Portal V10  »  Aktualności  »  Porsche 911 z trybem "Wet". Jak działa ta technologia?
Porsche 911

Porsche 911 z trybem "Wet". Jak działa ta technologia?

2019-01-07 - J. Kruczek     Tagi: Porsche, Porsche 911, Supersamochody, Porsche 911 Carrera
Nowe Porsche 911 otrzymało wiele nowoczesnych technologii, które mają dbać o bezpieczeństwo kierowcy. Jedną z największych nowości ma być tryb jazdy "Wet", czyli poprawiający bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni. Ale jak on właściwie działa?
 
Przede wszystkim tryb "Wet" opracowano z myślą o ochronie przed efektem aquaplaningu. Efekt ten powoduje powstanie wodnej poduszki pod kołami po wjeździe w większą ilość wody. Po jego wystąpieniu kierowca traci kontrolę nad pojazdem, który chwilowo nie ma przyczepności do nawierzchni. Jak więc nowy tryb ma temu zapobiegać?
Porsche 911Porsche 911
W przedniej części samochodu umieszczono sensory z czułymi mikrofonami. Te analizują siłę rozprysków wody i tym samym oceniają warunki na drodze. Jeżeli komputer uzna, że na drodze leży zbyt dużo wody to zasugeruje przełączenie w tryb "Wet". Po jego uruchomieniu więcej mocy zostaje przekazana na przednie, mniejsze koła. Następnie redukuje się moment obrotowy silnika, a aktywna aerodynamika ustawia klapy i spojler w sposób optymalizujący przepływ powietrza. Komputer redukuje też wpływ na napęd systemów Porsche Stability Management oraz Traction Management.
Porsche 911Porsche 911
Co ciekawe tryb jazdy "Wet" został opracowany przez markę już w latach 90-tych minionego stulecia. Jednak wtedy władze Porsche zdecydowały się nie implementować go do drogowych pojazdów marki. Teraz w końcu Porsche jest gotowe na użycie tej technologii.
Porsche 911Porsche 911Porsche 911Porsche 911Porsche 911Porsche 911

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Cupra zapowiada nowy koncept


Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Porsche 911 z trybem "Wet". Jak działa ta technologia?