Portal V10  »  Prezentacje / testy  »  Audi A8 - oficjalna prezentacja modelu 2010
Nowe Audi A8 - model 2010

Audi A8 - oficjalna prezentacja modelu 2010

2010-05-03 - K. Spychalski     Tagi: Audi, Audi A8, Sedan
To najbardziej sportowy samochód w klasie luksusowej i jednocześnie wyjątkowo dystyngowana limuzyna o wysublimowanym charakterze - nowe Audi A8 ma różne oblicza. Ze swoją atletyczną bryłą i mocną linią ta luksusowa limuzyna jest najlepszym dowodem wiodącej roli Audi w dziedzinie stylistyki samochodów.

Audi A8 2010 - oficjalne video
Długość 5.137 milimetrów, rozstaw osi 2.992 milimetry, szerokość 1.949 milimetrów i wysokość 1.460 milimetrów - nowe Audi A8 ma imponujące rozmiary. Pod względem długości i szerokości znacznie przewyższa zarówno swojego poprzednika, jak i konkurentów, natomiast jego wysokość jest mniejsza niż bezpośrednich niemieckich rywali. Takie proporcje tworzą dynamiczną sylwetkę. Podobnie jak w przypadku poprzednika, Audi będzie oferować nowe A8 z wydłużoną wersją nadwozia. Stylistyka Audi zawsze fascynowała swoim nowatorstwem i pomysłowością. W nowym A8 styliści udoskonalili typowe dla tej marki elementy. W ten sposób powstał samochód o wyjątkowej osobowości - okręt flagowy, który reprezentuje markę i jej wartości na najwyższym poziomie.

Zewnętrzna forma nowego Audi A8 sprawia wrażenie wymodelowanej z jednej bryły. Linia dachu nawiązuje do coupé i ze skróconymi tylnymi słupkami nadaje sylwetce płynności. Duże płaszczyzny, które emanują elegancją i prestiżem, kontrastują z ostrymi liniami.

Audi A8 2010 - reklama
Wyjątkowa stylistyka zrealizowana przy użyciu lekkiego aluminium wymaga bezkompromisowej precyzji na wszystkich etapach produkcji - od wykonania narzędzi poprzez tłocznię i budowę nadwozia aż do lakierowania. A8 jest prekursorem wielu innowacyjnych technologii i podkreśla tę rolę nowymi, progresywnymi elementami stylistycznymi.Silny charakter: oblicze nowego A8

Oblicze świadczy o charakterze, który samochody posiadają tak samo, jak ludzie. A8 wyposażone jest w osłonę chłodnicy Singleframe. Ten charakterystyczny element marki ma teraz nową formę - bardziej plastyczną, trójwymiarową i z większą ilością detali. Z lekko ściętymi górnymi narożnikami jest idealnie wpasowany w przód nadwozia, mocne, poziome poprzeczki podkreślają szerokość auta, a chromowe aplikacje akcentują jego elegancję.Osłona chłodnicy, reflektory i wloty powietrza tworzą pełne charakteru oblicze - oblicze Audi najwyższej klasy. Duże wloty powietrza podzielone dwoma poprzeczkami z chromowanymi nakładkami podkreślają poziome linie przodu nadwozia, zakończonego od dołu eleganckim spojlerem.

Audi A8 2010 - premiera
Pokrywa silnika ma pełen napięcia kontur, jej linie w kształcie litery „V” przebiegają plastycznie w kierunku dolnej części przodu. Krawędź lekko nachodzi od góry na reflektory, co nadaje „spojrzeniu” dużą siłę wyrazu. Precyzja wykonania reflektorów i zastosowana technika czyni z nich małe dzieła sztuki.Reflektory różnią się w poszczególnych wersjach A8. Seryjnie zastosowano wydajne światła ksenonowe plus.

Jako opcja dostępne są światła Audi adaptive light z płynną regulacją zasięgu świecenia, które zawierają dynamiczne reflektory doświetlające zakręt oraz statyczny reflektor skrętu. Kamera wideo umieszczona przy lusterku wstecznym rozpoznaje jadące z przodu i nadjeżdżające z przeciwka pojazdy po ich światłach. Komputer dostosowuje płynnie do warunków otoczenia zasięg i szerokość strumienia świecenia, zapewniając zawsze jak najlepsze oświetlenie drogi.Technologicznym przełomem Audi jest połączenie w sieć modułu sterowania reflektorów z opcjonalnym MMI Navigation plus. System nawigacji odczytuje z wyprzedzeniem informacje o trasie i przekazuje je do komputera świateł.

Zobacz także: Audi A8 model 2010 - galeria »
W ten sposób na przykład światła do jazdy na autostradzie z dalekim zasięgiem są włączane już na dojeździe do autostrady. Przed skrzyżowaniami system automatycznie przełącza światła drogowe na mijania, które rzucają szerszy snop światła. W krajach takich jak Wielka Brytania reflektory przestawiają się z ruchu prawostronnego na lewostronny.Rewolucja w technice świateł: w pełni diodowe reflektory

Najnowocześniejszym rozwiązaniem w nowym A8 są jednak w pełni diodowe światła - technologia, którą Audi jako pierwszy producent samochodów na świecie wprowadziła w wyjątkowym samochodzie sportowym R8. Nadają one A8 niepowtarzalny wygląd, przede wszystkim w nocy, lecz także w dzień. Z temperaturą barwy 5.500 kelwinów ich światło jest zbliżone do światła dziennego i dlatego prawie nie męczy oczu.Światła te nie wymagają konserwacji, a ich żywotność jest obliczona na cały okres eksploatacji samochodu. Pod względem efektywności diody LED robią wrażenie niewielkim poborem energii - światła mijania zużywają zaledwie 40 W każde, jeszcze mniej, niż - i tak już bardzo efektywne - reflektory ksenonowe plus.Innowacyjna technologia w pełni diodowych reflektorów pozwoliła na wprowadzenie radykalnie zmienionej, fascynującej stylistyki. Światła mijania składają się z dziesięciu pojedynczych modułów - przebiegają przez reflektor charakterystycznym łukiem. Zaraz pod nimi, w formie kolejnego łuku, rozmieszczone są po 22 białe i żółte diody świateł do jazdy dziennej i kierunkowskazów. Wykonane w tzw. technice grubościennej wyglądają jak jednolite, ciągłe pasy świetlne. Powyżej „skrzydła” znajdują się światła drogowe.Jedna z funkcji wspomagania kierowcy automatycznie przełącza światła mijania na drogowe i odwrotnie. Kolejne wysokowydajne diody generują światła do jazdy po autostradzie i światła mijania. Własny wentylator i element chłodzący redukują temperaturę każdego zespołu świateł.

Napięta siła: widok z bokuZ boku nowe Audi A8 przedstawia obraz napiętej, napierającej do przodu siły - tak, jak biegacz napina swoje mięśnie przed startem. Pokrywa silnika i czysto wyważone proporcje między kabiną, a bryłą całego samochodu emanują atletyczną energią. W sposób typowy dla Audi dwie trzecie wysokości zajmuje pełna bryła nadwozia, jedna trzecia przypada na pas okien.Linia „barków” pociągnięta jest jedną kreską, przebiegającą od osłony chłodnicy do tyłu nadwozia. Od krawędzi reflektora poprowadzona jest ostra linia załamująca światło - typowa dla Audi linia „tornado” podkreślająca sportowy charakter i dynamikę. Dzieląc płaszczyzny przebiega ona tuż poniżej dolnej krawędzi okna, blisko nadkoli i potęguje wrażenie doskonałego przylegania A8 do drogi.Wklęsłe i wypukłe płaszczyzny poniżej linii „tornado” dają niepowtarzalną grę światła oraz cienia i wyrażają ponadczasową elegancję. Od dołu zakończone są linią „dynamik”, która przebiega ponad progami. Linia ta rozpoczyna się przed przednimi nadkolami, wznosi się ku górze, jest przerwana przez tylne nadkola i z tyłu nadwozia jeszcze raz ostro podnosi się w górę.Natomiast kontur bocznego progu, zaakcentowany masywną chromowaną listwą i dolna krawędź okna przebiegają prawie poziomo. Ta gra linii nadaje autu z boku pełen napięcia charakter. Duże koła - od 17 do 21 cali średnicy - i daleko rozciągnięte nadkola wzmacniają obraz skumulowanej energii. Podstawa słupka C opiera się daleko z tyłu na muskularnych „barkach” nadwozia; niewielka krawędź obrysowa, która elegancko włącza się w tę linię, optycznie wydłuża pokrywę bagażnika.Tył nadwozia również interpretuje w wyrafinowany sposób charakter dynamicznej luksusowej limuzyny. Krawędź obrysowa z eleganckim łukiem, mocno plastyczne płaszczyzny z grą światła i cienia tworzą trójwymiarową powierzchnię. Jako wycięcie na tablicę rejestracyjną służy obszar powyżej krawędzi zderzaka, który swoim trapezowym wykrojem już sam w sobie przejawia sportowy charakter.Otaczająca całe nadwozie linia „dynamik” i wyraźna chromowana listwa podkreślają szerokość limuzyny. Elementem znajdującym się najbliżej drogi jest dyfuzor. We wszystkich wersjach silnikowych nowego A8 układ wydechowy kończy się dwiema dużymi, okrągłymi rurami wydechowymi po obu stronach nadwozia.

72 diody w każdym zespole: tylne światła
Płaskie, szerokie światła tylne dają obraz, który - co jest typowe dla Audi - sprawia wrażenie trójwymiarowego i niepowtarzalnego. Ich poziomy układ podkreśla szerokość nadwozia. Światła są ukośnie ścięte ku środkowi, ich zewnętrzna część wbudowana jest w błotniki, wewnętrzna - w pokrywę bagażnika. Wszystkie światła tylne, z wyjątkiem światła cofania, są diodowe.W każdym zespole znajdują się 72 diody. Ze względu na niewielką przestrzeń, konstruktorzy w wielu przypadkach zdecydowali się na nowoczesną technologię, czyli Chip-on-board LED, które można z większą precyzją umieścić ciasno obok siebie.

Tylne światła pozycyjne, z których każde zużywa tylko 9 watów, tworzą kontur w kształcie trapezu sprawiający wrażenie jednolitego pasa. Jego górny segment składa się z pasa świetlnego - elementu z tworzywa sztucznego, dolna część to karbowany reflektor typu FF. Sprawia on wrażenie bardziej masywnego, aby obniżyć optycznie punkt ciężkości tyłu A8. Pod górnym segmentem świateł pozycyjnych znajduje się kierunkowskaz, tworzący szeroką, poziomą linię.We wnętrzu trapezu umieszczone jest światło stop, składające się z pięciu segmentów. Jeżeli nowe A8 ostro zahamuje, stop będzie migał z wysoką częstotliwością, aby ostrzec jadące z tyłu pojazdy; gdy limuzyna zatrzyma się, włączą się światła awaryjne.

Audi A8 będzie dostępne w dziesięciu kolorach, z których trzy są zupełną nowością. Dostępne kolory to: biały Ibis, czarny Brillant, srebrny Eis, szary Quarz, czarny Havanna, czarny Phantom, granatowy Nacht, beżowy Impala, czarny Szmaragd i szary Oolong.Audi A8 - wymiary zewnętrzne

Długość: 5 137 mm
Szerokość: 1 949 mm
Wysokość: 1 460 mm
Rozstaw osi: 2 992 mm

Wnętrze

Wnętrze nowego Audi A8 to prawdziwa przyjemność dla zmysłów. Ze swoją przestronnością, eleganckim i czystym prowadzeniem linii oraz bezkompromisową jakością tkwi głęboko w filozofii marki z czterema pierścieniami. Jest większe i jaśniejsze niż w poprzednim modelu. To nowa „lekkość”, którą można zmierzyć, lecz łatwiej poczuć. Pod względem stylistyki, ergonomii i wyposażenia Audi po raz kolejny wytycza standardy w klasie samochodów luksusowych.Głównym elementem rzucającym się w oczy jest „wrap-around” - rozpięty szeroko łuk otaczający całe wnętrze, od półki za tylną kanapą po deskę rozdzielczą.

Deska rozdzielcza jest wyjątkowo wąska i niska. Zaczyna się znacznie poniżej podstawy przedniej szyby i lekko opada w kierunku foteli. Mimo, że fotele w nowym A8 są zamontowane nisko, jak w sportowych samochodach, dzięki niskiej przedniej części nadwozia większość kierowców widzi całą długość pokrywy komory silnika. Daje to wrażenie swobody. Seryjnie kokpit pokryty jest miękką tapicerką przypominającą skórę, wykończoną precyzyjnymi szwami.Jasna, zrozumiała intuicyjnie koncepcja obsługi jest jedną z typowych zalet Audi - w A8 osiąga jeszcze wyższy poziom. Wszystkie ważne funkcje pozostały na swoich miejscach. Z lewej strony znajdują się elementy obsługowe świateł, na środku - włącznik świateł awaryjnych, otoczony listwą przycisków drugorzędnych. Punktem centralnym jest wysokiej jakości zegar cyfrowy z czarną tarczą. Poniżej listwy z przyciskami.Start na szóstej: wskaźniki

Tablica wskaźników łączy w sobie dwa duże okrągłe zegary obrotomierza i prędkościomierza. Ich czerwone wskazówki w pozycji wyjściowej ustawione są na godzinę szóstą, po uruchomieniu silnika wykonują pół obrotu i opadają z powrotem - jak w sportowych samochodach.Dzięki czarnym skalom i klasycznej, czystej grafice wystarczy krótkie spojrzenie, aby odczytać ich wskazania, podobnie jak w przypadku wskaźników temperatury cieczy chłodzącej i poziomu paliwa, znajdujących się po bokach dwóch dużych zegarów.

Seryjny system informacji kierowcy (FIS), który działa jak pełnowartościowa centrala obsługowa, ma zupełnie inny kształt. Wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości umieszczony między okrągłymi instrumentami zwiększył swoją przekątną z 5 do 7 cali. Na nim w sposób przejrzysty i zrozumiały prezentowane są funkcje nowego A8.W nagłówku ukazują się aktualne wskazówki ostrzegawcze i pomocnicze, na stałe wyświetlona jest główna lista menu z zakładkami funkcji samochodu, audio, telefonu i nawigacji. Temat wybrany przez kierowcę pojawia się w dużym oknie poniżej. Wiersz statusu na samym dole wyświetlacza pokazuje godzinę, temperaturę zewnętrzną, włączony bieg i licznik kilometrów.W obsłudze FIS przy użyciu seryjnej skórzanej kierownicy wielofunkcyjnej zastosowano wiele nowych rozwiązań. W ramionach kierownicy umieszczono tak, jak dotychczas, po dwa przyciski z walcami obrotowymi, ponadto funkcjonują dwa przełączniki kołyskowe, otoczone delikatnym chromowanym pierścieniem. Za kierownicą znajdują się typowe dla Audi dźwignie kierunkowskazu/ świateł drogowych, tempomatu i wycieraczek szyby.Na początku Audi oferuje nowe A8 z seryjną kierownicą czteroramienną i opcjonalną sportową kierownicą skórzaną z trzema ramionami. Obie mają mniejszą, bardziej sportową średnicę. Ważą tylko 3 kilogramy, z czego mniej więcej połowa przypada na poduszkę powietrzną. Szkielet kierownicy jest zrobiony z ultralekkiego magnezu.Bardzo precyzyjna elektryczna regulacja kierownicy nawet o 50 milimetrów w pionie oraz 60 milimetrów do przodu i do tyłu należy do wyposażenia seryjnego - jest połączona z funkcją Easy-Entry - przy wysiadaniu kierownica odsuwa się od fotela. Także przełączniki kołyskowe ośmiostopniowej przekładni tiptronic stanowią wyposażenie seryjne.Umieszczono je perfekcyjnie pod względem ergonomii, za ramionami kierownicy. Lewym przyciskiem zmienia się przełożenie na niższe, prawym - na wyższe. Na życzenie dostępna jest skórzana pokrywa poduszki powietrznej, ogrzewanie wieńca kierownicy oraz elementy dekoracyjne z drewna szlachetnego. Seryjnie silnik uruchamia się przyciskiem Start - Stop, kluczyk może pozostać w kieszeni.Centrala sterowania i informacji: MMI

Konsola na środkowym tunelu, optycznie wyraźnie oddzielona od tablicy rozdzielczej, tworzy oddzielną całość. Szeroka i płasko pochylona, wygląda jak perfekcyjny pod względem ergonomii pulpit sterowania z wyraźnie wydzielonymi strefami roboczymi.W poziomej tylnej strefie umieszczono nową dźwignię ośmiostopniowej przekładni tiptronic i przycisk elektromechanicznego hamulca postojowego. Na części pochyłej znajduje się pole regulacji automatycznej klimatyzacji oraz terminal systemu obsługi i multimediów MMI.

Multi Media Interface Audi od swojego debiutu w 2002 roku uznawany jest za najlepszą platformę obsługi wśród konkurencji. W nowym A8 Audi prezentuje jego nową generację, która została udoskonalona na podstawie licznych badań i analiz uwzględniających opinie klientów z całego świata.Nieużywany monitor pokładowy jest schowany w desce rozdzielczej. Widać tylko jego górną krawędź, która wygląda jak szlachetna listwa ozdobna. Po włączeniu, wysuwa się eleganckim łukiem w górę sygnalizując uruchomienie systemu. Duży monitor o przekątnej osiem cali jest ekstremalnie płaski, a jego ramy połyskują czarnym lakierem i aluminium.Podobnie jak monitor FIS, ekran jest podzielony na trzy strefy. Dwie poziome listwy info obejmują dużą powierzchnię wyświetlania, na której, przy użyciu eleganckich, sprawiających trójwymiarowe wrażenie grafik pokazywane są informacje związane z wybranym tematem. Wokół głównego menu rozmieszczono wszystkie ważne grupy tematyczne zgodnie z zasadą intuicyjnej logiki.Właściwości haptyczne: terminal obsługowy

Terminal obsługowy tworzy wyraźnie podzieloną pod względem haptycznym całość. Z lewej i prawej strony centralnego pokrętła z funkcją przycisku znajdują się cztery przyciski typu softkey, służące do poruszania się po menu. Cztery sąsiednie przyciski hardkey sterują obszarami ustawień samochodu, nawigacji, telefonu i informacji. Kolejne przyciski to menu i powrót.Obszar audio tworzy własny blok z pięcioma przyciskami i pokrętłem regulacji głośności. Jego uzupełnienie stanowi sześć stałych przycisków stacji radiowych. W wersji z systemem MMI Navigation plus jest to wirtualna płaszczyzna przycisków, tak zwane MMI touch.

Obsługa terminala MMI nie wymaga żadnego wysiłku. Dźwignia selekcyjna ośmiostopniowej przekładni tiptronic, umieszczona asymetrycznie z lewej strony na tunelu, stanowi idealne podparcie dla przegubu dłoni podczas wciskania przycisków i ustawiania pokręteł.Również w kwestii jakości wykończenia, kolejnej domeny Audi, A8 podnosi poprzeczkę w klasie luksusowej na jeszcze wyższy poziom. Materiały, ich wygląd i dotyk oraz wąskie, precyzyjne szczeliny między elementami są czynnikami, które w swoim harmonijnym połączeniu decydują o ogólnym wrażeniu.Aby osiągnąć wygląd porównywalny z wykonaniem w manufakturze, styliści zdecydowali się na połączenie materiałów najwyższej jakości. Na przykład dysze wylotów powietrza są częściowo chromowane, oparcia komfortowych foteli na tylnej stronie mają wstawki w kształcie łuku ze szlachetnego drewna, otoczonego delikatnymi chromowanymi listwami.Najważniejsze przyciski mogą na życzenie mieć powierzchnię z aluminium. W dotyku są chłodne, co jest przyjemne dla palców i świadczy o wielkiej uwadze, jaką Audi poświęca najmniejszym nawet detalom. Jednym z takich małych dzieł sztuki jest przycisk Start - Stop. Jest on podświetlony od wewnątrz, a litery wyfrezowane w metalu z największą precyzją.Staranność, jaką Audi poświęca każdemu szczegółowi A8, dotyczy także drewnianych fornirów. We wszystkich elementach przebieg słojów jest idealnie dobrany, krawędzie po maszynowym szlifowaniu wykańcza się jeszcze ręcznie. Wszystkie szwy skóry są precyzyjne - proste, równe i równoległe. Poszycie wieńca kierownicy jest zszywane ręcznie.Precyzyjnie zaprojektowane: obsługa i odgłosy

Wszystkie przełączniki, pozbawione jakichkolwiek luzów, obsługuje się z łatwością. Ich delikatne, ciche klikanie jest dźwiękiem świadczącym o technicznej perfekcji, podobnie jak głęboki dźwięk towarzyszący zamykaniu drzwi. Konstruktorzy Audi precyzyjne zdefiniowali wszystkie odgłosy oraz siły potrzebne do obsługi przełączników. Spoiny - miernik jakości w Audi - przebiegają równomiernie i są bardzo wąskie. W wielu miejscach mają tylko taką szerokość, jaka jest niezbędna ze względu na rozszerzalność cieplną materiałów i ani ułamka milimetra więcej.Liczne elementy obsługowe zachwycają błyszczącym, czarnym wykończeniem. Elementy narażone na niekorzystne czynniki pokryto nowym, utwardzanym promieniami UV lakierem, dzięki temu są ekstremalnie odporne na zadrapania.

Nowoczesna powłoka o nazwie Cerapaint chroni aluminiowe listwy na progach. Mimo grubości mniejszej niż dwie tysięczne milimetra gwarantuje doskonałą ochronę przed uszkodzeniami, zapobiega osiadaniu brudu i jest łatwa w pielęgnacji.Podobnie jak poprzednik, nowe A8 posiada niezwykle eleganckie elementy dekoracyjne na desce rozdzielczej i w górnej części drzwi. Dolne fragmenty tych elementów pokryte są czarnym, błyszczącym lakierem, górne - drewnem orzechowym o głębokim połysku. Uzupełnienie stanowią wąskie chromowane listwy.Jako opcję Audi oferuje dekoracje ze szczotkowanego aluminium i szlachetnych gatunków drewna - popielatego Vavona pochodzącego z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, beżowej brzozy lub brązowego jesionu. Szczególnie atrakcyjne jest naturalne, lekko szorstkie w dotyku drewno jesionowe z otwartymi porami.Wyrafinowana elegancja: kolory i materiały

Wnętrze nowego Audi A8 oferowane jest w pięciu podstawowych kolorach: czarnym, orzechowo-brązowym, beżowym Samt, tytanowo-czarnym i beżowym Seiden. Górna część tablicy rozdzielczej i jej otoczenie oraz krawędzie drzwi przy szybie są dostępne także w kolorze szarym i brązowym. Dla podsufitki do wyboru jest srebrny, satynowo-beżowy i śnieżno-biały kolor.Wybór pokryć siedzeń jest także duży. Seryjnie stosowane są tkaniny, opcjonalnie - skóra Valcona. Jako alternatywa oferowana jest naturalna skóra Feinnappa, wyjątkowo miękka i oddychająca dzięki swojej strukturze powierzchni. W przypadku siedzeń komfortowych tapicerka posiada stebnowania i perforowania, co nadaje im sportowy wygląd. Dla tych siedzeń Audi oferuje również kombinację skóry i Alcantary.Kolejnym, wyjątkowo atrakcyjnym materiałem jest garbowana w sposób naturalny, zachwycająco miękka skóra jelenia pokrywająca zagłówki, dźwignię zmiany biegów i środkowy podłokietnik (opcja dostępna w późniejszym terminie).

Dla indywidualistów Audi stworzyło specjalny świat stylistyki wnętrza. Audi design selection balaobraun łączy ekskluzywny brązowy kolor wnętrza ze specjalnymi aplikacjami, na przykład kontrastowymi, białymi szwami, białą podsufitką i elementami dekoracyjnymi z drewna jesionowego o otwartych porach oraz srebrnego aluminium.Oferowany jest również rozszerzony pakiet aluminium, w którym niektóre elementy w drzwiach i tablicy rozdzielczej pokryte są chromem lub aluminium - częściowo szczotkowanym, częściowo polerowanym. Krawędź bagażnika przykrywa listwa ze stali nierdzewnej. Dalsze propozycje aplikacji ze skóry i drewna oferuje program Audi Exclusive.Emocjonalne: nastrojowe oświetlenie

Po zmroku widoczny jest efekt działania kolejnego nowego rozwiązania - nastrojowego oświetlenia wnętrza. Światło generują diody sterowane elektronicznie. Oświetlenie zapala się już w momencie odblokowania drzwi A8 pilotem. Rozpoczynając od fotela kierowcy światło rozprzestrzenia się falą po wnętrzu. Gdy tylko otwarte zostaną któreś z drzwi, światło skupia się na obszarze w ich pobliżu.Nastrojowe oświetlenie oferowane jest w dwóch różnych wariantach. Już w wersji seryjnej białe diody w podsufitce, w przestrzeni wokół nóg i klamkach drzwi stanowią interesujące akcenty świetlne. Szczególnie szlachetnie wyglądają pasy świateł między uchwytami w dachu. Także lampki do makijażu i czytania oraz światła w drzwiach są diodowe. Emitowane przez diody światło jest bardzo zróżnicowane, zależnie od lokalizacji i może być matowe, chłodne, ciepłe, plastyczne lub skupione.Na życzenie nowe A8 można wyposażyć w pakiet oświetlenia inscenizującego poszczególne strefy wnętrza. W tym przypadku diody oświetlają także tunel, kieszenie w drzwiach i listwy na progach. Dzięki rozkładowi światła konsola środkowa wydaje się unosić w powietrzu. Wiele tych diod jest dwu lub trzykolorowych. Kierowca może wybrać przy użyciu MMI kolor kości słoniowej, zorzy polarnej lub rubinu i ustawić jasność dla całości lub oddzielnie dla każdej z czterech stref.

Trzy różne style pracy klimatyzacji i cztery strefy: komfortowa klimatyzacja automatyczna
Komfortowa klimatyzacja automatyczna to jedno z wielu starannie dopracowanych rozwiązań w A8. Jej pole obsługowe jest funkcjonalne, logiczne i jednocześnie eleganckie, z precyzyjnie pracującymi pokrętłami, czerwonymi i niebieskimi diodami i wyświetlaczem temperatury. Wszystkie zmiany ustawień wyświetlane są na monitorze MMI.Automatyczna klimatyzacja chłodzi, ogrzewa i wentyluje wnętrze w dwóch (opcjonalnie także w czterech) oddzielnych strefach. Oprócz tego można wybrać trzy style pracy - łagodny, średni i intensywny, przy których zmienia się nie tylko stopień nawiewu, lecz także sposób przepływu strumienia powietrza. Specjalnie na zimę do wyboru przygotowano czwarty wariant, w którym szczególnie intensywnie ogrzewana jest strefa wokół nóg. Dalsze szczegóły można skonfigurować w menu MMI „Ustawienia samochodu”.Agregat klimatyzacji uwzględnia w swojej pracy pozycję słońca, eliminuje parowanie szyby dzięki czujnikowi wilgoci i pozwala na prawie pozbawione wyczuwalnych strumieni powietrza pośrednie wentylowanie przez kratki w górnej części tablicy rozdzielczej.

Podczas postoju wykorzystywane jest ciepło silnika, aby utrzymać temperaturę we wnętrzu zaparkowanego A8. Czujnik jakości powietrza zamyka pokrywę cyrkulacji, jeżeli stwierdzi substancje szkodliwe w powietrzu napływającym z zewnętrz.Moduły wentylatorów automatycznej klimatyzacji dzięki obudowie generującej tylko minimalne drgania, elastycznym łożyskom i zoptymalizowanym wentylatorom pracują ekstremalnie cicho, a jednocześnie maksymalnie efektywnie. Centralnym elementem układu jest wewnętrzny wymiennik ciepła o konstrukcji współosiowej. Zapewnia on niskie zużycie energii przy wysokiej wydajności chłodzenia.Konsekwentne dążenie do minimalizacji masy pozwoliło na obniżenie wagi automatycznej klimatyzacji w wariancie podstawowym aż o ponad 10 procent w porównaniu z poprzednim modelem. W wersji pełnej w układzie klimatyzacji pracuje 25 silników wykonawczych.

Na życzenie Audi montuje ogrzewanie postojowe, którego obsługa jest wyjątkowo komfortowa: kierowca podaje godzinę, o której chce rozpocząć jazdę, a wszystko inne system określa sam na podstawie temperatury zewnętrznej. Dla nowego A8 do wyboru są dwa rozsuwane dachy - szklany i szklany wyposażony w baterie słoneczne. Wytwarzana przez niego energia wykorzystywana jest do zapewnienia odpowiedniej temperatury we wnętrzu samochodu podczas postoju.

Komfort najwyższej klasy: przednie fotele
Przednie fotele o zupełnie nowej konstrukcji gwarantują najwyższej klasy wygodę, doskonałe trzymanie i prowadzenia, a wysunięta górna część oparcia doskonale podpiera barki. Ich szlachetny wygląd podkreśla wyrafinowany charakter wnętrza A8.

Seryjnie fotele można regulować elektrycznie w sześciu płaszczyznach - odległość, wysokość, pochylenie siedziska, pochylenie oparcia i podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa w dwóch miejscach. Na życzenie Audi dostarcza trójstopniowe ogrzewanie siedzeń oraz funkcję pamięci połączoną z elektryczną regulacją zagłówków i wysokości pasów bezpieczeństwa.

Jeszcze więcej luksusu gwarantują fotele komfortowe. Dzięki regulacji w 11 płaszczyznach idealnie dopasowują się do sylwetki. W tym przypadku można ustawić także pochylenie górnej części oparcia, głębokość siedziska, pochylenie i wysokość zagłówka posiadającego również regulowane boczne poduszki, a także szerokość bocznych wypukłych części fotela.

Ta ostatnia funkcja jest uruchamiana pneumatycznie, podobnie jak podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa w dwóch płaszczyznach. Wszystkie fotele komfortowe posiadają funkcję pamięci. Jako opcję Audi oferuje ten wariant foteli w wersji o sportowym wyglądzie, ze stebnowaniem w romby.

Oprócz ogrzewania, można wybrać także trójstopniową wentylację z czterema małymi, odsysającymi powietrze wentylatorami. Kolejnym luksusowym dodatkiem jest pneumatyczny masaż, możliwy dzięki dziesięciu komorom powietrznym w oparciu. Kierowca i pasażer mają do wyboru pięć programów o różnej intensywności i zakresie działania - jeden z nich masuje całe plecy, inny okolice barków.

Audi znacznie zredukowało liczbę przełączników do obsługi foteli. Wszystkie najważniejsze ustawienia są nadal wybierane intuicyjnie - przyciskami z boku konsoli, przedstawiającymi kształt fotela. Oddzielny przełącznik wielofunkcyjny z obrotowym pierścieniem i cztery przyciski sterują uzupełniającymi funkcjami, na przykład szerokością boków fotela lub masażem. Duży monitor MMI wyświetla przy tym z wysoką rozdzielczością każdy krok ustawień.

Do filozofii luksusowego podróżowania Audi należy także bogata oferta schowków. W drzwiach znajdują się dwie duże kieszenie. W górnej, zamykanej klapką, zmieści się mały parasol, w dolnej, otwartej - duża butelka.

W środkowym podłokietniku umieszczono kolejny schowek, nadający się idealnie na telefon komórkowy lub iPoda. Opcjonalnie pozycja podłokietnika automatycznie podąża za ustawieniem fotela, seryjnie można ustawiać odległość i wysokość podłokietnika manualnie.

Na życzenie Audi dostarcza także wersję luksusową z dwoma oddzielnymi schowkami. Duży schowek, dwa uchwyty na okulary, zaczep do karty parkingowej, siatka w przestrzeni wokół nóg pasażera i dwa uchwyty na kubki uzupełniają zestaw schowków.

Luksus na najwyższym poziomie: tylne siedzenia

Jako duża, luksusowa limuzyna nowe A8 rozpieszcza swoich pasażerów podróżujących z tyłu. Miejsca jest tutaj pod dostatkiem - rozstaw osi zwiększył się w porównaniu z poprzednim modelem o 48 milimetrów, a pod względem odległości między siedziskiem, a dachem limuzyna ta wyprzedza innych konkurentów. Na życzenie Audi oferuje tylną kanapę z elektryczną regulacją pozycji.

Przy zewnętrznych tylnych siedzeniach można ustawiać odległość, pochylenie oparcia, kąt górnej części oparcia, wysokość zagłówka i podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Do wyposażenia należy także funkcja pamięci oraz możliwość sterowania ustawieniem prawego przedniego fotela z tylnej kanapy. Ogrzewanie siedzeń, elektryczne żaluzje na bocznych i tylnej szybie oraz czterostrefowa automatyczna klimatyzacja uzupełniają bogaty pakiet. Ponadto Audi oferuje wentylację kanapy i funkcję masażu z dwoma programami.

Siedzący z tyłu pasażerowie mają zagwarantowany doskonały komfort klimatyczny. Wyloty powietrza w przestrzeni wokół nóg, na końcu środkowego tunelu i w poszyciu słupków B dostarczają powietrze tłoczone przez nowy rozdzielacz z wbudowaną dmuchawą. Czterostrefowa automatyczna klimatyzacja posiada własny moduł indywidualnie zmieniający temperaturę i rozdział powietrza. Jej element obsługowy jest wbudowany w składany podłokietnik.

Także z tyłu kabiny pasażerskiej Audi przewidziało dużo schowków. W środkowym podłokietniku umieszczono dwa uchwyty na kubki. W drzwiach znajdują się duże kieszenie, a w schowku na tunelu można schować litrową butelkę.

Kompleksowa i przemyślana: wewnętrzna sieć samochodowa

Tylna kanapa nowego A8 jest wypełniona najnowocześniejszą techniką. W jej tylną ścianę wbudowano 15 modułów sterujących. W poprzednim modelu umieszczono je częściowo w ścianach bagażnika. Powodem zmiany lokalizacji był układ skomplikowanej sieci pokładowej. Ma ona teraz strukturę litery „H”, z poprzeczną belką w okolicy tylnej kanapy. Aby skrócić długość przewodów, tam właśnie wbudowano moduły sterujące.

Tradycyjna sieć pokładowa dużej limuzyny obejmuje nawet 1.500 pojedynczych przewodów i waży około 50 kilogramów. Audi zmniejszyło jej masę w nowym A8 o 8 kilogramów - mimo wielu nowych funkcji. Przekroje wszystkich przewodów są tak małe, jak to tylko możliwe, a główny przewód wykonano z aluminium, zamiast z miedzi.

Elektroniczny „układ nerwowy” nowego okrętu flagowego Audi jest tak kompleksowy, że wymagał nowej architektury. Dotychczas konstruktorzy, aby sprostać rosnącym potrzebom komunikacyjnym modułów sterujących, dodawali nowe segmenty magistrali danych. W nowym A8 Audi po raz pierwszy zastosowało magistralę FlexRay, która znacznie przyspiesza transmisję danych i czyni ją bardziej bezpieczną.

Szeroki i przestronny: bagażnik

Pojemność bagażnika nowego A8 wynosi 510 litrów - o 10 litrów więcej, niż w poprzednim modelu. W porównaniu z nim bagażnik ma teraz o wiele praktyczniejsze wymiary. Pod względem głębokości - 91 centymetrów - jest krótszy, ale z szerokością 104 centymetrów - najszerszy w swojej klasie. Krawędź bagażnika umieszczono nisko, tylko 69 centymetrów powyżej podłoża.

W poprzek bagażnika można ułożyć cztery torby golfowe. Mniejsze przedmioty znajdą swoje miejsce w zagłębionych bocznych schowkach zabezpieczonych siatkami. Trzy lampki, cztery chromowane zaczepy do bagażu i wysokiej jakości kedra otaczająca dno bagażnika świadczą o najwyższym standardzie. Dzięki naprężonym wstępnie sprężynom pokrywa podnosi się samoczynnie po odblokowaniu zamka.

Jako opcję Audi oferuje pakiet „bagażnik”. Obejmuje on siatkę na dnie, dwa rozkładane haczyki na torby, uchwyt na parasol i 12-woltowe gniazdo. Elektrycznie otwierana pokrywa jeszcze bardziej zwiększa komfort. Można ją otwierać przyciskami umieszczonymi w samej pokrywie, we wnętrzu samochodu i na kluczyku z pilotem. Do zamykania służy przycisk na wewnętrznej stronie pokrywy. Program dodatków oferuje elektrycznie rozkładany hak holowniczy, wannę do bagażnika i różne bagażniki dachowe.

Bezpieczeństwo

Nowe A8 jest jedną z najbezpieczniejszych limuzyn w klasie samochodów luksusowych. Chroni ono swoich pasażerów w niezwykle inteligentny sposób - dzięki nadwoziu o wysokiej wytrzymałości, adaptacyjnym systemom unieruchamiającym pasażerów i nowemu systemowi bezpieczeństwa Audi pre sense.

System ten dostępny jest w wersji seryjnej oraz w trzech wersjach rozbudowanych. Przy jego projektowaniu marka z czterema pierścieniami wykorzystała wiedzę zebraną przez AARU (Audi Accident Research Unit), która bada rzeczywiste wypadki i analizuje związane z nimi bazy danych.

W seryjnym wariancie Audi pre sense system wykorzystuje informacje czujników ESP. Jeżeli zgłoszą one stan krytyczny - poślizg lub hamowanie z pełną siłą - moduł sterowania rozpocznie ingerencję. Zależnie od sytuacji włączy światła awaryjne i zamknie okna oraz dach, poza tym za pomocą małych silników elektrycznych napręży częściowo lub całkowicie pasy bezpieczeństwa przednich foteli. Pasy zostaną zwolnione, jeżeli niebezpieczna sytuacja minie. Audi pre sense przy każdym uruchamianiu silnika napręża przednie pasy - tak delikatnie, że prawie niezauważalnie.

Rozbudowane warianty nowego systemu bezpieczeństwa noszą nazwę Audi pre sense front, Audi pre sense plus i Audi pre sense rear. Są one połączone w sieć z opcjonalnymi systemami wspomagania kierowcy Audi adaptive cruise control z funkcją Stop & Go i Audi side assist, co sprawia, że ich działanie jest bardziej zróżnicowane i skuteczniejsze, niż w przypadku podobnych systemów konkurencji.

Audi pre sense front współpracując z ACC Stop & Go zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przed najechaniem na poruszające się pojazdy. Wspiera kierowców trzystopniowo. Gdy A8 zbliża się do jadącego wolniej pojazdu, rozlegnie się najpierw gong i zapali się czerwony sygnał na desce rozdzielczej.

Jednocześnie układ hamulcowy zostanie wstępnie napełniony, a zawieszenie ze sprężynami/ amortyzatorami pneumatycznymi ustawione na sztywniejszą charakterystykę. Ostrzeżenie - co jest zgodne z filozofią Audi - ma dać impuls kierowcy do zahamowania lub ominięcia przeszkody , co często jest lepszym rozwiązaniem; w tym momencie kierowca ma jeszcze wystarczająco dużo czasu na manewr.

Jeżeli człowiek za kierownicą pozostanie bierny, nastąpi drugi stopień, tak zwane ostre ostrzeżenie, czyli ostrzegawcze, trwające około 0,5 sekundy szarpnięcie spowodowane szybkim wzrostem ciśnienia w układzie hamulcowym. Jednocześnie naprężone zostaną pasy.

Jeżeli kierowca wciśnie teraz pedał, hydrauliczne wspomaganie hamulców zapewni skuteczniejsze hamowanie, dostosowując drogę hamowania do jadącego z przodu pojazdu. Fakt, że układ jest już wstępnie napełniony, pozwala na zaoszczędzenie 0,1 do 0,2 sekundy, co przy prędkości 130 km/h daje ponad siedem metrów odległości.

Jeżeli kierowca zignoruje także ostrzegawcze szarpnięcie, aktywuje się trzeci stopień - automatyczne hamowanie, które najpierw przyhamuje nowe A8 z prędkością 3 m/s2. W tym momencie zamknięte zostaną okna i rozsuwany dach oraz włączone światła awaryjne.

Minimalizacja skutków kolizji: redukcja prędkości do 40 km/h

Jeżeli limuzyna jest wyposażona w pełną wersję Audi pre sense - w system Audi pre sense plus - dochodzi jeszcze czwarty stopień. Po automatycznym częściowym hamowaniu z prędkością 3 m/s2 przy nadal biernej postawie kierowcy nastąpi zwiększenie siły hamowania do 5 m/s2, a pasy zostaną mocno naprężone.

Ostatnia faza hamowania z maksymalną siłą rozpocznie się około pół sekundy przed zderzeniem, w momencie, w którym manewr omijania nie byłby już możliwy. Skutki nieuniknionej kolizji zostaną mocno zminimalizowane, ponieważ do momentu zderzenia A8 zredukuje prędkość do 40 km/h - znacznie bardziej, niż są w stanie przyhamować systemy konkurencyjne.

System Audi pre sense rear przeciwdziała skutkom uderzenia z tyłu. Oblicza on z wyprzedzeniem, jak poważna będzie kolizja. Także w tym przypadku zamykane są okna i napinane pasy. Jeżeli A8 jest wyposażone w fotele z funkcją pamięci, górna część oparcia i zagłówki ustawią się w pozycji podpierającej głowę tak, aby możliwe było uniknięcie urazu kręgosłupa. Ponadto pneumatyczne boki przednich foteli (opcja) zostaną wypełnione powietrzem, aby lepiej unieruchomić tułów.

Solidna ochrona: bezpieczeństwo w przypadku zderzenia

Nowe A8 posiada nadwozie, które doskonale chroni przed każdym rodzajem zderzenia. Belki podłużne w przedniej części samochodu składają się z profili wytłaczanych i elementów odlewanych wytrzymujących bardzo wysokie obciążenia. Przy zderzeniu czołowym siły rozchodzą się po czterech drogach przenoszenia sił z każdej strony samochodu.

Dwie z nich znajdują się w górnych częściach błotników, dwie pozostałe w belkach podłużnych i buforach zamontowanych przed ramą pomocniczą silnika i przedniej osi. Przejmują one i rozprowadzają siły w sposób optymalny. Taka homogeniczna struktura przodu A8 wychodzi na dobre także przeszkodzie, z którą zderzy się ta limuzyna.

Belka poprzeczna, uformowana w kształcie litery omega gwarantuje dodatkową ochronę kabinie pasażerskiej. Belka o tym kształcie jest nową konstrukcją Audi i została umieszczona na wysokości przestrzeni wokół nóg. Jej zadaniem jest odprowadzanie sił w podłogę i przednie słupki. W płycie podłogi belki poprzeczne zbiegają się pod tylną kanapą i w połączeniu ze środkowym tunelem tworzą mocny punkt węzłowy nadwozia.

We wnętrzu czuwa adaptacyjny system zapobiegania skutkom przyspieszenia ujemnego, połączony w sieć z Audi pre sense. Swoje informacje pozyskuje on od ośmiu czujników przyspieszenia i ciśnienia - po dwa w module sterującym z przodu nadwozia, w tylnych słupkach i drzwiach. Gwarantuje on doskonałą ochronę pasażerom niezależnie od ich postury, bowiem w inteligentny sposób zarządza poduszkami powietrznymi i ogranicznikami siły naprężenia pasów. Jest to szczególnie ważne dla osób o drobnej budowie ciała.

Przy szynach przednich foteli znajdują się czujniki, które rozpoznają, czy fotel jest przesunięty do przodu czy do tyłu. Ponieważ dzięki temu moduł sterujący zna w przybliżeniu pozycję pasażera, może zadbać o to, aby droga, na której tułów będzie hamowany przez pas i poduszkę powietrzną, została optymalnie wykorzystana. Dzięki pre sense skraca się ona o około 10 centymetrów, ponieważ pasy zostały już naprężone, zanim doszło do uderzenia.

Jeżeli pasażer siedzi blisko poduszki powietrznej - najczęściej jest to osoba niskiego wzrostu - po rozwinięciu część powietrza zostanie szybko spuszczona odpowiednim zaworem; poduszka powietrzna delikatniej zatrzyma głowę i klatkę piersiową.

W przypadku mocnego uderzenia lub większych pasażerów, którzy siedzą odsunięci bardziej do tyłu, zawory pozostaną dłużej zamknięte. Także ograniczniki siły naprężenia pasów dostosowują swoje działanie do sytuacji i tak regulują siłę naprężenia, aby obciążenie klatki piersiowej pozostało możliwie najmniejsze. W okolicach stóp i nóg ochronne struktury, pochłaniające energię elementy i pedały zoptymalizowane pod względem zderzenia redukują ryzyko obrażeń.

Ochrona przy uderzeniu w tył samochodu: integralny system zagłówków

Konstrukcyjne ukształtowanie siedzeń i zagłówków jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa, szczególnie przy uderzeniu w tył nadwozia. Takie wypadki zdarzają się często na czerwonym świetle, przy czym prędkość zderzenia wynosi zwykle 15 do 50 km/h. Oparcie siedzenia jest przy tym na kilka dziesiątych sekundy przyspieszane do prędkości 7 do 25 km/h. Integralny system zagłówków Audi zapobiega w tym przypadku niebezpieczeństwu urazu kręgosłupa.

W przypadku zderzenia bocznego zareagują cztery boczne poduszki powietrzne w oparciach przednich foteli i zewnętrznych miejsc siedzących tylnej kanapy. System kurtyn powietrznych chroni głowę. Rozwija się on jak zasłona z ramy dachu do krawędzi okna i obejmuje przestrzeń od przedniego do tylnego słupka. Generator gazowy wypełnia poduszki z ekstremalną prędkością.

Nowe A8 ma trójpunktowe pasy bezpieczeństwa z ogranicznikami siły napięcia na wszystkich pięciu miejscach siedzących. Dla fotelików najmłodszych pasażerów przewidziano mocowania Isofix na tylnej kanapie. Duże belki chronią kabinę pasażerską od tyłu, tylne koła przy zderzeniu opierają się o progi.

Wnęka koła zapasowego, w której schowane są komponenty techniczne, takie jak akumulator lub kompresor pneumatycznego zawieszenia, dzięki dużemu udziałowi włókna szklanego i pustym komorom z tworzywa sztucznego, stanowi sama w sobie bardzo stabilny element. Szeroki pas z aluminium dodatkowo zwiększa jej wytrzymałość.

Nowe A8 spełnia wszystkie ustawowe przepisy dotyczące zderzenia z pieszym. Specjalna pianka między przednim zderzakiem, a jego belką sprawia, że uderzenie w kolana staje się trochę łagodniejsze. Jeżeli głowa pieszego uderzyłaby w pokrywę komory silnika, blacha może mocno odkształcić się - odległość do twardych części w komorze silnika jest duża. Tak zwane „typowe zderzenie” - wypadek na parkingu, nie jest związane z dużymi kosztami: z przodu i z tyłu przed belkami podłużnymi zamontowane są specjalne aluminiowe komory, które stosunkowo łatwo wymienić.

Niewielka stłuczka przy parkowaniu na ogół nie powoduje uszkodzenia czujników, ponieważ są one wbudowane w odkształcalną powłokę zderzaków. Czujniki radarowe ACC Stop & Go i kamera systemu pomagającego obserwować drogę nocą są schowane w głębokich zagłębieniach.

Systemy wspomagające kierowcę

Także w systemach wspomagających kierowcę nowe A8 demonstruje siłę innowacyjności Audi i wprowadza szeroki zakres najnowocześniejszych rozwiązań. Regulują one odległość do jadącego z przodu pojazdu, pomagają kierowcy zmienić lub utrzymać pas ruchu i ułatwiają mu parkowanie. Rozpoznają także znaki ograniczenia prędkości, a w nocy sięgają tam, gdzie wzrok nie sięga. W porównaniu z konkurencją systemy w nowym A8 dzięki swojemu połączeniu z innymi systemami są wydajniejsze i inteligentniejsze.

Wykorzystująca radar automatyczna regulacja odległości adaptive cruise control z funkcją Stop & Go w porównaniu z poprzednim modelem została znacznie udoskonalona. Reguluje ona prędkość i odległość do jadącego z przodu pojazdu przyspieszając i zmniejszając prędkość w zakresie od 0 do 250 km/h, przy czym w określonych granicach przyhamowuje samoczynnie.

Ponieważ ACC Stop & Go współpracuje z systemem nawigacji, zna z wyprzedzeniem przebieg trasy.

Szczególnie komfortowe jest działanie tego systemu, wypróbowanego przez Audi w praktyce na ponad 600.000 kilometrów, w korkach. Przyhamowuje on nowe A8 bez współudziału kierowcy aż do zupełnego zatrzymania się mniej więcej cztery metry przed znajdującym się przed nim pojazdem.

Jeżeli postój trwa krótko, limuzyna sama ruszy. Po dłuższym postoju kierowca musi dotknąć pedału gazu lub dźwigni tempomatu. Może to zrobić także z wyprzedzeniem, gdy A8 jeszcze stoi - samochód jest wtedy gotowy do jazdy przez 15 sekund i będzie podążać za znajdującym się z przodu pojazdem, gdy tylko tamten przesunie się do przodu.

Za możliwości tego układu odpowiedzialne są w znacznym stopniu dwa czujniki radarowe umieszczone w przednich wlotach powietrza. Przy temperaturach ujemnych są automatycznie ogrzewane. Czujniki wysyłają fale radarowe na częstotliwości 76,5 gigaherców, tworzące pole o kształcie stożka o kącie 40 stopni i długości 250 metrów. Komputer wykorzystuje zebrane przez nie dane do analizy sytuacji na drodze przed samochodem i rozpoznaje poruszające się z przodu pojazdy.

Kierowca może mieć wpływ na sposób działania ACC Stop & Go, wybierając jeden z czterech stopni odległości czasowej do jadącego przed nim pojazdu i jeden z trzech stopni dynamiki regulacji. Przyspieszanie i zwalnianie następuje w sposób komfortowy; hamowanie ograniczono do 4 m/s2 - około jednej trzeciej możliwej siły hamowania, co jest odbierane subiektywnie jako wciśnięcie pedału hamulca ze średnią siłą. Sześciotłokowa pompa, serce układu hamulcowego, zwiększa ciśnienie bardzo miękko i harmonijnie.

Kompleksowe połączenie w sieć: większa wiedza

Adaptive cruise control z funkcją Stop & Go jest bardzo inteligentnym systemem dzięki kompleksowemu połączeniu w sieć. Współpracuje on ściśle z innymi systemami wspierającymi kierowcę i korzysta z informacji generowanych przez każdy z systemów. Łącznie ACC Stop & Go pobiera dane z 27 modułów sterujących i korzystając z nich analizuje w sposób ciągły całe otoczenie samochodu oraz porównuje wyniki. Dzięki temu wysokiemu poziomowi informacji może rozpoznawać skomplikowane scenariusze i z wyprzedzeniem wspierać kierowcę.

Jeżeli na przykład jadący z przodu kierowca na drodze krajowej włączy prawy kierunkowskaz i przyhamuje, ponieważ chce skręcić w boczną drogę, tradycyjny system znał tylko jedną reakcję - przyhamować tak, jak tamten pojazd, w niektórych przypadkach nawet do zupełnego zatrzymania.

Adaptive cruise control z funkcją Stop & Go w A8 wykorzystuje natomiast swoją systemową inteligencję. Wie o istnieniu skrzyżowania z danych trasy systemu nawigacji i dzięki zdjęciom video oraz „widzącemu” daleko do przodu radarowi analizuje sytuację już w momencie jej wystąpienia.

Dlatego system zachowuje się tak, jak zachowałby się kierowca: zwalnia i pozwala zbliżyć się A8 do skręcającego pojazdu. Gdy tylko kierowca rozpocznie manewr wyprzedzania i włączy lewy kierunkowskaz lub skręci kierownicą, ACC Stop & Go przesunie swój zakres pomiaru w lewo i przyspieszy - A8 szybko wyprzedzi skręcający pojazd.

Także na autostradzie ACC Stop & Go w wielu sytuacjach wykorzystuje wiedzę innych systemów, aby inteligentnie i precyzyjnie sterować samochodem.

Radarowe spojrzenie do tyłu: Audi side assist

System ułatwiający zmianę pasa - Audi side assist - rozpoczyna pracę przy prędkości 30 km/h. Dwa czujniki radarowe umieszczone z tyłu nadwozia i pracujące na częstotliwości 24 gigaherców obserwują wydarzenia za A8 w odległości do 70 metrów, a komputer analizuje zebrane przez nie dane.

Jeżeli w krytycznym obszarze porusza się inny pojazd, znajduje się w tak zwanym martwym polu lub szybko zbliża się od tyłu, aktywowany jest tak zwany stopień informacyjny - w obudowie lusterka zewnętrznego zapala się żółta dioda. Kierowca widzi ją tylko spoglądając bezpośrednio w lusterko.

Jeżeli teraz - mimo ostrzeżenia - kierowca włączy kierunkowskaz, aby zmienić pas, dioda zapali się jaśniejszym światłem i będzie migać z dużą częstotliwością. Tego sygnału - stopnia ostrzegawczego - nie sposób przeoczyć. Optyka sygnalizacji jest tak ustawiona, że praktycznie jest ona widziana tylko przez kierowcę. Jej jasność dostosowuje się do światła otoczenia a poza tym może być regulowana przy użyciu terminala MMI.

Pewniej prosto przed siebie: Audi lane assist

Kolejnym systemem wspierającym kierowcę jest Audi lane assist, który od prędkości ok. 65 km/h ostrzega przed przypadkowym opuszczeniem swojego pasa ruchu. Kamera w lusterku wewnętrznym obserwuje drogę w odległości 60 metrów, pod kątem ok. 40 stopni i dostarcza 25 zdjęć o wysokiej rozdzielczości na sekundę. Kompleksowe oprogramowanie analizuje je, rozpoznaje linie ograniczające pas ruchu i kurs, po którym A8 porusza się między nimi.

Gdy kierowca zbliży się do linii nie włączając kierunkowskazu, Audi lane assist ostrzeże go wibracjami kierownicy. Są one generowane przez silnik niewyważony umieszczony w jednym z ramion kierownicy. Ich intensywność można ustawić w trzech stopniach za pomocą MMI. Moment, w którym kierownica zacznie wibrować, również można dowolnie wybrać - zanim koło dotknie linii, dopiero po przejechaniu linii lub według oceny systemu.

W porównaniu z dotychczasową wersją Audi lane assist stało się o wiele wydajniejsze, na przykład kolorowa kamera odróżnia żółte linie na remontowanych drogach od białych. W wyjątkowo niekorzystnych okolicznościach - przy śniegu lub bardzo zabrudzonej nawierzchni - system napotyka jednak na swoje granice; w tym przypadku informuje kierowcę, że nie może prawidłowo działać.

Obok tego głównego zadania kamera Audi lane assist realizuje jeszcze inne, istotne funkcje. Dostarcza dane video dla ACC Stop & Go - może rozpoznać jadący z przodu pojazd i stwierdzić, że włączył kierunkowskaz. Obrazy z tej kamery odgrywają ważną rolę również przy ruszaniu w korkach, przy awaryjnych hamowaniach Audi pre sense front oraz płynnej regulacji zasięgu świateł.

Asystent prędkości: wskaźnik ograniczenia prędkości

Kamera w stopce lusterka pomaga całkowicie nowemu systemowi wspomagania kierowcy - wskaźnikowi ograniczenia prędkości, który zostanie wprowadzony w połowie 2010 roku. Wykrywa on znajdujące się na poboczu znaki ograniczenia prędkości i wybrane tablice dodatkowe, dotyczące na przykład mokrej nawierzchni. Rozpoznane znaki z dodatkowymi tablicami ukazują się w postaci graficznej na wyświetlaczu. Kierowcy wystarczy jedno spojrzenie, by wiedzieć, z jaką dopuszczalną prędkością może się w danej chwili poruszać.

Trzecie oko: asystent widoczności nocą

Również asystent widoczności nocą, którego można aktywować przyciskiem przy włączniku świateł, ma swoją premierę w nowym Audi A8. Jego sercem jest kamera termograficzna, umieszczona prawie niewidocznie z przodu za skrajnym lewym pierścieniem logo Audi. Kąt widzenia kamery wynosi 24 stopnie, jej okno ochronne oczyszczane jest w razie zabrudzenia, a przy niskich temperaturach - ogrzewane.

Jest to system wykorzystujący tak zwaną daleką podczerwień (FIR) - kamera reaguje na ciepło emitowane przez obiekty. Komputer zmienia informacje w obrazy czarno-białe i wyświetla je na centralnym ekranie między wskaźnikami. Obserwowany wycinek w sposób ciągły podąża za przebiegiem drogi i kursem A8.

Technologia dalekiej podczerwieni ma wiele zalet w porównaniu z konkurencyjnymi systemami bliskiej podczerwieni. W zależności od prędkości jazdy może spoglądać w przód na odległość do 300 metrów, daleko poza zasięg świateł drogowych i nie daje się oślepić reflektorami lub podobnymi źródłami światła.

Przede wszystkim jednak „koncentruje” się na najważniejszym - na ludziach i zwierzętach. Obojętne, czy dla ludzkiego oka ludzie i zwierzęta będą widoczni jako jasne czy ciemne obiekty, ze względu na swoje promieniowanie cieplne na obrazie kamery będą wyświetlane jako bardzo jasne, podczas gdy zimniejsza droga będzie ciemna.

Oprogramowanie do obróbki obrazu jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo. Potrafi ono rozpoznać osoby z odległości 100 metrów. Analizując dane wyszukuje kontury postaci ludzkich oraz jasne i okrągłe obiekty - ich głowy. Światła sygnalizacji drogowej, światła tylne pojazdów i podobne obiekty są eliminowane.

Obiekty rozpoznane jako ludzie zostają wyróżnione na wyświetlaczu przez ich zaznaczenie na żółto. Gdy system stwierdzi zagrożenie, na przykład kiedy pieszy idzie drogą w pobliżu samochodu, zarys osoby zostanie zaznaczony na wyświetlaczu czerwonym kolorem i jednocześnie rozlegnie się ostrzegawczy gong.

Audi świadomie zrezygnowało z zastosowania systemów widoczności nocnej pierwszej generacji, które jeszcze nie posiadały funkcji oznaczania pieszych. Badania wykazały, że bez tej funkcji raczej obciążały kierowcę, niż mu pomagały w krytycznych sytuacjach. Natomiast system w nowym A8 wspiera prowadzącego auto - dostosowuje sposób ostrzegania do prędkości samochodu i przebiegu drogi, nie denerwując niepotrzebnie kierowcy.

Oznakowanie, gong i kontrast obrazu można skonfigurować w MMI. Jak każdy system wspomagający kierowcę, także asystent widoczności nocnej pracuje w ramach określonych, naturalnych granic specyficznych dla danego systemu. Na przykład przy temperaturze powyżej 28 stopni Celsjusza oznaczanie osób wyłącza się.

Pomoc przy manewrowaniu: systemy ułatwiające parkowanie

Wygodzie i bezpieczeństwu przy manewrowaniu podczas parkowania może służyć jeden z dwóch systemów. System parkowania plus wykorzystuje po cztery czujniki ultradźwiękowe z przodu i z tyłu, aby akustycznie i graficznie (na wyświetlaczu MMI) sygnalizować odległość. Przednie czujniki obserwują także dla ACC Stop & Go strefę znajdującą się bezpośrednio przed pojazdem, gdy A8 porusza się w korkach.

System parkowania plus z kamerą cofania wykorzystuje wyjątkowo czułą kamerę zamontowaną w pokrywie bagażnika. Jej obiektyw „rybie oko” obserwuje otoczenie pod kątem 130 stopni. Obrazy z kamery po usunięciu zniekształceń są wyświetlane na monitorze systemu obsługi MMI, linie i pola pomocnicze wskazują optymalną drogę.

Wszystkie systemy wspierające kierowcę w nowym A8 z połączonymi czujnikami, wysoką szybkością obliczania i dużym stopniem integracji służą jednemu celowi: pomaganiu kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Nie narzucają mu się, nie pozbawiają go możliwości działania i nie ograniczają go, lecz czynią jazdę jeszcze przyjemniejszą, łatwiejszą i spokojniejszą. We wszystkich technologiach Audi w centrum uwagi znajduje się człowiek.

Systemy Infotainment

Także w dziedzinie techniki multimedialnej Audi znów podniosło poprzeczkę. Opcjonalny system MMI Navigation plus udostępnia swoje dane innym systemom, które znacznie zwiększają „inteligencję” samochodu. Kolejnym rozwiązaniem, które nie ma sobie równych, jest całkowicie nowa koncepcja obsługi z panelem dotykowym - MMI touch. Także pod względem rozwiązań telekomunikacyjnych i informacyjnych nowe A8 znacznie przewyższa konkurencję.

Nowe MMI Navigation plus reprezentuje najwyższy poziom nowoczesnej techniki. Jego centralny komputer w konsoli środkowej - jednostka główna - łączy wszystkie funkcje, w tym także napęd DVD. Właściciele A8 mogą wykorzystywać jedną trzecią 60-gigabajtowego twardego dysku jako pamięć dla plików muzycznych i zapisać nawet 4.000 utworów. Ponadto twardy dysk przechowuje dane nawigacji. Dwa procesory dbają o to, aby wszystkie aplikacje, takie jak nawigacja, obsługa głosowa, telefon i audio pracowały jednocześnie, szybko i bez zakłóceń.

Własny procesor graficzny 3D generuje trójwymiarowe obrazy z dużą rozdzielczością i dokładnością prezentacji. Mapa wyświetlana jest jako szczegółowy model terenu w 3D, wiele europejskich miast może być również prezentowanych w formie trójwymiarowej. Automatyczny zoom na życzenie przybliża najbardziej potrzebny wycinek mapy, a przy prowadzeniu do celu obok klasycznych strzałek można wybrać także nową, animowaną prezentację z wieloma szczegółowymi informacjami.

Drugi blok - jednostka radiowa - obejmuje funkcje tunera i systemu audio. Centralny interfejs łączy oba zespoły z siecią samochodową. Wszystkie podzespoły zostały skonstruowane zgodnie z surowymi specyfikacjami określonymi przez Ingolstadt. Wymagania jakościowe Audi nigdy nie uznawały kompromisów, bowiem elektronika montowana w samochodach musi znosić duże obciążenia wynikające ze zróżnicowanych temperatur i wstrząsów.

Szczegółowa wiedza z wyprzedzeniem: MMI Navigation plus

Nowe MMI Navigation plus zostało połączone w sieć z systemami wspierającymi kierowcę i z systemami bezpieczeństwa. Jego baza danych zawiera całą sieć drogową Europy z licznymi detalami. System nawigacji ocenia te dane predykcyjnie - podąża za kursem limuzyny i zawsze ją trochę wyprzedza.

Predykcyjne dane trasy przekazywane są do magistrali danych, która tworzy elektroniczny „układ nerwowy” A8. Zgodnie z opracowanym przez Audi protokołem dane są udostępniane komputerom sterującym systemem Audi adaptive cruise control z funkcją Stop & Go, reflektorami i ośmiostopniową przekładnią tiptronic. Systemy te z wyprzedzeniem i precyzyjnie dostosowują swój sposób działania do okoliczności, jakie wystąpią w najbliższym czasie.

Na autostradzie układ regulacji prędkości współpracujący z radarem może obliczać prędkość także na zakrętach. Na krętej drodze krajowej ośmiostopniowa tiptronic nie zmienia niepotrzebnie przełożenia na krótkich odcinkach prostych. A w mieście światła oświetlające skrzyżowanie zapalają się już w momencie, gdy nowe A8 zbliża się do niego, kierowca nie musi nawet włączać kierunkowskazu. To kolejny krok w dziedzinie bezpieczeństwa.

Rewolucyjna obsługa: MMI touch

Przy obsłudze MMI Navigation plus Audi podążyło nową, rewolucyjną drogą. System ten może być obsługiwany przy użyciu panelu dotykowego, jak na palmtopie. Aby wprowadzić cel podróży lub numer telefonu, wystarczy napisać litery lub cyfry palcem wskazującym prawej dłoni na dotykowym polu obsługowym. MMI touch pozwala także na przeglądanie map.

Nowa technika wprowadzania danych działa intuicyjnie i nie potrzeba czasu, by się do niej przyzwyczaić. Zupełnie inaczej niż przy ekranach dotykowych konkurencji, prawa dłoń jest idealnie prowadzona, ponieważ opiera się na dźwigni ośmiostopniowej tiptronic. Palec kreśli litery i cyfry jakby mimowolnie, kierowca nie musi go przy tym kontrolować i odrywać wzroku od drogi.

System potwierdza wprowadzone dane akustycznie, krótkim sygnałem po każdym znaku. Jeżeli kierowca zrobił błąd, wystarczy krótkie przekreślenie z prawej strony do lewej, aby skasować nieprawidłowy znak. Inaczej niż przy obsłudze głosowej, dane można wprowadzać na panelu dotykowym także podczas rozmowy lub słuchania radia.

Technologia MMI touch opiera się na bazie milionów wzorów znaków z całego świata. Może być zatem używana wszędzie - rozpoznaje także znaki pisane cyrylicą, chińskie, kantońskie, japońskie i koreańskie. Inteligentną funkcją dodatkową jest technologia Black Panel: w tym przypadku panel zmienia się w płaszczyznę obsługową, na której zapisane jest sześć dowolnie programowanych stacji radiowych.

Równolegle do MMI touch nowe A8 oferuje także zwykłą płaszczyznę obsługową Audi, z pokrętłem i przyciskami MMI. Jako opcja dostępna jest obsługa głosowa, która rozumie nie tylko pojedyncze litery, lecz całe słowa. Audi udoskonaliło ten sposób wprowadzania informacji: miejscowość i ulica mogą być wypowiedziane teraz w jednym poleceniu, także dostęp do plików muzycznych działa niezwykle komfortowo.

Pełne brzmienie: systemy nagłośnieniowe

Obok nowego MMI Navigation plus do wyboru jest cała paleta systemów HiFi i komunikacji. Seryjnie w tej luksusowej limuzynie montowany jest Audi Sound System o zbalansowanym brzmieniu, obejmujący sześciokanałowy wzmacniacz o mocy 180 W, 10 głośników, napęd DVD, który może odtwarzać także video i format MPEG4, dwa czytniki kart SD dla plików audio oraz podwójny tuner radiowy.

Sygnały odbierane przez dwie anteny są obrabiane przez cyfrowy procesor. Jeden tuner odtwarza muzykę, drugi szuka w tle stacji, które mogą być w danym momencie odbierane. Technologia ta ściąga z eteru bez zakłóceń nawet słabe nadajniki.

Jako dodatkowe elementy Audi oferuje podwójny tuner DAB do cyfrowego odbioru radiowego, również cyfrowy tuner TV i zmieniarkę DVD w schowku. Audi Music Interface z gniazdem USB i Aux-in pozwala na podłączenie przenośnego odtwarzacza lub zewnętrznego źródła video. Przenosi przy tym strukturę indeksów danego sprzętu na monitor i pozwala na obsługę przy użyciu MMI.

Jako wyposażenie dodatkowe oferowany jest Bose Surround Sound System. W tym przypadku cyfrowy wzmacniacz rozdziela ponad 600 watów przez 12 kanałów na 14 głośników (w tym subwoofer) dając naturalne, dokładnie zbalansowane brzmienie opierające się na mocnym fundamencie basów. Dzięki opatentowanemu algorytmowi system może odtwarzać także nośniki dźwięku stereo jako pięciokanałowy Surround Sound. Głośniki mają logo Bose i chromowane ramy.

Najwyższy poziom: Bang & Olufsen Advanced Sound System

Na najwyższej pozycji w ofercie znajduje się Bang & Olufsen Advanced Sound System. Zachwyca on doskonałą jakością brzmienia, wierną rozdzielczością i szerokim, zróżnicowanym spektrum częstotliwości. W połączeniu z MMI Navigation plus możliwe jest także uzyskanie funkcji Surround.

Duńscy czarodzieje dźwięku stosują opracowany przez siebie algorytm aby uzyskać odbicia, jakie występują w sali koncertowej - Advanced Sound System odtwarza muzykę jak na wspaniałej wirtualnej scenie, przed którą pasażerowie A8 siedzą na najlepszych pod względem odbioru dźwięku miejscach.

Sercem Advanced Sound System są dwa wzmacniacze o łącznej mocy 1.400 watów. Tak, jak większość komponentów infotainment w nowym A8, są one wbudowane w oparcie tylnej kanapy.

Ich cyfrowe końcówki mocy, które pracują bardzo efektywnie pod względem zużycia energii, sterują 19 kanałami 19 głośników. Elementem szczególnie interesującym pod względem optycznym są soczewki akustyczne z lewej i prawej strony kokpitu: głośniki wysokotonowe o nowej, eleganckiej stylistyce bezszelestnie wysuwają się z tablicy rozdzielczej po włączeniu systemu.

Audi i Bang & Olufsen są partnerami, którzy wytyczyli sobie takie same cele. Obie marki przykładają ogromną wagę do technologii Highend, intuicyjnej obsługi i szlachetnego, nowoczesnego wyglądu. Obie stawiają wysokie wymagania materiałom i jakości obróbki i posiadają duże kompetencje dotyczące stosowania aluminium. Bang & Olufsen stosuje ten lekki materiał w obudowach głośników.

Rozrywka na wysokim poziomie: Rear Seat Entertainment

Dla pasażerów podróżujących często na tylnych siedzeniach A8 Audi stworzyło Rear Seat Entertainment. W oparciu fotela kierowcy i pasażera zamontowane są dwa ekrany o przekątnej 10,2 cala. Ich grubość - tylko 16 milimetrów - jest rekordową wartością w tego rodzaju urządzeniach. Można je odchylać o 10 stopni. Odbiór dźwięku umożliwiają dwa zestawy słuchawek przewodowych lub Bluetooth.

Rear Seat Entertainment obejmuje oddzielny pojedynczy napęd DVD, Jukebox z twardym dyskiem, dwa porty dla kart pamięci SD i własny Audi Music Interface. Jednocześnie ma on pełny dostęp do radia, tunera TV, którego obraz jest widoczny także podczas jazdy, zmieniarki DVD, telefonu i systemu nawigacji. Do sterowania systemem służy element obsługowy MMI w tylnym podłokietniku.

Komunikacja „de luxe”: telefon i usługi online

Jako technologię pozwalającą na komfortowe przeprowadzanie rozmów telefonicznych Audi oferuje zestaw głośnomówiący Bluetooth i telefon samochodowy Bluetooth. Komórka kierowcy może pozostać w kieszeni, telefon samochodowy przez Bluetooth pobierze dane z karty i pamięci.

Wykorzystuje on antenę samochodową, co gwarantuje optymalny odbiór. Cyfrowy procesor mowy zapewnia doskonałą jakość dźwięku systemu głośnomówiącego. Dźwięk podczas rozmowy emitowany jest przez system audio samochodu, jego głośność można regulować radiem.

Na życzenie system można uzupełnić dwoma zestawami bezprzewodowych słuchawek z możliwością obsługi, pozwalającymi na dyskretne prowadzenie rozmów. Jeden z zestawów jest zamontowany z przodu, drugi w tylnej części kabiny pasażerskiej. Obaj rozmówcy mogą przekazywać sobie wzajemnie rozmowę.

Kolejną opcją jest moduł GPRS do transmisji danych, wykorzystujący wyspecjalizowane usługi Google. Ściąga on informacje i prognozy pogody z Internetu do A8 i służy do szukania specjalnych celów przy planowaniu podróży. Funkcja wyszukiwania jest uniwersalna, znajduje pojęcia takie jak „restauracja” czy „sklep obuwniczy”. Kierowcy A8 mogą zaplanować swoją podróż ze wszystkimi detalami już w domu, przy komputerze, zapisać na specjalnej strefie strony internetowej www.audi.de i rozpoczynając podróż, pobrać do systemu nawigacji.

W ciągu 2010 roku Audi rozszerzy usługi danych o moduł UMTS. Poprzez szybkie połączenie A8 będzie pobierać trójwymiarowe zdjęcia satelitarne i lotnicze z Google Earth i prezentować je jako obraz z lotu ptaka na monitorze; komputer „wyrysuje” na nich drogi. Wraz ze zdjęciami mogą być pobrane liczne dodatkowe informacje dotyczące poszczególnych punktów trasy.

W ramach kolejnego etapu rozbudowy nowe A8 nawiąże przez UMTS pełne połączenie z Internetem i limuzyna stanie się mobilnym hotspotem WLAN dla laptopa używanego w samochodzie. Ponadto możliwe będzie ściągnięcie przy użyciu WLAN muzyki z mobilnego odtwarzacza na sprzęt audio samochodu. Klient może wykorzystywać usługę GPRS, podobnie jak UMTS, na swoim telefonie komórkowym, dodatkowe opłaty lub specjalne umowy na nową transmisję danych nie będą potrzebne.

Silniki

Suwerenna moc i wzorowa efektywność - nowe A8 wchodzi na rynek z dwoma mocnymi silnikami V8, jednym benzynowym i jednym wysokoprężnym; druga jednostka wysokoprężna - sześciocylindrowa, pojawi się trochę później. Wszystkie trzy silniki zasilane są przez wtrysk bezpośredni i wszystkie zużywają go dużo mniej niż ich poprzednicy - nawet o 22 procent.

W późniejszym czasie pojawi się druga wersja silnika 3.0 TDI o mocy 150 kW (204 KM) dostępnego z napędem na koła przednie. Fascynująca jest jego wzorowa efektywność: w cyklu jazdy EU nowy silnik zużywa tylko 6,0 litrów/100 km, odpowiednio mała jest emisja CO2 wynosząca 159 gramów na km.

We wszystkich trzech jednostkach Audi zastosowało nowe technologie ze swojego Modułowego Systemu Efektywności. Jedną z nich stanowi system rekuperacji. Zawsze, gdy kierowca zdejmuje nogę z gazu albo hamuje, inteligentny układ zarządzający lekko zwiększa napięcie alternatora, doładowując w ten sposób akumulator - urządzenie o szczególnie cyklicznym sposobie pracy.

Podczas ponownego przyspieszania prąd jest z powrotem oddawany przez akumulator; silnik może dostarczać mniej mocy, aby napędzać alternator. Alternator jest w nowoczesny sposób chłodzony wodą - bardziej efektywnie niż za pomocą wentylatora elektrycznego. Uzyskana dzięki temu redukcja zużycia paliwa wynosi około 0,1 litra/100 km.

Kolejnym nowym rozwiązaniem jest innowacyjny układ zarządzania temperaturą silnika - redukuje on zużycie paliwa o około trzy procent. Wiele jazd samochodem osobowym odbywa się na trasach krótszych niż 15 kilometrów, a wtedy duże znaczenie ma inteligentny proces rozruchu i nagrzewania zimnego silnika.

W nowym A8, bezpośrednio po rozruchu zimnego silnika, elektronicznie sterowane zawory na krótki czas całkowicie odłączają silnik od układu chłodzenia; w ten sposób olej silnikowy szybko osiąga temperaturę roboczą i faza zwiększonych strat tarcia ulega znacznemu skróceniu.

Gdy tylko ciecz chłodząca osiągnie wystarczająco wysoką temperaturę, to za pośrednictwem wymiennika ciepła zaczyna podgrzewać olej ośmiostopniowej skrzyni biegów tiptronic. Własny procesor kontroluje wiele nastawników, które w każdych warunkach idealnie rozdzielają strumień ciepła między silnik, skrzynię biegów i wnętrze samochodu - w mieście i na autostradzie, latem i zimą.

Efektywność w ruchu miejskim: 3.0 TDI z systemem Start-Stop

Nowy 3.0 TDI seryjnie współpracuje z systemem Start-Stop. Kiedy samochód zatrzymuje się na czerwonym świetle lub na skrzyżowaniu i kierowca trzyma naciśnięty pedał hamulca, to sterownik wyłącza silnik. Na podjeździe lub wzniesieniu drogi układ hamulcowy podtrzymuje ciśnienie hamowania - jeżeli pochylenie nie jest większe niż dziesięć procent. Wydajny rozrusznik ponownie uruchamia silnik szybko i komfortowo, gdy tylko kierowca zwolni pedał hamulca.

System Start-Stop współpracuje z bardzo mocnym akumulatorem - działa nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Tylko we wczesnej fazie rozgrzewania silnika nie jest jeszcze aktywny, żeby olej silnikowy, ciecz chłodząca i wnętrze samochodu szybciej rozgrzały się.

Kierowca może w każdej chwili wyłączyć system Start-Stop przez naciśnięcie przycisku. W normatywnym cyklu jazdy układ redukuje zużycie paliwa o około 0,4 litra/100 km, co odpowiada ośmiu gramom CO2/km. W codziennej eksploatacji korzyść ze strategii efektywności jest jeszcze dużo większa - w ruchu miejskim dominują krótkie trasy.

Kompaktowy i mocny: 4.2 FSI

Silnik 4.2 FSI czerpie moc 273 kW (372 KM) z pojemności skokowej 4.163 cm3, a przy obrotach 3.500 1/min wytwarza swój maksymalny moment obrotowy o wartości 445 Nm. Przyspiesza A8 w ciągu 5,7 sekundy od zera do 100 km/h, a jego elektronicznie regulowana prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. W cyklu jazdy EU ten mocny silnik benzynowy zadowala się konsumpcją 9,5 litra/100 km - o 1,4 litra względnie o 13 procent mniej w porównaniu z poprzednim modelem, przy wzroście mocy o 16 kW (22 KM). Emisja CO2 wynosi tylko 219 gramów/km.

4.2 FSI jest silnikiem o długim skoku tłoka, z 90-stopniowym kątem rozwidlenia i 90-milimetrowym odstępem osi cylindrów. Dwustopniowy łańcuchowy napęd rozrządu, umieszczony na tylnej stronie silnika w sposób niezajmujący wiele miejsca, napędza cztery wałki rozrządu, które w celu idealnego napełnienia komór spalania dają się bezstopniowo przestawiać o 40 stopni obrotu wału korbowego. Czwarty, wyjątkowo cicho pracujący łańcuch odpowiada za napęd urządzeń dodatkowych.

Nowe tri-owalne, a więc minimalnie trójkątne koła łańcuchowe umożliwiły zmniejszenie sił naprężających. W ten sposób przyczyniają się one także do obniżenia tarcia wewnętrznego, jak w przypadku regulowanej pompy oleju, która zależnie od obrotów i obciążenia przełącza się między dwiema wartościami ciśnienia. Kierowca A8 może w każdej chwili sprawdzić poziom oleju na wyświetlaczu MMI.

Blok cylindrów 4.2 FSI wykonany jest z lekkiego stopu aluminium z krzemem. Gładzie są honowane przez odsłonięcie twardych kryształków krzemu z warstwy powierzchniowej. Udoskonalona obróbka i zoptymalizowane pierścienie tłokowe obniżają tarcie. Między cylindrami znajdują się mostki o szerokości zaledwie 5,5 milimetra. V8 ma nadzwyczaj lekką konstrukcję - waży jedynie 197 kilogramów. Wpływa to pozytywnie na ciężar całkowity A8 i rozdział nacisku na osie.

Jak wszystkie silniki benzynowe Audi, także V8 wykorzystuje technologię wtrysku bezpośredniego FSI. Kolektor ssący z tworzywa sztucznego jest przełączany dwustopniowo, pneumatycznie uruchamiane klapy sterują jego długością i zawirowaniem ładunku.

Do wprowadzonego i zawirowanego powietrza, nowo opracowane wtryskiwacze układu Common Rail wtryskują paliwo pod ciśnieniem 140 barów. Odparowywuje ono na ściankach komory spalania i w ten sposób je ochładza - pozwala to na stosowanie wysokiego stopnia sprężania 12,5:1, co zwiększa efektywność spalania. Bardzo nowoczesny sterownik silnika zarządza organizacją wtrysku.

Silnik V8 demonstruje piękne brzmienie i wysoką kulturę pracy w całym zakresie obrotów. Do wielu zabiegów konstrukcyjnych, za pomocą, których inżynierowie Audi jeszcze bardziej poprawili akustykę, należy tłumik drgań skrętnych, który wbudowany jest w napęd kompresora klimatyzacji.

Zminimalizowane zostały straty ciśnienia w układzie dolotowym i wylotowym silnika - od nowego dwustrumieniowego układu dolotowego w przedniej części samochodu po układ wydechowy, którego przeciwciśnienie zostało obniżone o 20 procent. Oba katalizatory znajdują się bezpośrednio za kolektorami wydechowymi, dzięki temu działają tuż po uruchomieniu silnika. Kompletny układ wydechowy waży osiem kilogramów mniej niż w poprzednim modelu - różnica ta wynika z zastosowania wysokiej jakości stali, które pozwalają na wykonanie ścianek o mniejszej grubości.

Potężna siła ciągu: 4.2 TDI

Pojemność skokowa jednostki napędowej 4.2 TDI wynosi 4.134 cm3, z niej powstaje moc 258 kW (350 KM) i okrągłe 800 Nm momentu obrotowego, który jest do dyspozycji już od 1.750 do 2.750 1/min.. Dzięki temu silnikowi nowe Audi A8 funkcjonuje jak samochód sportowy. Sprint od zera do 100 km/h trwa 5,5 sekundy, elektronicznie ograniczona prędkość maksymalna wynosi 250 km/h.

Tym bardziej imponująco wypada zużycie paliwa - 7,6 litra/100 km, co odpowiada 199 gramom CO2/km. W porównaniu z poprzednikiem jest ono niższe o 1,8 litra/100 km, czyli dokładnie o 19 procent, podczas gdy parametry wyjściowe wzrosły o 18 kW (24 KM) i 150 Nm. Audi A8 4.2 TDI jest jedynym modelem klasy luksusowej z wysokoprężnym silnikiem V8, którego emisja CO2 jest niższa niż 200 g/km.

Tak dobre wartości 4.2 TDI wynikają w pierwszym rzędzie ze zwiększonego ciśnienia wtrysku układu Common Rail. Wtryskiwacze piezoelektryczne dozują teraz paliwo z ośmiootworowych końcówek wtryskowych pod ciśnieniem 2.000 barów, ciśnienie w cylindrach wzrosło ze 160 do 180 barów.

Wał korbowy, tłoki i ich dysze natrysku oleju, głowica cylindrów, jej uszczelka oraz chłodnica oleju zostały poddane modyfikacjom, które pozwoliły na zwiększenie wytrzymałości i mocy silnika. Skrzynia korbowa z jednoczęściową ramą łożysk głównych została ponownie wykonana z wernikularnego żeliwa grafitowego, zaawansowanej odmiany żeliwa szarego. Wyjątkowo wytrzymały materiał umożliwia zmniejszenie grubości ścianek, a tym samym redukcję ciężaru.

Redukcja tarcia wewnętrznego była kolejnym ważnym zadaniem podczas prac rozwojowych nad silnikiem 4.2 TDI. Została ona osiągnięta przez zastosowanie nowych pierścieni tłokowych o zmniejszonej sprężystości, bardziej miękkich sprężyn zaworowych, zoptymalizowanych pierścieni uszczelniających wału korbowego i wałków rozrządu, dwustopniowej pompy oleju takiej jak w 4.2 FSI oraz działającej zależnie od potrzeb, elektrycznej pompy w zbiorniku paliwa, która sprawiła, że dotychczasowa mechaniczna pompa tłoczenia wstępnego w wysokociśnieniowej pompie wtryskowej stała się zbędna. Diesel wykorzystuje ten sam innowacyjny układ zarządzania temperaturą, co w silniku benzynowym.

Ciężar silnika TDI został zredukowany do 254 kilogramów. Rurki cieczy chłodzącej są teraz wykonane z aluminium zamiast ze stali; części aluminiowe - jak miska oleju, pokrywa łańcuchów rozrządu i moduł ssący stały się lżejsze. Układ Common Rail jest lżejszy o 1,2 kilograma, a układ wydechowy aż o jedenaście kilogramów.

Również dwie chłodzone wodą turbosprężarki ze zmienną geometrią kierownicy i chłodzenie powietrza doładowującego należą do nowych rozwiązań technicznych. Dzięki udoskonalonym wirnikom sprężarki potrafią one wytworzyć wysokie ciśnienie doładowania już przy niskich obrotach. Czujniki kontrolują ich pracę i dbają, aby turbosprężarki cały czas pracowały w optymalnych zakresach roboczych.

Układ recyrkulacji spalin ma zmienioną chłodnicę, która jest zaopatrywana w zimną wodę przez własny obwód chłodzenia. W ten sposób spaliny doprowadzane z powrotem do cylindrów są intensywnie chłodzone, w efekcie obniżają się temperatury w komorze spalania i dzięki temu spada emisja tlenków azotu.

A8 4.2 TDI potrafi na jednym tankowaniu pokonać odległość ponad 1.100 km. Zbiornik o pojemności 90 litrów umieszczono między tylnymi kołami - jest on kolejnym zespołem wysokiej technologii. Elementy gumowe oddzielają korpus z tworzywa sztucznego od karoserii, ścianki pośrednie tłumią hałasy przelewania paliwa. Zbiornik wyrównawczy przejmuje dodatkową objętość paliwa, która powstaje wskutek rozszerzalności cieplnej; pięć zaworów odpowiada za perfekcyjne odpowietrzanie.

Wyższy poziom efektywności: nowy 3.0 TDI

Krótko po debiucie rynkowym, do obu jednostek V8 dołączy sześciocylindrowy silnik 3.0 TDI. Jest to całkowicie nowa konstrukcja - z poprzedniego agregatu pozostały tylko 90-stopniowy kąt rozwidlenia cylindrów, 90-milimetrowa odległość osi cylindrów i pojemność skokowa 2.967 cm3. Wszystkie główne części zostały opracowane całkowicie od nowa, od bloku cylindrów przez wał korbowy i korbowody po głowice cylindrów.

Podobnie jak oba silniki ośmiocylindrowe, również diesel V6, który teraz także pracuje z ciśnieniem spalania 180 barów, stanowi połączenie znakomitych osiągów ze wzorową efektywnością. Rozwija on moc 184 kW (250 KM) i oddaje na wał korbowy 550 Nm momentu obrotowego, przy obrotach od 1.500 do 3.000 1/min - wzrost o 13 kW (17 KM) i 100 Nm.

Jednocześnie zużycie paliwa spadło o 1,9 litra - o 22 procent - do wartości 6,6 litra/ 100 km. Silnik 3.0 TDI emituje tylko 174 gramy CO2 na kilometr - także ta wartość jest zdecydowanie najlepszą w segmencie. Diesel V6 przyspiesza nowe A8 w ciągu 6,6 sekundy od zera do 100 km/h i dalej do elektronicznie ograniczonej prędkości maksymalnej 250 km/h.

Ważnym zagadnieniem podczas prac rozwojowych nad nowym silnikiem była redukcja jego ciężaru. Nowy V6 waży już tylko 194 kilogramy - całe 23 kilogramy mniej od poprzednika. W samej tylko skrzyni korbowej, tak jak w V8 TDI wykonanej z żeliwa wernikularnego, konstruktorzy zaoszczędzili sześć kilogramów, w głowicach cylindrów ubyły cztery kilogramy, a wał korbowy jest lżejszy o 2,5 kilograma. Śruby i metalowe przewody cieczy chłodzącej zostały wykonane z aluminium zamiast ze stali, a miska olejowa z magnezu i aluminium.

Nowoczesna obróbka: naświetlanie laserowe i honowanie konformowe

3.0 TDI jest nie tylko lekki, lecz wykazuje także niezwykle małe opory tarcia. Podczas jego produkcji Audi wykorzystuje dwie najnowocześniejsze technologie - naświetlanie laserowe gładzi cylindrów i honowanie konformowe. Przed mechanicznym honowaniem gładzi cylindrów do bloku silnika przykręcana jest specjalna płyta („okulary“).

Symuluje ona wstępne naprężenie, które będzie później wywierała głowica cylindrów i wprowadza minimalne odchylenia od idealnej okrągłości. Efekt ten jest uwzględniany podczas honowania - dlatego Audi może montować na tłokach pierścienie, które są węższe i wykazują mniejsze siły sprężystości.

Kolejne rozwiązania prowadzące do obniżenia tarcia znajdują się w łańcuchowym napędzie rozrządu. Wystarczają teraz dwa łańcuchy, aby napędzać cztery wałki rozrządu, wałek wyrównoważający, pompę oleju i pompę wysokociśnieniową układu Common Rail. W poprzednim silniku działały tutaj cztery łańcuchy i pasek zębaty.

Układ wtryskowy, z wtryskiwaczami piezoelektrycznymi, dzięki nowej konstrukcji pompy pracuje niezwykle efektywnie. W module zasysania powietrza znajduje się centralna klapa zawirowania. Zastępuje ona oddzielne klapy zawirowania w kanałach dolotowych, które wymuszają zawirowanie powietrza i poprawiają w ten sposób moment obrotowy przy niskich obrotach.

Podczas zasysania ładunku, dzięki pojedynczej klapie, występują małe straty ciśnienia; układ wydechowy i przewody powietrza doładowującego zostały także opracowane pod kątem najmniejszych strat przepływu. Wałek sprężarki w chłodzonej wodą turbosprężarce otrzymał nowe łożyskowanie - łożyska kulkowe o małym tarciu zapewniają spontaniczne działanie przede wszystkim od niskich obrotów.

Nowy silnik 3.0 TDI został również wyposażony w innowacyjny układ zarządzania ciepłem - w bardzo zaawansowanej wersji. Blok silnika i głowice cylindrów posiadają własne, połączone ze sobą zaworem, obiegi płynu chłodzącego. W fazie rozgrzewania silnika płyn chłodzący nie cyrkuluje w bloku cylindrów - w taki sposób olej silnikowy szybko osiąga temperaturę pracy, jednocześnie chłodnica oleju jest w tej fazie omijana przez przewód obejściowy. Również przy niewielkim obciążeniu silnika płyn chłodzący może często pozostawać w bezruchu w bloku cylindrów.

Płyn chłodzący, który przepływa przez głowice, ogrzewa wnętrze samochodu i chłodzi także chłodnicę układu recyrkulacji spalin, element o bardzo wysokiej wydajności. Nowy układ recyrkulacji spalin jest kolejnym składnikiem pakietu efektywności silnika 3.0 TDI - w poprzedniej wersji stosowana była jeszcze elektryczna pompa wody, która teraz nie jest już potrzebna.

Obok 3.0 TDI o mocy 184 kW (250 KM) Audi wprowadzi drugi wariant silnika V6 o mocy 150 kW (204 KM). Napędza on wyłącznie koła przednie i imponuje wzorową efektywnością spalania. W cyklu jazdy EU nowy silnik zużywa tylko 6,0 litrów/100 km, co odpowiada 159 gramom CO2 na km. W przygotowaniu jest również wersja o szczególnie małej emisji spalin, tzw. clean diesel, który już teraz spełnia limity mającej obowiązywać od 2014 roku normy Euro 6.

Przeniesienie napędu

Także w dziedzinie przeniesienia napędu nowe Audi A8 oferuje najwyższą suwerenność jazdy i najnowszą technikę. Wszystkie trzy silniki zjeżdżają z taśmy produkcyjnej z nową ośmiostopniową przekładnią tiptronic, która jest elektronicznie sterowana za pomocą innowacyjnej dźwigni zmiany biegów, i z permanentnym napędem na cztery koła quattro. Na życzenie Audi montuje dynamiczny sportowy mechanizm różnicowy, który w 4.2 TDI quattro stanowi wyposażenie seryjne.

Ośmiostopniowa przekładnia tiptronic to skonstruowana całkowicie od nowa skrzynia automatyczna z hydrokinetycznym przetwornikiem momentu. Jej główną zaletą jest duża całkowita rozpiętość przełożeń - między najkrótszym przełożeniem na pierwszym biegu i najdłuższym na ostatnim występuje rozpiętość 7,0 : 1. Podczas ruszania A8 przyspiesza dynamicznie, na autostradzie jedzie na obu wysokich biegach z niskimi, obniżającymi zużycie paliwa, obrotami silnika.

W porównaniu z sześciostopniową przekładnią tiptronic w poprzednim modelu, nowa skrzynia biegów redukuje zużycie paliwa o około 6 procent. Dzięki jej ośmiu przełożeniom skoki obrotów między biegami są małe, silnik cały czas pracuje w pobliżu swojego idealnego punktu eksploatacji. Zmiana biegów następuje bardzo miękko, niemal niezauważalnie dla kierowcy; charakteryzuje się spontanicznością, szybkością i płynnością - po naciśnięciu kickdown możliwa jest nawet bezpośrednia redukcja z ósmego do czwartego biegu.

Zestawy kół i elementy sterujące przełożeniami ośmiostopniowej przekładni tiptronic zostały skonstruowane niekonwencjonalnie. Dlatego potrzebuje ona trochę mniej miejsca niż rozwiązanie stosowane z najmocniejszymi silnikami w poprzednim modelu, oraz posiada mniej różnych pojedynczych części. Jak w wielu modelach Audi, mechanizm różnicowy umieszczono przed hydrokinetycznym przekładnikiem momentu - dzięki temu oś przednia jest przesunięta daleko do przodu, z korzyścią dla większej odległości osi i dobrego rozłożenia ciężaru.

Nowo opracowane, centralne łożysko skrzyni biegów z tłumieniem hydraulicznym przyczynia się do zwiększenia komfortu drgań na pokładzie nowego A8. Wspiera się ono swoim tylnym końcem na poprzecznej belce tunelu środkowego; w V8 TDI wykonana jest ona z ultralekkiego magnezu, w przypadku pozostałych silników - z aluminium.

Również w swej przedniej części przekładnia tiptronic - tak samo jak silnik - jest przymocowana do wspornika osi przedniej za pomocą dwóch łożysk hydraulicznych. Dzięki specjalnemu mocowaniu skrzyni biegów cztery łożyska tłumią szczególnie miękko na wolnych obrotach.

Wysoka sprawność: podgrzewanie skrzyni biegów

Ośmiostopniową przekładnię tiptronic charakteryzuje wysoka sprawność. Jedną z jej przyczyn jest bardzo efektywna pompa łopatkowa oleju, drugą podgrzewanie oleju po rozruchu zimnego silnika. Gdy tylko silnik wystarczająco podgrzeje płyn chłodzący, otwiera się zawór w obiegu i gorący czynnik przepływa dalej do chłodnicy oleju skrzyni biegów - obniża to straty tarcia powodowane przez zimny olej.

W koncercie efektywności dużą rolę odgrywają również sprzęgło mostkujące przekładni hydrokinetycznego i zintegrowany z nią tłumik drgań. Sprzęgło mostkujące jest podczas normalnej jazdy zamknięte, dzięki czemu łączy ono skrzynię biegów bezpośrednio z silnikiem. W niektórych warunkach jazdy pracuje z regulowanym poślizgiem - pozwala to, w połączeniu z dokładnie dopasowanym do silnika tłumikiem drgań, na bardzo niskie obroty, bez ryzyka wystąpienia wibracji.

Ponadto, kiedy A8 stoi, wewnętrzne sprzęgło odłącza skrzynię biegów od silnika, również gdy włączony jest jeszcze program jazdy D. Dzięki temu przekładnia hydrokinetyczna nie pracuje wbrew stojącej turbinie, co jest korzystniejsze energetycznie. Kiedy kierowca zwolni hamulec, sprzęgło ponownie się zamyka.

W zależności od współpracującego silnika, ośmiostopniowa tiptronic oferowana jest w lekko różniących się wersjach. Do współpracy z 3.0 TDI wyposażono ją w mały, permanentnie napełniony akumulator hydrauliczny, aby zagwarantować działanie systemu Start-Stop.

Podczas ponownego rozruchu silnika objętość oleju akumulatora - około 100 mililitrów - zostaje wtłoczona przez obciążony sprężyną tłok do elementów włączających, które są potrzebne do ruszenia z miejsca. Skrzynia biegów jest w możliwie najkrótszym czasie gotowa do pracy, o wiele szybciej, niż byłoby to możliwe bez akumulatora ciśnienia.

Dynamiczny program zmiany biegów DSP, który steruje przekładnią automatyczną, umieszczony jest w małym stalowym pudełku wewnątrz zespołu mechatroniki przekładni tiptronic. Wykorzystuje on nowy, szybki procesor. W trybie pracy D program DSP faworyzuje wysokie biegi i niskie obroty dla ekonomicznego sposobu jazdy; podczas przyspieszania w trybie sportowym S biegi zmieniane są później.

Awangardowym rozwiązaniem jest inteligentna sieć połączeń elektrycznych układu sterowania skrzyni biegów. DSP cały czas posiada dokładną wiedzę o przebiegu drogi - otrzymuje nieprzerwanie dane dostarczane przez opcjonalny system MMI nawigacja plus. Dzięki temu w swojej strategii zmiany biegów uwzględnia zbliżające się zakręty - na krętej drodze nie przełącza niepotrzebnie między biegami tam i z powrotem.

Do wybierania programów jazdy - P, R, N, D i S - służy nowo opracowana dźwignia wyboru biegów w tunelu środkowym. Ukształtowana jak manetka gazu na jachcie, stanowi wyróżniający się element w eleganckim wnętrzu limuzyny. Jej uchwyt jest pokryty skórą lub opcjonalnie drewnem; czarny lakier o wysokim połysku oraz wąskie listwy dekoracyjne to subtelne akcenty elegancji. Po lewej stronie dźwigni znajduje się, oświetlony diodami LED, wskaźnik programu jazdy; oprócz tego w zestawie wskaźników pojawia się schemat wyboru biegów, gdy kierowca naciska przycisk odblokowania dźwigni.

Dźwignia komunikuje się ze skrzynią biegów w sposób elektroniczny (shift-by-wire), brak jest dotychczasowego połączenia mechanicznego. Krótkie ruchy dźwigni do przodu i do tyłu uaktywniają zmianę biegów, po każdym z nich, sprężyście i precyzyjnie prowadzona dźwignia samoczynnie powraca do położenia środkowego. Poza tym, z jednej strony została zachowana intuicyjna logika obsługi jazdy P, R, N, D, a z drugiej krótkie drogi przełączeń wraz z jednoznacznym mechanizmem ustalającym pozycję dźwigni wprowadzają kolejny akcent sportowy.

Po unieruchomieniu silnika skrzynia biegów samoczynnie włącza blokadę parkingową, także w taki sposób ułatwiając kierowcy pracę. Ręczna zmiana biegów może również odbywać się za pomocą seryjnie dostępnych przełączników przy kierownicy.

Permanentna przewaga: napęd quattro


Permanentny napęd na cztery koła quattro wydatnie przyczynia się do przewagi, którą nowe A8 ma nad swoimi konkurentami. Odpowiada on za doskonałą trakcję i prowadzenie boczne; stanowi także podstawę dynamicznych właściwości jezdnych i bezkompromisowej stabilności jazdy we wszystkich warunkach pogodowych.

Sercem napędu quattro jest mechaniczny, działający w pełni bezzwłocznie, centralny mechanizm różnicowy, który rozdziela siły napędowe na obie osie. Podczas asymetryczno-dynamicznego rozdziału podstawowego 60 procent momentu przepływa do mechanizmu różnicowego osi tylnej i 40 procent do mechanizmu różnicowego osi przedniej - to sportowa charakterystyka. W razie potrzeby centralny mechanizm różnicowy błyskawicznie kieruje większą część momentu napędowego do osi, która dysponuje lepszą przyczepnością - do 80 procent może być rozdzielone na tył, a maksymalnie 60 procent na przód.

Także w przypadku wału Kardana obowiązuje zasada konstrukcji lekkiej. Do połączenia z centralnym mechanizmem różnicowym służy ryglowanie z połączeniem zaciskowym. W porównaniu z tradycyjnym śrubowym połączeniem kołnierzowym, rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić 1,3 kilograma ciężaru, a ponadto zapewnia równomierne przenoszenie momentu obrotowego i wysoką sztywność.

Od przedniego końca centralnego mechanizmu różnicowego, wzdłuż prawej strony ośmiostopniowej przekładni tiptronic, aż do mechanizmu różnicowego przedniej osi biegnie wał pośredni. Jest on zamontowany lekko ukośnie i dlatego posiada wyjątkowo starannie wykonane zazębienie. Także w przypadku półosi napędowych przedniej osi, inżynierowie Audi zredukowali ciężar i tarcie wewnętrzne.

Przez zakręty jak po szynach: sportowy mechanizm różnicowy

Obudowa mechanizmu różnicowego osi tylnej i rama, która łączy ją ze wspornikiem osi tylnej, są odlane z aluminium. Opcjonalnie Audi oferuje innowacyjny, sportowy mechanizm różnicowy, który rozdziela siły napędowe bezstopniowo, w sposób zmienny, między koła tylne. W 4.2 TDI quattro, z uwagi na przenoszenie dużego momentu, sportowy mechanizm różnicowy został specjalnie wzmocniony i należy do wyposażenia seryjnego.

Za pomocą aktywnego sportowego mechanizmu różnicowego, Audi podnosi dynamikę jazdy i trakcję permanentnego napędu na cztery koła quattro do poziomu, jaki dotychczas nie był osiągalny w klasie aut luksusowych. Dzięki niemu samochód podczas szybkiego pokonywania zakrętów zachowuje się sportowo neutralnie, w momencie skręcenia kierownicą reaguje bardziej bezpośrednio i dodatkowo jest stabilizowany podczas zmian siły napędowej. Oprócz zdecydowanie większej radości jazdy możliwe są większe przyśpieszenia poprzeczne na zakrętach. Wyraźnej redukcji ulega siła używana przez kierowcę podczas skręcania.

Podstawę rozdziału momentu napędowego stanowi innowacyjna konstrukcja tylnego mostu. Klasyczny mechanizm różnicowy został tutaj rozszerzony o przekładnie przyspieszające, po jednej z jego prawej i lewej strony, z których każda składa się z dwóch stopni zazębienia kół pierścieniowych.

Elektrohydrauliczny element wykonawczy uruchamia pracujące w kąpieli olejowej sprzęgło wielopłytkowe, które łączy koła pierścieniowe. Po włączeniu sprzęgła koło napędzane zostaje przyspieszone przez przekładnię przyspieszającą o maksymalnie dziesięć procent i otrzymuje w ten sposób dodatkowy moment napędowy. Jest on odbierany przeciwległemu kołu przez mechanizm różnicowy. W taki sposób prawie cały moment obrotowy może przepływać do jednego koła, możliwa jest różnica do 1.800 Nm.

Podczas skręcania lub przyśpieszania na zakręcie kieruje on przeważającą część siły napędowej do koła zewnętrznego względem zakrętu - w ten sposób nowe A8 jest dociskane do wewnętrznej strony zakrętu. System przeciwdziała każdej tendencji do nadsterowności lub podsterowności już w jej zarodku. Dzięki krótkiemu czasowi reakcji, mniejszemu niż 100 milisekund, pracuje jeszcze szybciej niż system stabilizacji ESP; działa tak samo skutecznie podczas przyspieszania jak podczas hamowania silnikiem i jest aktywny nawet bez obciążenia.

Podstawę skuteczności i szybkości reakcji sportowego mechanizmu różnicowego stanowi optymalnie do siebie dopasowane współdziałanie oprogramowania, elektroniki i mechaniki.

Dla uzyskania typowych dla marki właściwości jezdnych, inżynierowie Audi opracowali oprogramowanie sterujące we własnym zakresie. Za pomocą wartości kąta skrętu kierownicy, kąta obrotu wokół osi pionowej, przyspieszenia poprzecznego, prędkości jazdy i innych informacji, komputer sterujący błyskawicznie, ciągle od nowa wylicza idealny rozdział sił dla każdych warunków jazdy.

Sportowy mechanizm różnicowy jest zintegrowany z systemem dynamiki jazdy Audi drive select, kierowca może dopasować jego sposób pracy do swoich indywidualnych życzeń. Tryb „comfort“ nadaje priorytet bezpieczeństwu jazdy i stabilności ruchu. Tryb „auto“ stanowi zrównoważoną charakterystykę działania, a w trybie „dynamic“ sportowy mechanizm różnicowy działa szczególnie dynamicznie podczas jazdy na zakręcie i pokonywania naprzemiennych zakrętów.

Podwozie

Nowe Audi A8 jest najbardziej sportową limuzyną w klasie aut luksusowych - duży w tym udział posiada podwozie. Stanowi ono połączenie bezkompromisowej precyzji z wysoką dynamiką, niezachwianą stabilnością i doskonałym komfortem toczenia. Zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension włącznie z regulowanym tłumieniem amortyzatorów i system dynamiki jazdy Audi drive select stanowią wyposażenie seryjne, opcjonalnie Audi oferuje dynamiczny układ kierowniczy.

Nowe A8 nawet stojąc prezentuje swoje najważniejsze cechy charakterystyczne: szeroki rozstaw kół, duże koła i duży rozstaw osi podkreślają zdecydowanie sportową sylwetkę. Podczas jazdy ta duża limuzyna fascynuje swoją dynamiką i zwinnością. A8 skręca spontanicznie i ochoczo, w obszarze granicznym zachowuje się prawie neutralnie i czterema napędzanymi kołami łatwo znajduje dobrą przyczepność przy wyjściu z zakrętu.

Przesunięta do przodu: oś przednia

W porównaniu z poprzednim modelem inżynierowie Audi przesunęli pięciowahaczową oś przednią o 145 milimetrów do przodu. Efektem jest dobrze zrównoważony rozdział ciężaru samochodu między oś przednią i tylną; tylny mechanizm różnicowy tylnej osi w napędzie quattro i umiejscowiony w bagażniku akumulator wspomagają zrównoważenie ciężaru. Dzięki 1.644 milimetrowemu rozstawowi kół przednich nowe Audi wyraźnie przewyższa swoich konkurentów.

Wspornik mocowania silnika i osi przedniej, wykonany ze stali o wysokiej wytrzymałości i usztywniony za pomocą belek skrzyżowanych w kształcie X, tworzy podstawę zawieszenia kół przednich. Sztywno przykręcony do przedniej części samochodu tworzy jedną całość z karoserią - wysoka sztywność umożliwia bezzwłoczne przekazywanie sił kierowania do kół.

Również zintegrowany z karoserią kozioł łożyskujący, do którego mocowane są górne wahacze, oraz zwrotnica są wykonane z aluminium; specjalny proces odlewania daje zwrotnicy najwyższą wytrzymałość przy małym ciężarze. Jednoczęściowa belka poprzeczna z odlewu ciśnieniowego, połączona w siedmiu punktach z karoserią, jeszcze bardziej zwiększa sztywność przodu samochodu.

Oś przednia składa się z pięciu wahaczy przypadających na jedno koło - dwa wahacze poprzeczne umieszczono w górnej płaszczyźnie, po jednym wahaczu nośnym i prowadzącym oraz drążek kierowniczy znajdują się w płaszczyźnie dolnej.

Wszystkie wahacze są wykonane jako aluminiowe elementy kute, co jest gwarancją małych mas nieresorowanych, niezwykle precyzyjnego prowadzenia kół i bardzo bezpiecznego zachowania się w razie wypadku. Wykonany z rury o wysokiej wytrzymałości stabilizator również przyczynia się do zmniejszenia ciężaru.

Pięciowahaczowa oś przednia może przejmować oddzielnie siły wzdłużne i poprzeczne, które działają na nią podczas jazdy. W kierunku poprzecznym jej łożyska są sztywne, co sprzyja sportowej precyzji. W kierunku wzdłużnym łożyska reagują natomiast sprężyście miękko - tak spotykają się dynamika sportowej limuzyny i komfort klasy luksusowej.

Kinematyka osi przedniej posiada duże zalety. Umożliwia takie zaprojektowanie kąta pochylenia i kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, które dokładnie centrują układ kierowniczy podczas jazdy na wprost i gwarantuje w ten sposób precyzyjne czucie kierownicy wokół położenia środkowego przekładni. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu wahaczy, siły napędowe i siły zakłócające mogą działać tylko na bardzo krótkim ramieniu, kierowca nie odczuwa ich na kole kierownicy.

Precyzyjnie działający: układ kierowniczy

Również układ kierowniczy został w porównaniu z poprzednim modelem gruntownie przekonstruowany. Przekładnia kierownicza, mocowana poprzednio do podłogi rynny podszybia, jest teraz umieszczona nisko i zdecydowanie z przodu, na ramie pomocniczej, poniżej i przed środkiem koła.

Impuls z kierownicy doprowadzano do kół przez drążki kierownicze w sposób bardzo bezpośredni; reakcja kół jest spontaniczna, zoptymalizowane tarciowo końcówki drążków kierowniczych zwiększają ich precyzję. Łożysko koła, również opracowane specjalnie pod kątem zmniejszenia tarcia, posiada dużą średnicę 102 mm; zmniejsza ona obciążenie jednostkowe i zwiększa tym samym jego żywotność.

Kolumna kierownicy jest przykręcona, w sposób wykluczający jej obrócenie, do tak zwanego modułowego wspornika poprzecznego poniżej ramy szyby i do kozła łożyskowego ściany grodziowej. Podczas zderzenia czołowego pochłania ona energię; wał teleskopowy przeciwdziała jej wchodzeniu do wnętrza samochodu. Kolumna kierownicy została zoptymalizowana pod względem częstotliwości drgań własnych.

W przypadku przekładni kierowniczej chodzi o konstrukcję zębatkową z obudową wykonaną z lekkiego ciśnieniowego odlewu aluminium. Dzięki przełożeniu 16,1 : 1 układ kierowniczy pracuje sportowo-bezpośrednio, w każdej sytuacji przekazuje on precyzyjną, jednoznaczną reakcję zwrotną od nawierzchni drogi. Regulowana pompa łopatkowa zaopatruje układ w energię hydrauliczną - w przeciwieństwie do konwencjonalnych pomp wspomagania, które przetłaczają wewnętrznie duże objętości strumienia, tłoczy ona tylko taką ilość oleju, jaka jest wymagana w aktualnym stanie roboczym. W ten sposób obniża zużycie paliwa nowego Audi A8 o 0,1 litra/ 100 km.

Wszystkie wersje A8 opuszczają taśmę produkcyjną z układem servotronic - układ kierowniczy dopasowuje swoje wspomaganie do prędkości jazdy. W każdej sytuacji pracuje precyzyjnie i przekazuje jednoznaczną reakcję drogi.

Dynamika i komfort: oś tylna

Oś tylna nowego Audi A8 - rozstaw kół: 1.635 milimetrów - została w istotnych punktach znacznie zmodyfikowana. Skonstruowana w oparciu o koncepcję korygujących zbieżność wahaczy trapezowych, łączy zwartą budowę z przemyślanymi właściwościami jezdnymi i komfortem. Cała kinematyka mocno ogranicza kiwanie wzdłużne podczas hamowania i przyspieszania, co zwiększa także sportową dynamikę.

Kolumny resorująco-amortyzujące nie są oparte jak w poprzednim modelu na górnych wahaczach poprzecznych, lecz bezpośrednio na wspornikach kół. Pozwoliło to na zwiększenie o 30 procent przełożenia amortyzatorów - amortyzatory reagują bardziej precyzyjnie; ponadto konstruktorzy opracowali pracujące bardziej komfortowo łożyska ramy pomocniczej. Elastyczne łożyska łączą wahacze kół z ramą pomocniczą - dzięki swoim mieszankom gumowym o dużej zdolności tłumienia, w istotny sposób przyczyniają się do połączenia komfortu z dynamiką jazdy.

Również w przypadku osi tylnej inżynierom działu rozwojowego udało się utrzymać możliwie najmniejsze masy nieresorowane. Oba, wykonane jako pusty profil, wahacze trapezowe są odlane z utwardzanego dyspersyjnie aluminium, wsporniki kół powstają w procesie kokilowego odlewania aluminium.

W przypadku górnych wahaczy poprzecznych i drążków zbieżności chodzi o elementy odkuwane z aluminium. Dzięki dużej sztywności gwarantują one, że zbieżność i pochylenie kół tylko niewiele zmieniają się pod wpływem sił dynamicznych działających na koła. Stabilizator, również tutaj rurowy, stanowi połączenie wysokiej sztywności z małym ciężarem.

Wspornik osi o dużej sztywności zginania i skręcania został wykonany z dwóch rur podłużnych i dwóch poprzecznych ze stali o zwiększonej wytrzymałości, które powstają w procesie formowania pod bardzo wysokim ciśnieniem wody. Cztery łożyska hydrauliczne łączą wspornik z karoserią. Ze względu na sportową dynamikę jazdy posiadają niezwykle dużą sztywność w kierunku poprzecznym, a dla zapewnienia dobrego komfortu są miękkie w kierunku pionowym i wzdłużnym.

Fascynujący wymiar radości jazdy: Audi drive selekt

System dynamiki jazdy Audi drive select udostępnia nowemu A8 szeroki zakres fascynujących właściwości jezdnych - od bardzo komfortowych do sportowo-sprężystych. W konfiguracji seryjnej łączy on adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne, silnik, ośmiostopniową przekładnię tiptronic, układ wspomagania servotronic oraz podstawową wersję układu Audi pre sense.

System ingeruje w charakterystyki pracy sprężyn powietrznych, amortyzatorów i pedału przyspieszenia, wpływa na obroty, przy których zmieniane są biegi, na siłę wspomagania układu kierowniczego i na moment wyzwolenia, działających w sposób odwracalny, napinaczy pasów bezpieczeństwa.

Za pośrednictwem menu ustawień samochodu w MMI, kierowca może w każdej chwili zmieniać charakterystyki działania składników systemu, wybierając między trybami pracy „comfort“, „auto“ i „dynamic“. Każde przełączenie jest wyraźnie odczuwalne, jednak wcale nieirytujące dla kierowcy. Ponadto, z wielu możliwych ustawień można, w sensownych granicach, skomponować tryb pracy „individual“, który odpowiada osobistym preferencjom.

Audi drive select prezentuje się w nowym A8 nadzwyczaj wszechstronnie. Klienci mogą zamówić jeszcze dodatkowe komponenty z obszarów dynamiki jazdy i oświetlenia - sportowy mechanizm różnicowy, który w sposób zmienny rozdziela moment napędowy między koła osi tylnej oraz dynamiczny układ kierowniczy.

Zmienne przełożenie: dynamiczny układ kierowniczy

Dynamiczny układ kierowniczy jest przykładem najnowocześniejszej technologii: zmienia przełożenie układu kierowniczego o blisko 100 procent, w zależności od prędkości jazdy i wybranego ustawienia systemu Audi drive select.

Centralną część układu stanowi umieszczona w kolumnie kierownicy przekładnia sumująca napędzana silnikiem elektrycznym - tak zwana przekładnia falowa, która pierwotnie została zaprojektowana do zastosowana w robotyce i podróżach kosmicznych. Posiada ona zwartą i lekką konstrukcję, pracuje bezluzowo, precyzyjnie i z małym współczynnikiem tarcia. Przekładnia może przenosić ogromne momenty obrotowe i osiąga wysoką sprawność.

Przy niskich prędkościach jazdy - w ruchu miejskim i podczas manewrów parkowania - układ kierowniczy działa wyjątkowo bezpośrednio. Duża jest wtedy także siła wspomagania; manewry parkowania są dziecinnie łatwe. Wraz ze wzrostem prędkości jazdy bezpośredniość działania i siła wspomagania ulegają zmniejszeniu, a przy dużej prędkości autostradowej, znacznie mniej bezpośrednie przełożenie i mała siła wspomagania zapewniają niewzruszoną stabilność kierunkową.

W dziedzinie sportowych właściwości jezdnych i bezpieczeństwa jazdy, dynamiczny układ kierowniczy ściśle współpracuje z systemem stabilizacji toru jazdy ESP. W razie potrzeby, układ wykonuje lekkie korekty kąta skrętu kół w przeciwną stronę - jego niewielkie ingerencje, najczęściej niezauważalne przez kierowcę, w większości sytuacji redukują podsterowność, podobnie jak nadsterowność spowodowaną zmianą sił napędowych.

Podczas hamowania na nawierzchniach o różnych współczynnikach tarcia, system przychodzi z pomocą poprzez celowe, stabilizujące zmiany kąta skrętu kół, aby w ten sposób zminimalizować znoszenie samochodu, drogę hamowania i potrzebę kontrowania kierownicą przez kierowcę.

Dynamiczny układ kierowniczy potrzebuje mniej czasu na wykonanie korekty kąta skrętu kół, niż układ hamulcowy do wytworzenia ciśnienia w zaciskach hamulcowych. W wielu sytuacjach wykonuje on zasadniczą pracę, interwencje hamulca stają się zbędne albo służą już tylko wytłumieniu, które zmniejsza prędkość jazdy. Przede wszystkim przy wyższych prędkościach jazdy i na luźnym podłożu, takim jak śnieg, korzystne działanie układu dla bezpieczeństwa i dynamiki jazdy jest wyraźnie odczuwalne.

Sportowe i bardzo komfortowe: adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne A8 wyjeżdża z fabryki z seryjnie montowanym, bardzo komfortowym i równocześnie sportowym adaptacyjnym zawieszeniem pneumatycznym - zintegrowane z systemem Audi drive select, stanowi ono kombinację bardzo nowoczesnych sprężyn powietrznych z regulowanymi amortyzatorami. Podnosi komfort toczenia kół na wyższy poziom - nowe A8 reaguje elastycznie i suwerennie na nierównościach każdego rodzaju.

Układ zaopatrywania w powietrze adaptacyjnego zawieszenia pneumatycznego umieszczony jest w tylnej części podwozia A8. Wyjątkowo cicho pracujący kompresor wytwarza ciśnienie 18 barów i napełnia 5,8 - litrowy, cylindryczny zasobnik ciśnienia z aluminium. Regulacja ze zbiornika ciśnienia znacznie przyspiesza procesy regulacji poziomu nadwozia.

Wiele dokonanych usprawnień podniosło komfort jazdy: zwiększona objętość powietrza kolumn resorujących umożliwia, teraz także bez dodatkowego zbiornika, miękką charakterystykę pracy i precyzyjne reagowanie już na małych nierównościach.

Inżynierowie Audi samodzielnie opracowali algorytmy programu regulacji amortyzatorów. Za pomocą systemu Audi drive select kierowca może wybierać spośród czterech trybów pracy. Tryb „auto“ oferuje zrównoważoną charakterystykę tłumienia; w programie „comfort“ amortyzatory pracują bardzo miękko. W obu przypadkach karoseria jest od początku jazdy ustawiona na poziomie normalnym.

W trybie „auto“ nadwozie jest obniżane o 20 milimetrów, gdy tylko A8 przez co najmniej pół minuty jedzie szybciej niż 120 km/h - zwiększa to stabilność jazdy i obniża opór powietrza, a dzięki temu zużycie paliwa. W programie „comfort“ nadwozie nie zmienia swojego położenia. Natomiast w trybie pracy „dynamic“ karoseria jest od początku ustawiona o 10 milimetrów niżej, przy progowej prędkości przełączenia obniża swój poziom o kolejne 10 milimetrów.

W czwartym trybie pracy „lift“ prześwit samochodu zostaje zwiększony o 25 mm w stosunku do poziomu normalnego, aby pokonywać mniejsze przeszkody, jak na przykład niewygodne rampy. Ten tryb pracy działa do 80 km/h i przy prędkości powyżej 100 km/h samochód obniża się automatycznie z powrotem do ostatnio wybranego trybu.

Adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne służy także jako zaawansowany technicznie układ regulacji poziomu nadwozia - utrzymuje on poziom karoserii stale na idealnej wysokości. Komfort jazdy jest niezależny od obciążenia ładunkiem. Opcjonalnie Audi A8 może być wyposażone w zawieszenie o zdecydowanie dynamicznej charakterystyce - adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne w wersji sport ustawia poziom normalny karoserii o 10 milimetrów niżej niż w wersji podstawowej.

W regulowanych amortyzatorach dwururowych, które znajdują się wewnątrz sprężyn powietrznych, tarcie zostało zredukowane o około 10 procent. Elementy tłumiące CDC (continuous damping control) to hydrauliczne amortyzatory dwururowe, które posiadają regulowane, wewnętrzne zawory. Obsługiwany przez złożony układ czujnikowy, komputer sterujący zmienia ich sposób pracy w zależności od stanu drogi, stylu jazdy i trybu ustawionego w systemie dynamiki jazdy Audi drive select.

System reaguje w milisekundowym takcie, przez zmianę prądu sterującego zaworów tłumiących w amortyzatorach, dla każdego koła oddzielnie i praktycznie bezzwłocznie. Podczas szybkiej jazdy na zakręcie procesor zmniejsza przechyły boczne karoserii, zwiększając w tym celu siły tłumiące dla wybranych kół. Podczas hamowania przeciwdziała on kołysaniom wzdłużnym przez błyskawiczne usztywnienie, co skraca drogę hamowania; również działanie systemu stabilizacji toru jazdy ESP jest skutecznie wspomagane przez amortyzatory.

Stabilne i mocne: hamulce kół

Duża moc silnika wymaga wydajnego hamowania - nowe A8 posiada mocny i stabilny temperaturowo układ hamulcowy o najwyższej wydajności. Jego konstrukcja została konsekwentnie opracowana pod kątem dobrej zdolności odprowadzania ciepła i małego ciężaru.

Na osi przedniej i na osi tylnej znajdują się wentylowane od wewnątrz tarcze hamulcowe. Na osi przedniej nowego A8 zastosowano tarcze hamulcowe o wymiarach 356x34, 380x36 oraz 400x38 milimetrów. Trzpienie ze stali wysokiej jakości łączą pierścienie cierne, które są wykonane z nowo opracowanego żeliwa o wysokiej wytrzymałości, z lekkimi piastami z aluminium - rozwiązanie pochodzące z samochodów sportowych, które jest nowe w klasie aut luksusowych.

Zależnie od wielkości tarczy zmniejszony został jej ciężar, a tym samym masy nieresorowane, o nawet do 4,5 kilograma na koło. Ponadto trzpienie zapobiegają przepływowi wysokiej temperatury do piast hamulcowych. Eleganckie trzpienie są widoczne dla obserwatora, gdy A8 stoi na drodze.

Również na osi tylnej A8 pracują duże, wentylowane od wewnątrz tarcze hamulcowe. W zależności od zamontowanego silnika, mają one średnicę 330 względnie 356 milimetrów. Integralną część zacisków hamulcowych stanowi elektromechaniczny hamulec postojowy, pracuje on cicho i ma lekką konstrukcję.

Pewny i dynamiczny: system ESP

Do sportowych właściwości jezdnych, jakie oferuje nowe Audi A8, przyczynia się także ESP. System stabilizacji toru jazdy pracuje w oparciu o bardzo wydajną pompę sześciotłoczkową. Bardzo dynamicznie wytwarza ciśnienie hamowania, reguluje je precyzyjnie i komfortowo - bez szarpań i odczuwalnych drgań. W przypadku wzmacniacza siły hamowania ciężar został zmniejszony o 30 procent w porównaniu z poprzednim modelem.

ESP oferuje drugi stopień działania - tryb sportowy. W tym przypadku ingerencja silnika jest w znacznym stopniu wyłączona, a hamulców lekko osłabiona - w ten sposób doświadczony kierowca A8 może bardzo dynamicznie pokonywać kręte drogi. Ponadto ESP oferuje jeszcze inne funkcje. Na przykład stabilizuje przyczepę, której grożą niebezpieczne ruchy wahadłowe, poprzez naprzemienne hamowanie kół A8 przeciwfazowo do drgań. Regulacja ta odbywa się w trzech stopniach, zależnie od tego, jak krytyczna jest sytuacja.

System stabilizacji toru jazdy intensywnie współpracuje z dynamicznym układem kierowniczym, układem regulacji amortyzatorów i sportowym mechanizmem różnicowym. W nowym A8 inżynierowie Audi połączyli systemy regulacji podwozia w innowacyjny sposób - współpracują one ze sobą jeszcze szybciej i ściślej niż dotychczas; sterownik ESP stanowi centralną platformę integracyjną.

Nowe A8 seryjnie wyposażono w układ kontroli ciśnienia w oponach, który także jest integralnym komponentem ESP. Chodzi tu o system mierzący w sposób pośredni, który obywa się bez własnych czujników, zatem bez dodatkowego ciężaru i nie wymaga jakiejkolwiek obsługi.

Ostrzega on kierowcę o spadku ciśnienia w jednej lub w kilku oponach; ostrzeżenie jest wyświetlane na monitorze pokładowym. Jeśli spadek ciśnienia dotyczy tylko jednej opony, to pokazywana jest również jej pozycja. Ostrzeżenie pojawia się także w przypadku ubytku ciśnienia wskutek dyfuzji, który prowadzi do zwiększenia oporu toczenia i tym samym do wzrostu zużycia paliwa.

Jest to możliwe, ponieważ układ kontroli ciśnienia w oponach porównuje ze sobą nie tylko obroty czterech kół zliczane przez czujniki ABS. Monitoruje on również zmiany drgań opon, które są powodowane przez wymuszenia drogi. W przypadku utraty ciśnienia znacznie zmieniają się amplituda i częstotliwość drgań własnych opony, które pozwalają na stwierdzenie zmian ciśnienia.



źródło: Audi; video: MotoTUBE

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Audi A8 - oficjalna prezentacja modelu 2010