Portal V10  »  Aktualności  »  Co grozi za kierowanie autem po wypiciu alkoholu? Drastycznie od 2023 roku, ale już teraz nie ma co próbować

Co grozi za kierowanie autem po wypiciu alkoholu? Drastycznie od 2023 roku, ale już teraz nie ma co próbować

2022-12-25 - R. Zakrzewski     Tagi:

Święta Bożego Narodzenia to w polskich realiach czas nie tylko spotkań z rodziną, ale i wspólnego spożywania alkoholu. Problemy zaczynają się, gdy ktoś po takim wydarzeniu wraca do domu samochodem. Już teraz musi wiązać się z poważnymi konsekwencjami takiego czynu. Od roku 2023 będą one wręcz drastyczne.

 

Między 23 września a 23 października bieżącego roku na polskich drogach złapano aż 9221 pijanych kierowców. Z policyjnych statystyk wynika, że to aż o 28% więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Jazda na podwójnym gazie jest więc niestety w Polsce stosunkowo częstym zjawiskiem, a jego popularność tylko wzrasta.

 

Rząd postanowił rozprawić się z tymi statystykami w radykalny sposób. W myśl już podpisanej przez prezydenta nowelizacji przepisów prawa od grudnia 2023 roku pijanym kierowcom będą konfiskowane samochody. Pod tak ostrą karę podpadnie ten, kto:

 

  • prowadził pojazd, gdy miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi
  • powodował wypadek w stanie nietrzeźwości, to jest przy zawartości alkoholu w organizmie ponad 0,5 promila
  • dopuścił się recydywy jazdy pod wpływem alkoholu drugi raz w ciągu 24 miesięcy

 

Prywatny samochód zostanie zatrzymany przez policję a następnie zasądzony przez sąd jako przepadek na poczet skarbu państwa. W przypadku złapania pijanego kierowcy za sterami samochodu, którego nie był on właścicielem (samochody leasingowe, służbowe i wynajmowane), będzie on zobowiązany do zapłacenia nawiązki o równowartości rynkowej ceny prowadzonego pojazdu.

 

Takie przepisy będą obowiązywały już podczas Wigilii roku 2023. Póki co kierowcom w Polsce po spożyciu alkoholu nie grożą jeszcze tak dotkliwe konsekwencje, ale już te obecne są poważne. Oto one.

 

Stan po użyciu alkoholu a stan nietrzeźwości - jaka jest różnica?

 

Polskie przepisy dopuszczają u kierowcy zawartość alkoholu we krwi na poziomie do 0,2 promila. Przekroczenie tej granicy to wykroczenie, które wiąże się ze sprawą w sądzie. Prowadzenie pojazdu z ponad 0,5 promila w organizmie to już przestępstwo, które wiąże się z jeszcze poważniejszymi konsekwencjami.

 

Kierowca złapany w stanie po użyciu alkoholu, a więc gdy alkomat podczas kontroli policji wykaże między 0,2 a 0,5 promila, otrzyma 15 punktów karnych i skierowanie do sądu. Tam otrzyma on karę grzywny od 2,5 do 30 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do 3 lat. Wysokość tej kary zależy na przykład od tego, czy jazda w takim stanie nie przyczyniła się do kolizji. Jeśli wyrządziła szkody to sędzia może skierować kierowcę do aresztu.

 

Do przekroczenia poziomu 0,2 promila naprawdę nie potrzeba wiele. Dorosły mężczyzna może osiągnąć taki wynik po wypiciu dwóch kieliszków wódki i skierowaniu swoich kroków do auta.

 

Z jednej strony do osiągnięcia wyniku powyżej 0,5 promila potrzeba już znaczącej ilości alkoholu. ale z drugiej w przypadku długotrwałego spożywania mocnego alkoholu taki rezultat ukaże się na alkomacie jeszcze długo po zakręceniu butelki, nawet gdy kierowca jest już pewny swojej trzeźwości.

Takie sytuacje trzeba mieć pod kontrolą, ponieważ kontrola drogowa w takim przypadku będzie miała daleko idące konsekwencje: nadal 15 punktów karnych i sprawę karną. Podczas niej sędzia:

  • przyzna grzywnę do 30 tys. zł
  • zobowiąże do wpłaty co najmniej 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
  • zakaże prowadzenia pojazdów mechanicznych na czas od trzech lat do nawet okresu dożywotniego
  • zasądzi karę pozbawienia wolności do lat 2, przy czym jeśli kierowca wcześniej był skazany prawomocnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, możliwa kara pozbawienia wolności będzie wynosiła od 3 miesięcy do lat 5

 

Kary są więc poważne, bo i krzywda wyrządzona sobie lub innym uczestnikom ruchu ze względu na prowadzenie auta po spożyciu alkoholu może wpłynąć na całe życie. Dlatego też zarówno w Wigilię jak i przez wszystkie pozostałe dni w roku w takich przypadkach polecamy taksówkę lub podwózkę przez któregoś z trzeźwych znajomych. Swój stan trzeźwości można też sprawdzać praktycznie na każdej komendzie policji, dostępne są tam całodobowo samoobsługowe alkomaty




Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Co grozi za kierowanie autem po wypiciu alkoholu? Drastycznie od 2023 roku, ale już teraz nie ma co próbować