Portal V10  »  Aktualności  »  Mazda Takeri - nowatorski diesel na targach w Tokio
Mazda Takeri Concept

Mazda Takeri - nowatorski diesel na targach w Tokio

2011-12-01 - A. Ruciński     Tagi: Mazda, Concept car, Mazda Takeri
Mazda Takeri jest bez wątpienia jedną z największych gwiazd tegorocznej edycji Tokyo Motor Show. Nic dziwnego, ponieważ model ten zapowiada zupełnie nową erę w historii japońskiej marki.

Przejawem jest chociażby stylistyka oparta na filozofii Kodo (dusza ruchu), ale nie tylko. Takeri jest pojazdem kocepcyjnym, w którym po raz pierwszy zastosowano nowatorski napęd łączący energię elektryczną z silnikiem diesla. Nowa, dwulitrowa jednostka wysokoprężna SKYACTIV-D współpracuje z sześciobiegową, automatyczną przekładnią. Poboczne systemy takie jak Start&Stop oraz system odzyskiwania energii kinetycznej ze zwalniania i hamowania pozwalają zaoszczędzić paliwo.
 
i-ELOOP - właśnie tak nazywa się nowatorskie rozwiązanie polegające na zastosowaniu kondensatora zamiast standardowego akumulatora. Energia kinetyczna gromadzona jest w kondensatorze, a później może być wykorzystana do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych na pokładzie samochodu. Przewaga kondensatora nad akumulatorem polega na tym, że jego pełne naładowanie trwa około minuty, W praktyce podczas jazdy po mieście i ciągłym zwalnianiu i hamowaniu, cała energia elektryczna będzie pochodzić z kondensatora. Pozostałe zalety to m.in mniejsza masa pojazdu i łatwiejsza obsługa. Utylizacja baterii także odejdzie do lamusa.
Oczywiście podczas zwykłej jazdy w trasie, zasilanie będzie pochodzić z alternatora, tak aby nie zabrakło energii.

Zobacz także: Mazda Takeri - galeria »
Mazda planuje wyposażyć w podobny system wszystkie swoje pojazdy, najpóźniej do końca 2014 roku. Według inżynierów zastosowanie tego nowatorskiego rozwiązania pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa o 20% i w przypadku silnika diesla pozwolić na osiągnięcie dystansu 1500 km na pełnym baku. 

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
MXGP 2019 w pierwszym zwiastunie


źródło: carscoop

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Mazda Takeri - nowatorski diesel na targach w Tokio