Portal V10  »  Aktualności  »  Kasy fiskalne na myjniach samoobsługowych już są. Wkrótce może przez nie nie być myjni

Kasy fiskalne na myjniach samoobsługowych już są. Wkrótce może przez nie nie być myjni

2023-02-12 - R. Zakrzewski     Tagi:

Od 1 lutego 2023 roku na przedsiębiorców prowadzących myjnie samoobsługowe nałożony został obowiązek zamontowania kasy fiskalnej przy każdym stanowisku. Sprawdziliśmy czy kasy rzeczywiście są obecne w tych miejscach oraz co ich prowadzenie oznacza dla klientów.

Przez długi czas myjnie samoobsługowe pozostawały pod stosunkowo luźnym nadzorem skarbowym. Prowadziło to do pewnych nadużyć księgowych, w tym incydentów prania pieniędzy. Dziś rząd nie pozwala już sobie na taką beztroskę i wprowadził nowe przepisy, które dotykają wszystkich, również legalnie działających przedsiębiorców w tej branży. Ci określają już funkcjonujące wymogi jako potencjalnie zabójcze dla całego rynku.

Myjnie samoobsługowe rzeczywiście już zaczęły się zamykać: w ostatnim czasie w serwisach ogłoszeniowych pojawiła się bezprecedensowa liczba używanych zestawów z rozebranych myjni. Osób prowadzących myjnie zwyczajnie nie stać na spełnienie nowych norm wymyślonych przez rząd. Te wymagają instalacji kas fiskalnych dla każdego jednego stanowiska na myjni, wliczając w to również te z odkurzaczami i opryskiem do kół. Cena jednego takiego urządzenia to średnio ok. 2000 zł netto. Po zsumowaniu robi się z tego poważny wydatek - szczególnie, gdy uwzględni się wielokrotnie podwyżki cen wody i energii w ostatnich miesiącach.

Właściciele myjni proponowali ustawodawcy kompromisowe rozwiązania, które byłyby przez nich łatwiejsze do udźwignięcia finansowo. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz przedstawiał Ministerstwu Finansów alternatywy w postaci jednej kasy fiskalnej dla wszystkich stanowisk albo rozliczanie obrotów obiektu na podstawie zużycia wody. Ministerstwo nie było jednak zainteresowanie takimi opcjami, argumentując, że klient ma otrzymać paragon na tym samym stanowisku, z którego korzysta.

Wprowadzenie pomysłu Ministerstwa Finansów w życie nie było niemniej takie łatwe choćby z tego względu, że dopiero w maju 2022 roku pojawiła się pierwsza firma, która byłaby w ogóle zapewnić kasy fiskalne spełniające wymyślone przez ustawodawców normy. Ponadto rządzący w ostatniej chwili, na 40 godzin przed planowanym ruszeniem przepisów 1 października 2022 r. zdecydowali odłożyć się w czasie termin ich wprowadzenia na 1 lutego 2023 r.

Ten niemniej również nie był dobry, jako że przypadł na sam środek zimy. Montaż kas w takich warunkach w miejscu pełnym zamarzniętej wody, soli i innych chemikaliów na pewno nie należy ani do łatwych, ani do gwarantujących długotrwałą eksploatację urządzeń.

Jak otrzymać paragon z myjni samoobsługowej? Czy dostanę fakturę?

Wobec powyższych i niewielkiej liczby firm, które są w stanie zapewnić wymagane urządzenia, nawet na dzień pisania tego tekstu 12 lutego jeszcze nie na wszystkich myjniach uświadczy się kasy fiskalne. Według naszych obserwacji duże sieci i obiekty przy stacjach benzynowych nie pozwalają sobie na wpadki, ale na terenie Polski zdarzają się jednak wypadki nie dopasowania do nowych przepisów przez prywatnych przedsiębiorców. Na niektórych z nich nałożone już zostały z tego tytułu kary sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kasa fiskalna na stanowisku myjni to tak naprawdę tylko niewielkie urządzenie przyklejone do jednej ze ścian o dość symbolicznej funkcjonalności. Nie drukują one paragonów; choć początkowo Ministerstwo Finansów oczekiwało od tych urządzeń i takiej zdolności, to ostatecznie dało się przekonać, że w takich warunkach ich wydawanie byłoby trudne i jeszcze bardziej kosztowne.

Paragon dostępny jest tylko w formie cyfrowej przez 30 sekund, i to wyłącznie po wcześniejszym wyrażeniu chęci jego otrzymania. Tę deklaruje się przez zeskanowanie kodu QR smartfonem i przejściem do stworzonego w tym celu serwisu internetowego. Można w nim uzupełnić również numer NIP firmy, co w świetle obecnych przepisów wystarczy do rozliczenia go jako kosztu w prowadzonej działalności. Finalny dokument można zapisać na telefonie w formie zdjęcia lub przesłać na swój adres email.

Możliwość tę należy rzeczywiście zaliczyć jako korzyść dla klientów. Złą wiadomość stanowią jednak wyższe koszty samodzielnego mycia auta w takich miejscach, które niechybnie będą następstwem wprowadzonych zmian - w końcu gdzieś przedsiębiorcy muszą sobie odbić wymuszone na nich dodatkowe koszty. Przynajmniej ci, którzy przetrwają. Skrócony czas działania myjni za każdą wydaną złotówkę subiektywnie dało się odczuć już dziś, a można się spodziewać, że prawdziwy wzrost cen nadejdzie, gdy konkurencja na tym rynku osłabnie i pozostaną tylko najwięksi, skonsolidowani gracze.




Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Kasy fiskalne na myjniach samoobsługowych już są. Wkrótce może przez nie nie być myjni