, gdzie podczas konfrontacji pomiędzy dwoma grupami i użycia przez sprawców broni palnej, została postrzelona jedna osoba oraz przy ul. Drukarskiej i Kamiennej, gdzie doszło do kolejnej konfrontacji dwóch grup, których członkowie użyli niebezpiecznych narzędzi - noży, maczet i pałek, w efekcie czego jedna osoba doznała m.in. rany kłutej klatki piersiowej. W sprawie zatrzymano łącznie 25 osób.
 
W 2012 roku na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano spadek przestępczości, w tym także przestępstw społecznie uciążliwych. Odnotowano m.in. mniej rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, bójek i pobić, kradzieży z włamaniem, kradzieży samochodów, uszkodzeń mienia i zabójstw. 2012 rok to wzrost efektywności działań dolnośląskiej Policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową. Funkcjonariusze zatrzymali więcej osób podejrzanych o tego typu przestępstwa. W wyniku przeprowadzonych realizacji zabezpieczono m.in. blisko 90 kilogramów narkotyków w postaci marihuany, amfetaminy i heroiny, ponad 4,5 tys. krzewów konopi i ponad 1030 tabletek ekstazy. Odnotowano także wzrost aktywności funkcjonariuszy w ujawnianiu przestępstw gospodarczych oraz ich sprawców. W 2012 roku dolnośląscy policjanci zabezpieczali łącznie więcej, bo aż 618 imprez masowych. W kwestii bezpieczeństwa na dolnośląskich drogach, należy zauważyć, że w minionym roku w wypadkach zginęło mniej osób, zarówno korzystających z pojazdów jak i pieszych.
 
Rok 2012 to także sukcesy sportowe dolnośląskich policjantów. Przykładem może być sierż. sztab. Andrzej Kocyła - funkcjonariusz Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, pracujący w Legnicy, który zdobył tytuł Mistrza Europy w wyciskaniu sztangi leżąc w kategorii do 100 kg. Zawodnik wyciskając 220 kg wygrał również kategorię open. Jak dobry to wynik świadczy fakt, że w zawodach wzięli udział najlepsi obecnie zawodnicy Starego Kontynentu. To kolejny już tytuł naszego funkcjonariusza. W jego rękach w chwili obecnej są tytuły Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostwa Polski służb mundurowych.
 
Ważnym też osiągnięciem może poszczycić się jaworski policjant, który został członkiem elitarnego grona zdobywców Korony Gór Polski. Podinspektor Leszek Drabczyk z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze, zdobywając Radziejową - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego zakończył zdobywanie najwyższych 28 szczytów - głównych pasm górskich Polski. Zdobył szczyty od Wysokiej Kopy w Górach Izerskich po Tarnicę w Bieszczadach, pokonując wysokość ponad 32 tysięcy metrów. Nie było to łatwe, ale pozwoliło policjantowi na sprawdzenie siebie w różnych sytuacjach i warunkach oraz zmusiło do przezwyciężania zwykłych ludzkich słabości, bez względu czy  było to zdobycie najniższej Łysicy w Górach Świętokrzyskich, czy Rys w Tatrach.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że policjant umiejętnie potrafi łączyć  pracę zawodową z działalnością społeczną. Jako ekspert do spraw nieletnich, na co dzień zajmuje się  młodzieżą trudną, z rodzin zagrożonych i patologicznych. Jest autorem szeregu programów profilaktycznych realizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Jaworze, których głównym celem jest rozbudzenie zamiłowań turystycznych, krajoznawczych, prozdrowotnych, ekologicznych oraz przeciwdziałanie demoralizacji nieletnich. Na bazie jego projektu powstała w Jaworze świetlica terapeutyczna. W ramach autorskiego programu profilaktycznego „Organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży” podinsp. Drabczyk ma możliwość równoległego spełniania swojej pasji związanej z szeroko rozumiana turystyką. Cała praca zawodowa oraz społeczna policjanta związana jest z działaniem na rzecz dzieci i młodzieży. Za tą działalność był wielokrotnie wyróżniany zarówno przez resort w którym pracuje jaki i władze oświatowe czy samorządowe. Został również doceniony przez mieszkańców powiatu jaworskiego zdobywając w 2000 r. tytuł „Najlepszego Policjanta”.
 
Miniony rok, to także kontynuacja dużej aktywności dolnośląskiej Policji w zakresie realizacji projektów i wykorzystywania środków unijnych. W chwili obecnej Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu realizuje łącznie 9 projektów, z czego 4 są realizowane wspólnie z Policją z Saksonii (Polizeidirektion Oberlausitz-Niederschlesien Görlitz oraz Landeskrimialamt Sachsen Dresden). Wartość dofinansowania wymienionych projektów ze środków unijnych, to 21 milionów 534 tys. złotych. Ponadto trwają przygotowania dokumentacji 3 kolejnych wniosków projektowych.
 
W ubiegłym roku do służby w garnizonie dolnośląskim przyjęto łącznie 326 nowych funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. W tym roku, w szeregi dolnośląskiej Policji przyjętych zostanie 497 osób.
 
asp. Paweł Petrykowski
[jsgallery] obrazy/odprawa_roczna2013.jpg obrazy/odprawa_roczna20131.jpg obrazy/odprawa_roczna20132.jpg obrazy/odprawa_roczna20133.jpg obrazy/odprawa_roczna20134.jpg obrazy/odprawa_roczna20135.jpg obrazy/odprawa_roczna20136.jpg obrazy/odprawa_roczna20137.jpg obrazy/odprawa_roczna20138.jpg obrazy/odprawa_roczna20139.jpg obrazy/odprawa_roczna201310.jpg obrazy/odprawa_roczna201311.jpg obrazy/odprawa_roczna201312.jpg obrazy/odprawa_roczna201313.jpg obrazy/odprawa_roczna201314.jpg [/jsgallery]



źródło: KGP

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Pijany przyjechał na policję zgłosić uszkodzenie pojazdu