Portal V10  »  Prezentacje / testy  »  Volvo S60 debiutuje w Genewie - kolejne informacje i zdjęcia
Nowe Volvo S60 2010 - Geneva Motor Show 2010

Volvo S60 debiutuje w Genewie - kolejne informacje i zdjęcia

2010-03-02 - K. Spychalski     Tagi: Volvo, Volvo S60, Sedan
Nowe Volvo S60 zapoczątkuje nową erę w ponad 80-letniej historii szwedzkiej marki. Żaden poprzedni sedan Volvo nie miał bowiem tak dynamicznie i sportowo zarysowanej linii nadwozia. Dynamiczna i sportowa linia stylistyczna nowego Volvo przywołuje skojarzenia ze sportowym samochodem, jednakże nowe S60 to rasowy sedan. „Obecny rynek motoryzacyjny jest pełen ekstrawertycznych modeli samochodów. Chcąc przykuć uwagę musieliśmy zaprojektować takie Volvo, które będzie wyglądało ekstrawagancko, zapewniało osiągi jak sportowy samochód, a przy tym było bezpieczne i prestiżowe jak nasze poprzednie sedany. Myślę, że się nam udało. Auto emanuje dumą i pewnością siebie”- powiedział Peter Horbury, Dyrektor ds. designu w Volvo Cars.


Połączenie elegancji i sportowego zacięcia
Wnętrze samochodu zostało zaprojektowane przez Örjana Sternera - szwedzkiego projektanta Volvo Car Corporation. Przesłanie było jasne. Wszystkie linie samochodu miały stworzyć nadwozie dające silne wrażenie ruchu. Samochód wewnątrz i na zewnątrz kojarzy się ze sportowym samochodem. Stanowi to obietnicę ogromnej przyjemności jazdy, zanim jeszcze kierowca usiądzie za kierownicą - powiedział Sterner.Słupek C ciągnący się aż do tylnych świateł, wąska linia dachu, wrażenie obniżonego tyłu samochodu, sportowy kształt maski oraz krótkie przednie i tylne zwisy powodują skojarzenie tego modelu ze sportowym autem. Jednakże Volvo S60 to niezwykle prestiżowy sedan.

Zobacz także: Volvo S60 - galeria »
„Nowe S60 może zostać jeszcze bardziej „usportowione”. A to poprzez zamontowanie w nim opcjonalnych elementów wyposażenia. Dostępne są między innymi: tylne i przednie osłony podwozia, boczne nakładki ochronne, sportowe wykończenie rury wydechowej oraz 18 calowe alufelgi. Nowe Volvo S60 zostało wyposażone w nowoczesne reflektory korzystające z technologii LED. Dzięki jej zastosowaniu reflektory tworzą wyróżniający się płynny strumień światła z przodu i z tyłu samochodu.„Pionowe światła pozycyjne z przodu, boczne lampy obrysowe kształtem przypominające brwi, kierunkowskazy w bocznych lusterkach, lampy pozycyjne w światłach tylnych - to wszystko nadaje nowemu S60 charakterystyczny profil. Samochodu w nocy nie da się pomylić z żadnym innym” - dodaje Sterner.15 zwracających uwagę wersji kolorystycznych

Samochód będzie oferowany w 15 różnych wersjach kolorystycznych. Wśród nich znajdą się dwie nowe barwy - sportowa Vibrant Copper oraz wyrafinowana Electrum Gold. „Kolory nawiązujące do metali szlachetnych - złota, srebra, miedzi i brązu - obecnie wyznaczają standardy w modzie, sporcie i architekturze. Dlatego naturalnym krokiem było wprowadzenie tych kolorów do palety samochodów Volvo” - powiedział Anders Sachs, odpowiedzialny za kolory i materiały w nowym Volvo S60.Skandynawski design w najlepszym wydaniu

Design w Volvo przez lata przeszedł szereg radykalnych zmian. Nie wymagały one jednak jakiegokolwiek kompromisu z podstawowymi wartościami Volvo, dzięki którym szwedzka marka jest jedną z najsilniejszych marek motoryzacyjnych na świecie. „Nowe Volvo S60 to prestiżowy sedan -  typowy przedstawicielem skandynawskiego desingu w jego najlepszym wydaniu”  - podsumował Peter Horbury. Wnętrze nowego Volvo S60 nadaje samochodom Volvo Car Corporation zupełnie nowy wymiar pod względem jakości użytych materiałów i sportowych elementów wykończenia. Nowe wnętrze jest o wiele bardziej ekstrawertyczne niż w poprzednich modelach, jednakże nie traci nic ze swojej skandynawskiej praktyczności.Skandynawski design jest często opisywany przez takie przymiotniki jak: funkcjonalność, prostota, przejrzystość. W nowym Volvo S60 utrzymano tradycyjne wyznaczniki skandynawskiego design’u, ale dodano też kilka detali, które przywodzą na myśl ekscytację, kontrast i młodzieńczą radość. Ponadto w nowym Volvo każda widoczna powierzchnia, zarówno skórzana, metalowa, drewniana i plastikowa jest komfortowa w dotyku i ekskluzywna dla oka.Nasze podejście w kwestii perfekcji wykonania było wyjątkowo bezkompromisowe. Każdy detal, najdrobniejszy szczegół miał ogromne znaczenie w trakcie projektowania wnętrzna. Dlatego tym bardziej cieszy nas osiągnięty efekt. - powiedział Andre Sachs, odpowiedzialny za dobór kolorów i materiałów przy projekcie nowego Volvo S60.Wnętrze zainspirowane wyścigami samochodowymi

Podczas projektowania wnętrza nowego Volvo S60 projektanci inspirowali się torem wyścigowym. Wizualne podobieństwo do toru wyścigowego jest wyraźnie widoczne w wykonaniu deski rozdzielczej i drzwi. Wszystkie linie we wnętrzu samochodu, nie kończą się nagle, tylko harmonicznie współgrają. Wydaje się, że każdy detal jest w ruchu.Wnętrze nowego S60 obfituje w elementy służące tylko kierowcy - m.in. nową dynamiczną 3-ramienną kierownicę - jednakże to nadal jest 5-osobowy samochód oferujący wszystkim pasażerom taki sam wysoki poziom komfortu. Jednym z udogodnienie są nowe sportowe fotele ze zwiększonymi podparciami ciała oraz zmodernizowana tylna kanapa, która zapewnia pasażerowi siedzącemu pośrodku boczne podparcia ciała. Dodatkowo zwiększono o 30 mm miejsce na nogi dla pasażerów siedzących na tylnej kanapie.  Samochód wyposażono także w łatwo dostępne schowki, które są ważnym czynnikiem wpływającym na komfort jazdy i praktyczność samochodu. Nowe Volvo S60 posiada schowek z tyłu konsoli centralnej oraz w oparciu na rękę pośrodku samochodu. W drzwiach umieszczono schowki na książki, napoje, czy mapy.Dźwięk najwyższej klasy

Nowe Volvo S60 jest jednym z pierwszych samochodów na świecie, który wykorzystuje technologię MultEQ firmy Audyssey Laboratories - technologię znaną z sal kinowych. MultEQ usuwa zakłócenia spowodowane akustyką kabiny i sprawia, że dla każdego z pasażerów dźwięki płynące z kabiny są czyste i wyraźne.System nosi nazwę Premium Sound i składa się ze wzmacniacza klasy D o mocy 5x130W, 12 głośników, które obsługują standard Dolby Digital z Dolby Pro Logic II Surround oraz 7 calowego wyświetlacza. System potrafi odtwarzać płyty CD oraz DVD z muzyką zapisaną w formacie MP3, ACC oraz WMA. Ponadto obsługuje filmy nagrane w formacie AVI oraz Video DivX. Premium Sound obsługuje również standard Bluetooth oraz streaming audio (A2DP).

Poza najwyższej klasy system audio - Premium Sound, nowe Volvo S60 umożliwia wybór spośród trzech innych konfiguracji:
•    Performance - wzmacniacz 4x20W, sześć głośników i wyświetlacz o przekątnej 5 cali
•    High Performance - wzmacniacz 4x40W, osiem głośników i wyświetlacz o przekątnej 5 cali
•    High Performance Multimedia - wzmacniacz 4x40W, osiem głośników oraz opcjonalnie nawigacja wraz z 7 calowym wyświetlaczem.

Wszystkie systemy posiadają złącze AUX, a system High Performance Multimedia oraz Premium Sound posiada złącze USB - umożliwia ono podłączenie przenośnych odtwarzaczy MP3 oraz iPodów i iPhone’ów.

Czyste powietrze na najwyższym poziomie

W nowym S60 zaimplementowano system elektronicznej kontroli klimatu - ECC (ang. Electronic Climate Control), który zapewnia automatyczną regulację zarówno temperatury wewnątrz samochodu jak i siły nawiewu. Opcjonalnie można wyposażyć samochód w system zarządzania jakością powietrza IAQS (ang. Interior Air Quality System), który zapobiega przedostawaniu się do wnętrza samochodu nieprzyjemnych zapachów.

Wnętrze nowego Volvo S60 cechuje się innowacyjnym podejściem do dwóch obszarów: formy i technologii. Projektując wnętrze nowego Volvo oparliśmy się na sportowo-funkcjonalnym charakterze tego sedana. Wykorzystaliśmy najlepsze materiały i najnowsze opracowane technologie. Dzięki temu otrzymaliśmy samochód, z którym nie mogą się równać żadne inne wcześniejsze modele Volvo - podsumował Thomas Ahlborg. 

Nowe Volvo S60 - najbezpieczniejsze Volvo w historii

Nowe Volvo S60 zostało wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zwiększających bezpieczeństwo. Wśród nich znalazł się najnowszy system wykrywania pieszego z pełnym automatycznym hamowaniem - Pedestrian Detection. To pierwszy samochód na świecie, który w takim stopniu chroni pieszych.
W wyniku coraz bardziej intensywnego ruchu drogowego codziennie dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. W Europie ponad 14 % ofiar śmiertelnych wszystkich wypadków to właśnie piesi.

Firma Volvo zawsze była liderem w dziedzinie ochrony osób podróżujących samochodem. W ostatnich latach udało nam się wprowadzić przełomowe rozwiązania techniczne, dzięki którym kierowcy są w stanie znacznie ograniczyć skutki zderzenia z innymi pojazdami. Obecnie poszliśmy krok na przód. Opracowaliśmy system, który zadba o najbardziej bezbronnych użytkowników dróg - pieszych. Jesteśmy pierwszą marką motoryzacyjną na świecie, która oferuje takie rozwiązana - powiedział Thomas Broberg, starszy doradca ds. bezpieczeństwa w Volvo Car Corporation.

Nowatorska technologia - Pedestrian Detection

Pedestrian Detection, czyli system wykrywania pieszego z automatycznym hamowaniem obejmuje radar (umieszczony z kracie wlotu powietrza), kamerę umieszczoną i zintegrowaną z wewnętrznym lusterkiem wstecznym oraz specjalny komputer sterujący (centralną jednostkę sterująca układem). Zadaniem radaru jest wykrywanie i pomiar odległości zbliżającego się obiektu. Z kolei kamera określa rodzaj obiektu, a komputer wylicza możliwość zaistnienie kolizji i odpowiednio reaguje.

System w pierwszej kolejności ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i pulsującym światłem odbitym od górnej części przedniej szyby. Jeśli kierowca nie zareaguje na te ostrzeżenia, a według oceny systemu zderzenie będzie nieuniknione, włączone zostaną z pełną mocą hamulce samochodu.

Pedestrian Detection pozwala uniknąć zderzenie z pieszym przy prędkości do 35 km/h. Przy wyższych prędkościach system wciąż pracuje przy czym koncentruje się na możliwie jak największym zmniejszeniu prędkości samochodu przed zderzeniem. Prędkość samochodu może zostać zredukowana  nawet o 35 km/h. System wykrywa osoby o wzroście powyżej 80 cm wzrostu, czyli uwzględnia także obecność na drodze dzieci. Staraliśmy się aby Pedestrian Detection potrafiło wykryć także dzieci. Wiele z potrąconych pieszych to właśnie dzieci, które przez nieuwagę wchodzą na jezdnię - dodał Broberg.

Nad technologią Pedestrian Detection Volvo Car Corporation pracowało przez 5 lat. Na całym świecie wykorzystano różne samochody testowe, które uwzględniały wszystkie możliwe warianty zachowań w ruchu drogowym, warunki jezdne i klimatyczne. W sumie auta testowe Volvo pokonały ponad pół miliona kilometrów i „przeszkoliły” system w rozpoznawaniu wzorców poruszania się pieszych oraz ich wygląd w różnych krajach i kulturach całego świata.

System Pedestrian Detection jest połączony z układem ACC (ang. Adaptive Cruise Control), który utrzymuje określoną odległość od samochodu jadącego przed nim. Oba systemy są wyposażeniem opcjonalnym.

Układ City Safety oraz ROPS - standardowym wyposażeniem nowego S60

Nowe Volvo S60 posiada w podstawowej wersji wyposażenia układ City Safety, znany z modelu XC60. System pozwala ograniczyć lub całkowicie wyeliminować  kolizje w ruchu miejskim. Ponadto, nowe Volvo zostanie wyposażone w system ochrony na wypadek przewrócenia samochodu - ROPS (ang. Rollover Protection System). System wykorzystuje zaawansowaną technologię czujników. W momencie przewrócenia samochodu napinacze usztywniają pasy bezpieczeństwa i uruchamiają kurtynę powietrzną. Razem z klatką bezpieczeństwa elementy te ograniczają ryzyko wystąpienia obrażeń zapiętych pasami pasażerów w tego typu sytuacjach.

Systemy bezpieczeństwa chroniące pasażerów podczas kolizji

Poza systemami bezpieczeństwa czynnego, nowe Volvo S60 zostało wyposażone w nowe oraz zmodernizowane systemy bezpieczeństwa biernego. W samochodzie znajdzie się technologia regulująca działanie poduszek powietrznych oraz napięcie pasów bezpieczeństwa w zależności od siły zderzenia - PRS (ang. Pre-prepared Restraints).

Dodatkowo model jest wyposażony w system ochrony przed uderzeniem bocznym - SIPS (ang. Side Impact Protection System), boczne poduszki powietrzne, kurtyny powietrzne oraz jeden z najskuteczniejszych na rynku systemów ograniczających ryzyko obrażeń szyi w przypadku uderzeń tylnych WHIPS.

Opcjonalne systemy bezpieczeństwa

Nowe Volvo S60 może zostać wyposażone także w szereg dodatkowych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa czynnego. Pośród nich znajdziemy:
•    System ostrzegania kierowcy - DAC (ang. Driver Alert Control), który monitoruje jazdę samochodu wzdłuż znaczników pasa i ostrzega kierowcę, jeśli tor jazdy zmieni się w sposób przypadkowy lub niekontrolowany.
•    System informowania o martwym punkcie - BLIS (ang. Blind Spot Information System) - pomaga wykrywać obecność pojazdów znajdujących się w tzw. martwym punkcie po obu stronach samochodu. W przypadku niebezpieczeństwa zapala się światełko ostrzegawcze znajdujące się obok bocznego lusterka.
•    Aktywne Bi-ksenonowe reflektory - dają możliwe najlepsze oświetlenie w przypadku jazdy po krętych drogach, poprzez „doświetlanie” pobocza.
•    Ostrzeganie o zjeździe z pasa jezdni - LDW (ang. Lane Departure Warning) - ostrzega kierowcę jeśli przekroczy znacznik pasa bez włączenia kierunkowskazu. 

Najbezpieczniejsze Volvo w historii

Żaden wcześniejszy model Volvo nie był wyposażony w taka zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego. Nowe Volvo S60 idealnie wpisuje się w naszą misję, którą jest tworzenie najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Stanowi także kolejny krok w kierunku realizacji do 2020 roku wizji świata bez kolizji. Naszą ambicją jest, aby wyeliminować wypadki śmiertelne i poważne obrażenia z udziałem nowych samochodów Volvo - podsumował Thomas Broberg.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
MXGP 2019 w pierwszym zwiastunie


źródło: Volvo; zdjęcia: Autoblog

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Volvo S60 debiutuje w Genewie - kolejne informacje i zdjęcia